Bytecoin BCN

909

Utworzony w 2012 r. Bytecoin (BCN) określa się jako prywatna, zdecentralizowana kryptowaluta z otwartym kodem źródłowym. Głównym celem projektu jest ułatwienie szybkich, anonimowych i niemożliwych do wykrycia transakcji. Bytecoin twierdzi, że jest pierwszym projektem, który wdrożył technologię CryptoNote. Podobno jego bezpieczeństwo wynika z używania sygnatur pierścieniowych w celu ochrony tożsamości nadawcy i adresów, których nie można odczytać, aby zapobiec analizie łańcucha bloków. Bytecoin twierdzi, że ma czas blokowania 2 minuty i parametry adaptacyjne, które zostały zaprojektowane, aby ułatwić wydobycie. Najnowsze dodatki do technologii Bytecoin obejmują Auditable Wallet, który podobno umożliwia bezpieczne, publicznie obserwowane depozyty, oraz Blockchain Gateways, sposób łączenia łańcucha bloków Bytecoin z innymi łańcuchami bloków.

Pierwszy private-coin?

Bytecoin (BCN) to kryptowaluta typu open source oparta na rejestrze transakcji rozproszonego łańcucha bloków. BCN jest jedną z pierwszych tzw. Monet prywatnych, tj. Walut cyfrowych zapewniających anonimowość transakcji oraz pierwszym projektem opartym na technologii CryptoNote, którego kod źródłowy został napisany od zera. Bytecoin zapewnia wysoki poziom anonimowości dzięki wykorzystaniu tak zwanych podpisów pierścieniowych i jednorazowych adresów publicznych.

Bytecoin ze względu na liczne problemy z wizerunkiem jest uważany przez wielu inwestorów za niewiarygodny. Nie najlepsza opinia na temat projektu została wzmocniona decyzją giełdy Binance o usunięciu BCN z oferty handlowej, mniej niż pół roku po rozpoczęciu notowania.

Deweloperzy Bytecoin początkowo twierdzili, że projekt rozpoczął się w 2012 roku w darknet, co uczyniłoby go pierwszą w pełni anonimową kryptowalutą w historii. Jednak, jak się później okazało, biała księga prawdopodobnie została sfałszowana, a prawdziwą datą rozpoczęcia sieci BCN jest marzec 2014 r.

Historia powstania i kontrowersje wokół Bytecoina (BCN)

Według twórców Bytecoin powstał w kwietniu 2012 r., Co zostało zapisane w białej księdze, w której sfałszowano datę podpisania i utworzenia pliku. Wzbudziło to podejrzenia wśród użytkowników forum Bitcoin Talk, ponieważ żaden z nich nie słyszał o BCN przed 2014 r., Co deweloperzy wyjaśnili, że była to tylko obecność Bnetcoin w ciemnej sieci, która miała zwiększyć jego wiarygodność i udowodnić anonimowość. Jednak, jak się później okazało, biała księga rzekomo utworzona i podpisana pod koniec 2012 r. Została faktycznie utworzona 10 kwietnia 2014 r., Kiedy sieć BCN została upubliczniona. Próba nieuczciwego „rozszerzenia” historii BCN miała również uzasadnić fakt, że w momencie uruchomienia sieci publicznej już 82% dostępnych jednostek BCN (151 miliardów) zostało już wykopanych, co najprawdopodobniej oznacza, że ​​twórcy w ramach projektu przeprowadzono ogromne wstępne wydobycie (przyspieszone kopanie monet przed upublicznieniem sieci) w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Ze względu na anonimowy charakter BCN nie jest możliwe sprawdzenie salda poszczególnych portfeli. Zarzuty dotyczące wstępnego wydobycia i dowody kłamstwa to największe kontrowersje wokół Bytecoin, o których każdy inwestor powinien wiedzieć.

Programiści Bytecoin zostali również oskarżeni o zaniedbanie projektu w zakresie rozwoju kodu źródłowego i powrót do pracy tylko w czasach boomu rynkowego.

