Czym jest adware ?

1154

Nikt nie lubi wyskakujących okien. Adware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które bombarduje Cię niekończącymi się wyskakującymi oknami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla Twojego urządzenia.

Co to jest Adware ?

Adware to rodzaj wolnego oprogramowania obsługiwanego przez reklamy, które pojawiają się w wyskakujących oknach lub na pasku narzędzi w komputerze lub przeglądarce. Większość reklam jest irytująca, ale nie niebezpieczna. Jednak niektóre z tych zagrożeń zbierają Twoje dane osobowe, śledzą odwiedzane strony, a nawet rejestrują naciśnięcia klawiszy.

Skąd pochodzi oprogramowanie reklamowe Adware?

Podobnie jak oprogramowanie szpiegujące, adware jest zazwyczaj wbudowane w wolne oprogramowanie, ale może być również zainstalowane w przeglądarce lub systemie operacyjnym poprzez lukę w zabezpieczeniach.

Jak rozpoznać oprogramowanie reklamowe Adware

Urządzenie jest prawdopodobnie zainfekowane oprogramowaniem adware, jeśli reklamy wyskakujące zaczną być wyświetlane podczas korzystania z aplikacji, w których jeszcze nigdy nie widziałeś reklam. Wyskakujące okna mogą również pojawić się na pulpicie, nawet jeśli w tym czasie nie przeglądasz Internetu. Strona główna przeglądarki również może zostać zmieniona.

Jak usunąć reklamę Adware?

Przed usunięciem oprogramowania adware z urządzenia należy utworzyć kopię zapasową wszystkich ważnych plików, które mają być bezpieczne. Następnie należy użyć oprogramowania antywirusowego lub do usuwania oprogramowania do skanowania i usuwania wszelkich zagrożeń związanych z adware, które mogą się ukrywać w urządzeniu.

Jak zapobiegać zagrożeniom związanym z Adware?

  • Upewnij się, że w przeglądarce, systemie operacyjnym i oprogramowaniu zainstalowano najnowsze aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa.
  • Włączyć zaporę sieciową podczas korzystania z Internetu.

Chroń się przed oprogramowaniem Adware

Nie ma lepszego sposobu rozpoznawania, usuwania i zapobiegania reklamie niż użycie narzędzia ochrony antywirusowej i ochrony przed reklamami.