Zapłać za hotel prosto z kantoru internetowego

453

Według statystyk GUS, w 2019 r. liczba wyjazdów turystycznych polskich rodzin wyniosła 40,1 mln, czyli o 3,5% więcej niż w roku poprzednim. Podróże krajowe nadal dominują, ale od kilku lat obserwujemy wzrost liczby podróży zagranicznych. Dominują podróże przekraczające 5 dni. W 2018 r. odsetek podróży zagranicznych w stosunku do wszystkich podróży rodaków wyniósł około 20%.

Waluta wymiany na wakacje

Od wielu lat Polacy biorą sprawy w swoje ręce i organizują wyjazdy zagraniczne, nie czekając na oferty biur podróży. To rozwiązanie jest z pewnością tańsze, ale czy jest łatwiejsze? Z pewnością wiele osób już na etapie płacenia za hotel za granicą miałoby problem, ponieważ płatność dokonywana jest w innej walucie niż złoty. A wymiana euro na złote może być kłopotliwa, jeśli chcesz kupić walutę tanio w jednym czasie i wysłać ją za granicę.

Wyślij euro do hotelu

Jednak sprawa nie jest skomplikowana, gdy spojrzysz na ofertę Walutomat.pl. To tutaj możemy się zarejestrować, deponować środki w polskiej walucie i po korzystnym kursie wymiany w stosunku do waluty kraju, do którego zamierzamy się udać, najprawdopodobniej będzie to euro. Środki te mogą być natychmiast wysłane do zagranicznego operatora lub hotelu. W kolejnym kroku należy podać numer konta (zwykle w formacie IBAN) hotelu, do którego mają być wysłane środki w walucie obcej.

Co mówi IBAN?

IBAN to międzynarodowy numer konta. Numer ten jest unikalny i wskazuje kraj, do którego ma być dokonany przelew. Jest on oznaczony dwoma znakami z przodu, kolejne cyfry są ciągiem znaków identyfikujących odbiorcę. Na przykład w Polsce numerem IBAN jest PL i ciąg 26 znaków numeru rachunku, w Grecji jest to GR i 25 znaków numeru rachunku.

Euro w kieszeni

W ten sposób możemy dokonać rentownej wymiany waluty poprzez kantor wymiany walut online i natychmiast zapłacić za hotel za granicą. Teraz możemy spakować nasze walizki i przygotować się do wyjazdu wakacyjnego. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, a mianowicie zabranie ze sobą waluty obcej, aby przetrwać w kraju, do którego zmierzamy.

Gotówka jest nadal dominującym sposobem płatności przez Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę. W 2018 roku tylko co czwarty Polak na wakacjach płacił kartą. Wynika to z prostej rzeczy – nadal boimy się płacić kartą, zwłaszcza złotową, z obawy przed kosztownym przeliczeniem waluty przez bank lub prowizją za wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Jeśli masz konto w euro, to nie jest to problem, po prostu wpłacamy złotówkę do kantoru internetowego, a serwis wymienia złoty na euro i odsyła go z powrotem na nasze wyznaczone konto walutowe. Jeśli wybierzesz opcję odbioru gotówki, na pewno unikniesz dodatkowych kosztów. W tym kontekście ciekawą ofertę ma również wspomniany wyżej kantor wymiany walut Walutomat.pl. Za jedyne 2,5 EUR możesz zlecić wypłatę środków z Giełdy Walutowej w biurach banku partnerskiego. Technicznie działa to w taki sposób, że płacimy w PLN i deklarujemy, w której instytucji pieniądze zostaną wypłacone. Następnego dnia roboczego zgłaszamy się do banku z dowodem osobistym, wypłacamy pieniądze i mamy już gotówkę na wyjazd. Należy dodać, że taka wymiana jest możliwa tylko w euro.

Karta w euro

Polacy są jednak coraz bardziej otwarci na innowacje. Widać to w malejącym odsetku Polaków korzystających z gotówki. Płatności kartami stają się coraz bardziej popularne. Należy jednak dodać, że korzystniej jest mieć taką kartę dedykowaną do rachunku walutowego. Konto takie można również zasilić za pośrednictwem kantoru internetowego, a następnie swobodnie płacić kartą dołączoną do konta. Co zrobić, jeśli skończą mi się pieniądze? Walutomat.pl jest dostępny 24 godziny na dobę, dzięki czemu można zamówić jeszcze jedną wymianę i ponownie zapłacić wspomnianą kartą, np. za obiad.

Podsumowując, nawet jeśli posiadasz kartę, warto zabrać ze sobą gotówkę w obcej walucie. Nie zawsze za granicą korzystanie z karty jest tak popularne. Nawet jeśli pojedziemy do Egiptu, nadal warto mieć ze sobą euro, aby ewentualnie wymienić je na lokalną, mniej znaną walutę. Po prostu waluta euro jest znacznie bardziej popularna.