Zysk netto dwóch największych banków Dubaju w drugim kwartale przekroczył prognozy

630

Dwa największe banki Dubaju – Emirates NBD i Dubai Islamic Bank – w drugim kwartale zwiększyły zysk netto dzięki zwiększonej aktywności w branży budowlanej w emiracie, co przyczyniło się do wzrostu akcji kredytowej. Emirates NBD zwiększył swoją wartość o 30% w ujęciu rocznym do 2 miliardów 630 milionów dirhamów. Marża odsetkowa netto wzrosła do 2,78% z 2,41%. Wielkość depozytów w pierwszej połowie roku wzrosła o 3%, a kredyty – o 4%. Zysk netto Dubai Islamic Bank wzrósł o 14% w ujęciu rocznym do 1 miliarda 210 milionów dirhamów. Bank zwiększył wolumen depozytów w pierwszej połowie o 3%, kredyty – o 6%. Wskaźniki obu banków przewyższyły prognozy analityków.

Zapasy uranu w Iranie osiągnęły 950 ton

Szef Organizacji Energii Atomowej Islamskiej Republiki Iranu Ali Akbar Salehi powiedział, że rezerwy uranu w Iranie sięgają 950 ton, donosi Associated Press. Według niego, do 2015 roku, kiedy zostało zawarte porozumienie w sprawie atomu Iranu między Teheranem a „sześcioma międzynarodowymi mediatorami”, Iran importował około 400 ton uranu. Obecnie rezerwy Iranu pozwalają mu osiągnąć w przyszłości poziom 190 000 jednostek roboczych związanych z separacją izotopów do wzbogacania uranu. Wspólny kompleksowy plan działań ogranicza wzbogacanie uranu Iranu do 3,67%, co pozwala na wykorzystanie uranu jako paliwa dla elektrowni jądrowych, ale nie na tyle, aby stworzyć broń jądrową.

Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii pozostała na poziomie 2,4% przez trzeci miesiąc z rzędu

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w czerwcu nie uległy zmianie w stosunku do maja i wzrosły o 2,4% w ujęciu rocznym, zgodnie z danymi Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS). Analitycy spodziewali się, że pierwszy wskaźnik wzrośnie o 0,2%, a drugi – o 2,6%. Roczna inflacja utrzymuje się na poziomie 2,4% przez trzeci miesiąc z rzędu i pozostaje powyżej celu banku Anglii wynoszącego 2% przez ponad półtora roku. Bez uwzględnienia kosztów energii, żywności, alkoholu i tytoniu ceny wzrosły o 1,9% w porównaniu do wzrostu o 2,1% miesiąc wcześniej. Żywność i napoje bezalkoholowe spadły w maju o 0,5% w maju, alkohol i wyroby tytoniowe – o 0,1%, odzież i obuwie o 2,1%. W tym samym czasie usługi transportowe wzrosły o 0,8%, usługi komunikacyjne – o 0,7%, usługi zdrowotne – o 0,2%.

Ropa Brent spadła do minimum w ciągu 3 miesięcy

Ceny ropy WTI w środę spadły, a ropa Brent obniżyła się do minimum w ciągu trzech miesięcy po publikacji danych z American Petroleum Institute API o zwiększeniu zapasów paliw w USA. Cena wrześniowych kontraktów terminowych na ropę Brenta o 14:42 czasu moskiewskiego spadła o 41 centów do 71 dolarów 75 centów za baryłkę. Sierpniowe kontrakty terminowe na ropę WTI spadły o 47 centów do 67 dolarów 61 centów za baryłkę. Według API wolumen ropy w magazynach w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 629 000 baryłek. Niepokój traderów jest również spowodowany wzrostem produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji, spowolnieniem wzrostu chińskiej gospodarki i umocnieniem dolara.

Inflacja w RPA przyspieszyła w czerwcu do 4,6%

Ceny konsumpcyjne w RPA wzrosły o 4,6% w czerwcu 2018 roku w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku, po wzroście o 4,4% w maju, wynika z danych Urzędu Statystycznego Republiki Południowej Afryki. Przyspieszenie inflacji w czerwcu okazało się wolniejsze niż prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu ceny o 4,8%, napisał finversia.ru. Czerwcowa inflacja stała się najsilniejsza w 2018 roku. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w czerwcu o 3,4% w ujęciu rocznym, koszty transportu – o 7,3%. W porównaniu do maja ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4%, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6%.