Przechowywanie kryptowalut

892

Waluty cyfrowe są wyjątkowo wdzięcznym przedmiotem zainteresowania hakerów ze względu na ich wysoką płynność. Są one również atrakcyjne, ponieważ ich właściciele często nie wiedzą, jak skutecznie chronić je przed kradzieżą i nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa kryptowalut w sieci. Tymczasem istnieją metody, które w dużym stopniu zapewniają skuteczną ochronę posiadanego pieniądza.

PRZECHOWYWANIE KRYPTOWALUT NA KOMPUTERZE

Jednym z rozwiązań, często stosowanym do ochrony walut cyfrowych, jest instalacja systemu operacyjnego Linux. Nie ma potrzeby pozbycia się systemu Windows; Linux może być uruchomiony jako drugi system. Jest uważany za odporny na wirusy i nieprzyjazny dla hakerów.

W każdym razie, jeśli chcesz przechowywać dane kryptograficzne w swoim komputerze, powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. Po pierwsze, powinieneś regularnie ją skanować i instalować dostępne aktualizacje, czy to systemu operacyjnego, przeglądarek czy programów antywirusowych. Chociaż nie wyeliminuje to całkowicie ryzyka, znacznie je zmniejszy.

W przypadku korzystania z portfela jako aplikacji, konieczne jest jego zaszyfrowanie. Każdy portfel ma taką możliwość. Po zaszyfrowaniu, nawet jeśli dostanie się w ręce hakera, będzie bezużyteczny. Dlatego hasło jest tak ważne – musi być unikalne i wystarczająco mocne. Zalecana minimalna długość hasła to 8 znaków, choć dłuższa jest bezpieczniejsza. Hasła powinny składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, a ich kolejność nie może przypominać układu klawiatury.

Dobrym rozwiązaniem jest tzw. chłodnia. Polega ona na przechowywaniu waluty cyfrowej na urządzeniu, które nie jest podłączone do Internetu; może to być zapasowy laptop, pamięć flash, DVD itp. i jest przeznaczona wyłącznie do tego celu. Najlepiej, jeśli są dwa niezależne urządzenia, bo zawsze trzeba mieć kopię zapasową.

PRZECHOWYWANIE W SIECI

Przechowywanie bitcoina na stronach internetowych jest dość ryzykowne. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, nie przechowuj więcej pieniędzy w ten sposób, pamiętając, że usługa może być zaatakowana przez hakera, może to również okazać się nieuczciwym właścicielem usługi. Oczywiście, nigdy nie logujemy się do tych usług poprzez hotspoty i publiczną sieć Wi-Fi. Sama usługa powinna mieć podwójną identyfikację (2FA – Two Factor Authentication), np. z dodatkową weryfikacją za pomocą smartfonu lub tabletu. Adres usługi musi być również zaszyfrowany – zaczyna się od https://, a obok adresu powinna znajdować się ikona kłódki.

Nigdy nie pozwól, aby hasło do logowania się do serwisu zostało zapamiętane, a po zakończeniu pracy zawsze powinieneś się wylogować.

Może się zdarzyć, że mamy problem z poruszaniem się po stronie i korzystaniem z pomocy w sieci. Należy bardzo uważać na pytania zadawane przez osobę deklarującą pomoc. Nigdy nie podajemy hasła do adresu, pod którym przechowujemy wartość kryptograficzną lub nazwę pliku, pod którym znajduje się klucz prywatny. Jeśli osoba, która chce pomóc jest uczciwa, poprowadzi nas w taki sposób, abyśmy mogli rozwiązać problem na własną rękę.

TRANSAKCJE Z OGŁOSZENIA

Internet jest pełen reklam sprzedaży walut cyfrowych. Jeśli masz zamiar kupić bitcoiny, wybierz renomowanych użytkowników, którzy handlują przez długi czas i mają dobrą reputację. Korzystając na przykład z Polskiego Forum Bitcoin, możesz sprawdzić, kiedy użytkownik zarejestrował się i śledzić historię swoich transakcji z komentarzami.

Jeśli sprzedajemy wartość kryptograficzną, nigdy nie powinniśmy zgadzać się na płatność przez PayPal. Jest to usługa, w ramach której oszust może przesłać nam dowód przelewu, a następnie wycofać operację. Inną praktyką jest oferowanie kupna bitcoinów poprzez serwis aukcyjny. Chodzi o to, że usługi te są zakazane w handlu walutami cyfrowymi. Dlatego też oszust proponuje zakup zamiast bitcoinów, np. doładowanie telefonu. Po dokonaniu zakupu klient musi podać sprzedawcy kod karty i wysłać bitcoiny. Po wysłaniu kodu, sprzedawca znika jak kamfora z kodem na zakupioną przez nas kartę, a my pozostajemy bez karty i bez pieniędzy.

Należy być bardzo ostrożnym, po znalezieniu bardzo atrakcyjnej oferty sprzedaży bitcoinów, tj. po cenie znacznie niższej niż cena giełdowa. Zazwyczaj zniżki są oferowane na poziomie 2-5% tej ceny i jest to normalne. Z drugiej strony, nawet niższe oferty są zazwyczaj próbą oszustwa. Nie powinieneś również odpowiadać na propozycję transakcji, jeśli zwrócisz się do nas z atrakcyjną ofertą za pośrednictwem poczty elektronicznej, prywatnej wiadomości na portalu społecznościowym lub komunikatora. Kontaktujemy się z wykonawcą tylko w jednym i tym samym miejscu, gdzie możemy zweryfikować jego autentyczność.

Środki ostrożności w handlu walutą kryptograficzną nigdy nie są zbyt liczne. Należy pamiętać, że transakcje Bitcoin są nieodwracalne.