0x (ZRX)

833

0x (Zero X-ZRX) jest otwartym protokołem publicznym, który pozwala na wymianę tokenów opartych na blockchain Ethereum (ETH) poprzez zdecentralizowane wymiany (DEX). Niezależni programiści pracujący na tokenach mogą używać 0x do tworzenia zdecentralizowanych wymian. Projekt ma własny token ERC20 o nazwie ZRX, który służy do uiszczania opłat transakcyjnych podczas wymiany, w przyszłości będzie również używany do głosowania na społeczność w przyszłości. 0x zapewnia obsługę najpopularniejszych tokenów Ethereum w standardzie ERC20, a także ERC721 (od wersji 2.0).

0x jest często mylone ze zdecentralizowaną wymianą – pamiętaj, że sam projekt nie jest centrum wymiany, ale publicznym protokołem używanym do tworzenia zdecentralizowanych wymian tokenów Ethereum. Giełdy utworzone za pomocą protokołu 0x mogą synchronizować z najpopularniejszymi portfelami Ethereum, np. MetaMask.

0X
SkrótZRX
TwórcaWill Warren i Amir Bandeali
Rok powstania2017
ICOTak
TechnologiaBlockchain
Ogólna ilość monet1 000 000 000

ICO i rozwój projektu 0x

Twórcami protokołu są Will Warren i Amir Bandeali, którzy rozpoczęli pracę nad nim w październiku 2016 r., Zauważając ogromny potencjał Ethereum oraz tworzonych na nim tokenów i zdecentralizowanych aplikacji. Zgodnie z ich tokenizacją wszystkie rodzaje zasobów, walut lub przedmiotów wirtualnych powinny być kompatybilne z blockchainem Ethereum. Inspiracją do popularyzacji zdecentralizowanych giełd było także ryzyko systemowe związane ze stosowaniem scentralizowanych giełd, szczególnie w przypadku okradzionej giełdy Mt.Gox na początku 2014 r.

0x zebrał fundusze na dalszy rozwój protokołu z pomocą ICO, które odbyło się w dniach 15–16 sierpnia 2017 r. Podczas ICO sprzedano połowę (50%) z 1 miliarda utworzonych tokenów ZRX, zbierając planowaną ilość ETH odpowiada to wówczas około 24 milionom USD. Około 12 tysięcy wzięło udział w zakupie tokenów. inwestorzy. Pozostałą połowę dostępnych tokenów przydzielono w następujący sposób: 10% dla zespołu twórców, kolejne 10% dla doradców, 15% dla zewnętrznego funduszu rozwoju i 15% dla celów przyszłych projektów.

Niezwykłe, pierwsza funkcjonująca wersja protokołu 0x została opublikowana przed ogłoszeniem podwyższenia kapitału ICO w dniu 18 maja 2017 r.

30 lipca 2018 r. Zespół wydał ważną aktualizację protokołu do wersji 2.0, która poprawiła wydajność, dodała kompatybilność z nowszym typem tokenów Ethereum ERC721, a także możliwość płacenia opłat transakcyjnych za pomocą tokena WETH.

Do czego służy 0x?

Protokół 0x umożliwia programistom bezpłatne utworzenie zdecentralizowanej wymiany, która zawiera portfel zamówień (księgę zamówień) poza siecią Ethereum, a transakcje między stronami są realizowane za pośrednictwem inteligentnej umowy, która eliminuje ryzyko oszustwa lub niewykonania zobowiązania.

Protokół zdecentralizowanej wymiany 0x jest również sam w sobie inteligentnym kontraktem Ethereum napisanym w języku programowania Solidity.

Protokół może być wykorzystywany na wiele sposobów, w tym do wspierania rynku zdecentralizowanych aplikacji i wirtualnych przedmiotów kolekcjonerskich, rynku predykcyjnego lub obsługi zdecentralizowanych pożyczek.

Kurs i notowania 0x (ZRX)

ZRX jest notowany na ponad trzydziestu giełdach kryptowalut, z których najwyższą płynność zapewnia wiodący wolumen obrotu Binance (ponad 60% całkowitego obrotu). Najbardziej płynnym instrumentem jest para bitcoinów (ZRX / BTC). 0x jest także dostępny na giełdach kryptowalut, takich jak Upbit, Bittrex i Poloniex.

11 października 2018 r. ZRX pojawił się również na giełdzie Coinbase Pro (wcześniej GDAX) jako pierwszy token ERC20. ZRX jest również dostępny na największej polskiej giełdzie BitBay (z siedzibą na Malcie), gdzie można go kupić m.in. za złotego (ZRX / PLN), należy jednak pamiętać o bardzo niskiej płynności.

Z oczywistych powodów ZRX jest również dostępny na wielu zdecentralizowanych wymianach tokenów Ethereum, takich jak IDEX, EtherDelta lub Paradex.

Obecny szczyt cen ZRX miał miejsce 9 stycznia 2018 r. W wysokości 2,53 USD, a kapitalizacja rynkowa wyniosła 1,17 mld USD.