Zarządzanie pieniędzmi na FOREX

1699

Jest kilka wspólnych pomyłek, które inwetorzy robią w obszarze zarządzania pieniędzmi. Po pierwsze, musimy zrozumieć, że właściwe zarządzanie pieniędzmi jest rzeczą najważniejszą.

Zarządzanie pieniędzmi wiąże się z każdym ryzykiem, handlem czy jakimkolwiek biznesem. Ma to wiele aspektów, które czynią to unikalnym, wyraźnie odmiennym od wszystkich innych obszarów zarządzania. W tym rozdziale chcemy zbadać kilka obszarów zarządzania pieniędzmi, które wydają się aktywować „umysłowe gry” prowadzące do kosztownych pomyłek.

SŁUCHANIE OPINII

Kim otworzyła długą pozycję na ropie naftowej po tym, jak uważnie przestudiowała wiele czynników aby mogła rozsądnie podjąć tę decyzję i wejść na rynek. Ona weszła do handlu ponieważ jej badania leżące u podstawy analizy fundamentalnej przekonały ją, że ceny ropy naftowej muszą wkrótce zacząć rosnąć.

Wtedy Kim włącza telewizor i zaczęła obserwować jeden z finansowych kanałów telewizyjnych. „Ekspert” od ropy naftowej przeprowadzał wywiad. Zaczynał mówić o tym, że prawie pewne by cena ropy naftowej spadła tego roku ponieważ naftowe spółki nie wydobywają tak dużo jak robili to w poprzednich latach. Kim słucha uważnie tego o  czym on mówił i wtedy zaczynała wątpić w jej decyzję odnośnie handlu do którego weszła. I bardziej o tym myślała, tym bardziej panikowała. Rozważała porzucanie pozycji nawet gdyby zrobiła to ze stratą. Fakt, że „ekspert” zdecydował coś innego zupełnie potrząsnęło jej zaufaniem. Wyszła z gry ponosząc $400 straty. Ceny nie zbliżyły się do jej ochronnego zatrzymania, które ustawiła $700 od jej pozycji wejścia. Rynek nigdy nie zbliżył się wystarczająco blisko tej jej pozycji zatrzymania. Do końca dnia, ceny ropy naftowej zrobiły nowe maksimum i w następnych dniach wybuchły do prawdziwego rynku byka. Zamiast spektakularnego zwycięstwa, Kim poniosła stratę. Strata to więcej niż pieniądze, ona straciła zaufanie w siebie i własnych decyzji.

Co powinniśmy zrobić?

Powinieneś umieścić swoje własne handlowe wytyczne i grać na podstawie tego co widzisz. Zapomnij o opiniach, twojej własnej a szczególnie tej innych osób. Jeżeli nie jesteś jedną z tych rzadkich osób, które wiedzą które opinie są wystarczająco dobre dla handlowania, nie graj na nich.

Zrób ocenę opartą o faktach, które masz i wtedy rozpocznij handel. Bądź też pewny, że masz strategię dla wyplątywania się z handlu w razie nieprzychylności rynku, zanim straty staną się zbyt duże. Gdyby Kim pozostała przy swojej oryginalnej strategii łącznie z pozycją stop loss, zakończyłaby transakcję szczęśliwym zwycięstwem zamiast pełną żalu przegraną.

BRANIE DUŻYMI KĘSAMI

Odgryzienie więcej niż można by ugryźć jest słabością wielu kupców. Ta forma dodatkowego handlowania pochodzi z chciwość i osłabia wyraźnie zdefiniowany cel handlu. Handlowanie tylko „by zarobić pieniądze” nie jest wystarczające.

Co powinniśmy zrobić?

Sprowadź każdy handel do ostatecznych celów. Upewnij się, że osiągasz te cele przed dodaniem innych pozycji. Jest bardzo niewielu kupców, którzy mogą szczęśliwie zarządzać różnorodnymi pozycjami na rożnych rynkach.

NADMIERNA PEWNOŚĆ i EFEKT TUNELU

Nadmierna pewność to szczególny rodzaj pułapki, kiedy ludzie myślą , że mają specjalną informację albo doświadczenie osobiste, nieważne jak ograniczone. Dlatego początkujący traderzy odnoszą szkody nie korzystając z innych informacji niż „gorące wiadomości” (news’y).

Tim jest rolnikiem. Hoduje świnie i nabywa ogromne ilości pokarmu by je utrzymać. Tim ma wielką hodowlę, która przynosi mu korzyści. Bierze 250 świń tygodniowo na handel. Z powodu stałego napływu świń z jego hodowli do rynku, Tim nie ma potrzeby by zabezpieczyć swój interes, ponieważ średnia cena jaka otrzymuje w zupełności mu wystarcza. Ale chce on pośrednio zmniejszyć koszt pokarmu, który musi kupić, więc nabywa kontrakty futures na mąkę sojową. Tim ogląda pogodę i słucha codziennych raportów gospodarczych. Spotyka się z innymi rolnikami i próbuje zebrać wszystkie informacje, które mogłyby mu pomóc osiągać większe korzyści. Ale Tim ma główny problem, nazwany efektem tunelu. Kiedy on spogląda na pola zboża w miejscu gdzie mieszka i cokolwiek na nich zobaczy – przenosi to na cały świat.

