Co to jest Phishing

1274

Hakerzy lubią polegać na emocjach i potrzebach. Wykorzystują je do ataków typu phishing. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby pozostać bezpiecznym!

Co to jest phishing

Phishing to podstępna metoda wykorzystywana przez hakera w celu nakłonienia użytkownika do ujawnienia danych osobowych, takich jak hasła lub numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych. Robią to, wysyłając fałszywe wiadomości e-mail lub przekierowując użytkownika na fałszywe strony internetowe.

Skąd pochodzi phishing?

Wiadomości dotyczące phishingu wydają się pochodzić od legalnych organizacji, takich jak PayPal, UPS, agencje rządowe lub bank. Wiadomości e-mail uprzejmie proszą o aktualizacje, zatwierdzenia lub potwierdzenie informacji, często sugerując nawet, że pojawił się problem. Zostajesz następnie przekierowany na fałszywą stronę internetową i poproszony o podanie informacji o koncie, które mogą prowadzić do kradzieży tożsamości.

Jak rozpoznać phishing

Otrzymują Państwo komunikaty z prośbą o ujawnienie danych osobowych, zazwyczaj za pośrednictwem poczty elektronicznej lub strony internetowej.

Jak pozbyć się phishingu

Podczas gdy phishing rzuca przynętę, nie może zostać „usunięty”, ale może zostać wykryty. Monitoruj swoją stronę internetową i bądź świadomy tego, co powinno, a czego nie powinno być na niej. Jeśli to możliwe, zmień pliki kluczy na swojej stronie internetowej w czasie rzeczywistym.

Jak zapobiegać phishingowi

  • Miej dobre nawyki i nie reaguj na linki w niechcianych wiadomościach e-mail lub na Facebooku.
  • Nie otwieraj załączników w niechcianych wiadomościach e-mail.
  • Chroń swoje hasła i nie ujawniaj ich nikomu.
  • Nie udostępniaj nikomu informacji poufnych – telefonicznie, osobiście lub pocztą elektroniczną.
  • Sprawdź adresy URL stron (adresy stron). W wielu przypadkach phishingu adresy stron internetowych wydają się być poprawne i zgodne z prawem, ale adresy URL mogą być błędnie napisane lub nazwy domen mogą się różnić (.com zamiast .gov).
  • Aktualizuj swoją przeglądarkę przez cały czas i używaj łatek bezpieczeństwa.

Chroń się przed zagrożeniami związanymi z phishingiem.

Nie ma lepszego sposobu identyfikowania, usuwania i zapobiegania zagrożeniom związanym z phishingiem niż korzystanie z narzędzia ochrony antywirusowej i antyphishingowej.