Kontrowersje wokół zespołu BCN doprowadziły między innymi do stworzenia grupy entuzjastów, którzy stworzyli najpopularniejszą dziś prywatną monetę, którą jest Monero (XMR) oparty na kodzie źródłowym Bytecoin.

Bytecoin – podstawowe informacje techniczne

BCN ma ograniczone maksymalne zapasy do 184 470 000 000 jednostek, z czego prawie 100% zostało już wykopane i jest w obiegu.

Średni czas blokowania w BCN wynosi 120 sekund, podczas gdy wszystkie transakcje są anonimowe.

Wiele innych anonimowych kryptowalut zostało utworzonych w oparciu o kod źródłowy Bytecoin, z których najpopularniejszym jest Monero.

Kopanie (mining) Bytecoina

Bytecoin to pierwsza kryptowaluta oparta na technologii CryptoNote, która wykorzystuje tak zwane sygnatury pierścieniowe. Polega ona na tym, że w ramach transakcji podpis kryptograficzny nadawcy jest wysyłany nie tylko do odbiorcy, ale także do losowych użytkowników (w przypadku czterech losowych BCN i XMR) o tym samym stopniu prawdopodobieństwa, ale kto nie będzie w stanie go odszyfrować. To rozwiązanie zapewnia najwyższy stopień anonimowości, ale jest tańsze w przetwarzaniu niż np. algorytm SHA256 w bitcoinach.

Bytecoin opiera się na algorytmie konsensusowym Proof of Work o nazwie CryptoNight.

Ostatecznie algorytm ten miał zapewnić egalitarne podejście do kopania, pozwalając na wydobycie przy użyciu sprzętu o stosunkowo niskiej mocy obliczeniowej (w tym sprzętu komputerowego) i procesorów graficznych (kart graficznych). W marcu 2018 r. Bitmain ogłosił wydanie koparki ASIC AntMiner X3, w tym dla Bytecoin, która dzięki swojej dużej mocy obliczeniowej znacznie zwiększyła trudność wydobycia.

Jaki portfel do Bytecoina (BCN)?

Programiści Bytecoina zapewniają obecnie dostęp do pełnej gamy oficjalnych portfeli, pomimo wcześniejszych problemów z ich funkcjonowaniem, zgłaszanych przez wielu użytkowników.

Pełny portfel węzłów (pobieranie całego rejestru blockchain) to Bytecoin Desktop, dostępny dla systemów operacyjnych Windows, MacOS i Linux. Dla użytkowników, którzy chcą pobierać płatności w BCN, stworzono między innymi aplikację Bytecoin Daemons od jej klientów, oferującą polecenia i narzędzia niezbędne do tego celu. Oficjalny portfel mobilny na urządzenia z systemem Android to Bytecoin Mobile Wallet, podczas gdy użytkownicy Apple (iOS) mają aplikację Bytecoin Freewallet (dostępną również na Androida).

Bytecoin nie jest kompatybilny z multiwalletami i portfelami sprzętowymi, takimi jak Ledger lub Trezor.

Bytecoin (BCN) – notowania i kurs

Bytecoin jest obecnie notowany na ośmiu giełdach kryptowalut, a największy obrót odbywa się na giełdzie HitBTC w parze z bitcoinem (BCN / BTC). BCN jest również oferowany na giełdach takich jak Poloniex lub OKEx. Do 12 października 2018 r. Największe obroty Bytecoin miały miejsce na giełdzie Binance, jednak administracja postanowiła wycofać BCN z obrotu na swojej platformie, co doprowadziło nie tylko do zmniejszenia wolumenu obrotu, ale także do notowań o ponad 20 % Usunięcie projektu z giełdy, który zapewnił największą płynność, jest ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko inwestycji.

BCN osiągnął obecny szczyt notowań, wyjątkowo w porównaniu do innych projektów, 8 maja 2018 r. W wysokości ponad 0,03 USD i kapitalizacji przekraczającej 3 miliardy dolarów. Szczyt notowań spowodował debiut na giełdzie Binance, co spowodowało wzrost ceny BCN o ponad 160%.