Złoto oraz Jen mimo iż uważane za “safe heaven” zaczynają tracić.

1311

Przesunięcie kapitału do aktywów typu „Safe heaven” zmniejszyło się, powodując największy jednodniowy spadek wartości dolara względem jena od lipca. Obligacje skarbowe i złoto umacniają się przed inauguracją Donalda Trumpa. Akcje w Hong Kongu oraz w na rynkach wschodzących umacniają się.

Złoto oraz Jen zanotowały spadki, pierwszy raz od ośmiu dni. Chińskie akcje wzrosły, przyczyniły się do tego spekulacje odnośnie wysiłku Państwa w celu ustabilizowania gospodarki na czas pojawienia się prezydenta Xi Jinping na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.Hong Kong Hang Seng kontynuuje wzrosty osiągając najwyższe poziomy od zeszłego listopada. Akcje w Tokio odrobiły straty a ropa naftowa wzrosła do poziomu $53 za baryłkę.

Polityka wpłynęły w dużym stopniu na światowe rynki w 2017 roku. Inwestorzy zwrócili uwagę na słowa Trumpa odnośnie zbyt silnego dolara. Amerykańska waluta wzrosła po tym jak prezydent Rezerwy Federalnej, John Williams powiedział, że gospodarka USA osiągnęła maksymalny zakładany poziom zatrudnienia i prawdopodobne jest stopniowe podnoszenie stóp procentowych. Tymczasem firmy handlowe czerpią korzyści z silniejszej waluty. Morgan Stanley ogłosił że dynamika z czwartego kwartału 2016 roku jest również widoczna w pierwszych tygodniach 2017 roku.

Indeks Chicago Board Options Exchange Volatility wzrósł o 5.7 procenta osiągając tegoroczne maksimum. Tymczasem podobny wskaźnik odnoszący się do Nikkei spadł o 2.6 procenta, w poprzednich dwóch dniach zyskał 15%.

Przegląd rynków.

Akcje

  • Indeks MSCI umacnia się o 0.3% o 14:51 czasu Tokio. Hang Seng rośnie o 1.2%, Shanghai Composite również umacnia się drugi dzień z rzędu.
  • Japoński Topix wzrasta o 0.3% po osłabieniu 0.9% w ciągu dnia.
  • Jakarta Stock Exchange Composite Index powstrzymuje siedmiodniowe spadki.
  • Futures na S&P 500 umacniają się o 0.2%.

Waluty

  • Indeks dolara Bloomberg umacnia się o 0.3% po obniżce 1.3% z wtorku.
  • Jen cofa się o 0.6% względem dolara, do poziomu 113.32, po umocnieniu o 3.9% w ostatnich siedmiu dniach.
  • Dolar australijski spada o 0.3% względem dolara, do poziomu 0.7542. Waluta ta miała największy wzrost z głównych walut od początku roku, notując umocnienie o 4.6%
  • Funt cofnął się o 0.6% do 1.2335 względem dolara po gwałtownym umocnieniu się o 3% we wtorek.

Surowce

  • Złoto straciło 0.4%, kończąc siedmiodniową serię nieprzerwanych wzrostów, najdłuższą od listopada.
  • Ruda żelaza traci 1.7%, również kończąc siedmiodniową serię wzrostów.