Innymi słowy, jeżeli Tim widzi, że otaczające pola są suche, to podejrzewa, że wszystkie pola, gdziekolwiek by się nie znajdowały, muszą także być suche. Jednego roku Tim był świadkiem miejscowej suszy. Sprawdził to z wszystkimi miejscowymi rolnikami i stwierdzili, że naprawdę doświadczają suszy. Zobaczył wiadomości w których potwierdzono suszę występującą w jego obszarze. Faktycznie, cały stan w którym Tim hoduje świnie przechodził okres suszy.

Tim nie był zbyt zainteresowany swoimi własnymi zbiorami pokarmu. Miał dużo zapasów w silosach z poprzednich lat rekordowego urodzaju. Tim zdecydował się być upartym i rozmyślał nad tym, co uważał za wiadomość poufną. Zatelefonował do swojego maklera i kupił dużo kontraktów na mąkę sojową. Tim był pewny, że ceny mąki sojowej wkrótce gwałtownie wzrosną i że mógłby zbić na tym mały majątek.  Jednak kontrakty, które nabył ruszyły z miejsca w dół i wartość jego inwestycji zaczęła kurczyć się gwałtownie. Tim zawiódł się bardzo, ponieważ kupując kontrakty miał znacznie lepszą perspektywę. We wszystkich innych miejscach zboże rosło doskonale, rolnicy doświadczali deszczu we właściwym czasie. Susza zlokalizowana była prawie całkowicie w granicach stanu, w którym Tim prowadził swoją farmę świń. Tim stracił ponieważ był pewny że posiada dobre informacje, których inni jeszcze nie znają .

Co powinniśmy zrobić?

Wszyscy potrzebujemy poszerzać swoje horyzonty. Potrzebujemy pokornego nastawienia względem rynków. Możemy nigdy nie pozwolić abyśmy pławili się w nadmiernej pewności o tym, co spostrzegamy jako specjalną wiedzę, której pozostali jeszcze pewnie nie znają. Trader nie może nigdy uśpić swojej czujności. Tim myślał, że wie o czymś o czym inni jeszcze nie wiedzą. Postępując zgodnie z tym, Tim popełnił również inny błąd – słyszał tylko to, co chciał usłyszeć.

SŁYSZYSZ CO CHCESZ USŁYSZEĆ – WIDZISZ TO CO CHCESZ ZOBACZYĆ

Kupujący na rynkach zwą to priorytetowym nastawieniem. Priorytetowe nastawienie istnieje pośród graczy. Gdy mają już jakąś preferencję odnośnie handlu, często przekręcają tak słyszane informacje by wspomóc swój widok. Dlatego inny trader może ignorować to, co rynek naprawdę robi. Zdarza się czasem spotkać traderów, którzy przekonują siebie, że rynek wzbije się w górę kiedy, faktycznie, tworzy się właśnie tendencja spadkowa. Można spotkać traderów, którzy tak odpytują swoich przyjaciół i brokerów aż otrzymają opinię, która zgadza się z ich własną i wtedy wchodzą do handlu opartego na tejże opinii.

Studentka Fran i jej mąż, John, zdecydowali, że chcą zamieszkać w Missouri Ozarks. Każdy mówił im, że nie ma żadnej możliwości aby mogli się tam jakoś utrzymać.

Każdy kogo pytali
mówił, alby tego nie robili.

W końcu duchowny w Kościele, powiedział im, że mogą u niego służyć. Z dwudziestu albo trzydziestu ludzi, których pytali o pracę, duchowny był jedynym, który powiedział im, aby do niego przyszli. Oczywiście, to było dokładnie to co chcieli usłyszeć. Oni sprzedali dom i większość z tego co dotychczas nagromadzili. Ruszyli więc do Ozarks i zbankrutowali w granicach roku. Musieli więc wyjechać i zacząć wszystko od nowa. John, który był już emerytowany, teraz musiał znaleźć pracę. Tak samo zrobiła Fran.

Co powinniśmy zrobić?

Popatrz na każdy handel obiektywnie.  Nie pozwalaj, aby stał się połączonym do twojej opinii. Naucz się rozpoznać różnicę pomiędzy tym co widzisz, co czujesz i co myślisz. Nie pozwól aby Twój broker mówił Tobie to, co chcesz usłyszeć. Nie pytaj Twojego brokera, Twoich przyjaciół, albo Twoich krewnych o opinię. Wyłącz telewizję i radio, nie potrzebujesz oglądać ani słuchać co inni mają do powiedzenia. Weź wszystkie wskaźniki precz z Twoich wykresów i tylko popatrz na cenę. Jeżeli wciąż jeszcze widzisz tam możliwość handlu – zrób to.