Czy polski złoty jest walutą, w którą warto inwestować? Poznaj kursy PLN w relacji do innych walut

1682

Polski złoty (PLN) zyskał nazwę stosunkowo niestabilnej waluty. Poziom relacji PLN/EUR jest bardzo ważny dla polskiej gospodarki, ponieważ większość transakcji walutowych i handlu zagranicznego rozliczana jest w tej walucie.

Z artykuł dowiesz się, między innymi:

  • czy polski złoty jest walutą, w którą warto inwestować,
  • jak kształtowany jest kurs wymiany EUR/PLN,
  • od czego zależą wahania kursu „złotówki” (PLN).

Zobacz kursy głównych walut w relacji do polskiej złotówki:

Oczywiste jest, że każdy kraj ma inną walutę. Istnieją również grupy państw na świecie, które przyjęły tę samą walutę, na przykład strefa euro. Integracja krajów na przestrzeni lat doprowadziła do zapotrzebowania na waluty innych gospodarek, które realizują różne cele, takie jak turystyka, handel, spekulacje i inwestycje. Kurs walutowy jest niczym innym, jak tylko oświadczeniem informującym o cenie jednej waluty wyrażonej w innej. Będziemy obserwować notowania pary EUR/PLN, kiedy będziemy zainteresowani wymianą euro na złotego lub odwrotnie (PLN na euro). Oprócz ceny euro, najczęściej sprawdzane notowania walut w Polsce to USD/PLN, GBP/PLN i CHF/PLN. Zmiany kursów walut są bardzo ważne dla eksporterów i importerów. To od nich zależy wysokość zysków i kosztów z działalności gospodarczej. Polska firma eksportująca towary do Wielkiej Brytanii będzie zainteresowana relacją GBP/PLN. Eksporterzy mogą zabezpieczyć kurs walutowy poprzez kontrakty terminowe, dzięki którym już teraz będą wiedzieć, ile jedna złotówka będzie warta w przyszłości. Kurs GBP/PLN może się zmienić na ich niekorzyść, ale pomimo tego, że są one zabezpieczone instrumentem pochodnym, wyeliminują to ryzyko.

Wymiana euro na złotego

Aby zrozumieć, co oznacza kurs wymiany, użyjmy prostego przykładu. Para walutowa EUR/PLN, której kurs na platformie inwestycyjnej wynosi 4,2 oznacza, że jedno euro jest warte 4 złote i 20 groszy. Jeżeli rekord został odwrócony, tzn. euro było po stronie waluty notowanej, a polski złoty po stronie waluty bazowej (PLN/EUR), to skonstruowany w ten sposób kurs pary walutowej powinien wynieść ok. 0,24. Oznaczałoby to, że 23 eurocenty są warte jednego złotego. Jednak kurs PLN/EUR nie jest stosowany i nigdy nie spotkamy się z nim w kantorze.

Kurs euro w Polsce

W Polsce najczęściej analizowanym instrumentem finansowym jest kurs EUR/PLN. Z pewnością poziom relacji PLN/EUR jest bardzo ważny dla polskiej gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ większość handlu zagranicznego rozliczana jest w tej walucie. Transakcje walutowe przeprowadzane są również w euro.

Kurs jena do złotego – rzadko sprawdzane notowania

Jen japoński nie jest bardzo popularną walutą wśród Polaków. Jest ona najczęściej wykorzystywana przez ludzi, którzy planują podróżować do krainy Kwitnącej Wiśni. Następnie należy sprawdzić, jaki jest aktualny kurs jena do złotego. Tabela w kantorze informuje nas, ile wynosi wymiana jenów na złote, a ile na złote. Jeśli kurs wymiany wynosi 3,63 oznacza to, że za jednego jena musimy zapłacić 3 zł i 63 grosze. Jednym z miejsc sprawdzenia aktualnej ceny JPY/PLN jest strona internetowa Narodowego Banku Polskiego. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć, ile jest warta jedna złotówka. Kurs jena japońskiego zmienia się każdego dnia, dlatego powinniśmy na bieżąco sprawdzać jej notowania.

Kursy walut – złoty na platformie inwestycyjnej

Miejscem, w którym będziemy sprawdzać notowania złotego w stosunku do innych walut, jest również platforma inwestycyjna oferowana przez domy maklerskie. Ale to nie wszystko. Brokerzy mają obecnie własne aplikacje przygotowane do handlu, które pozwalają nam sprawdzić, ile wynosi kurs wymiany funta na złoty z poziomu telefonu lub jak znajduje się kurs wymiany złotego na dolara amerykańskiego. Należy podkreślić, że narzędzia te nie tylko dostarczają informacji, ale także pozwalają inwestować na całym rynku walutowym. Jeśli uważamy, że polski złoty w najbliższym czasie zyska na wartości, w centrum naszej uwagi powinien znaleźć się kurs USD/PLN, GBP/PLN lub EUR/PLN. Powinniśmy wtedy otworzyć krótką pozycję na tych instrumentach. Spadek ich notowań umocni polską walutę.