Co to jest Spyware

2406

Oprogramowanie szpiegujące to rodzaj złośliwego oprogramowania, które jest wykorzystywane przez hakerów do szpiegowania użytkownika w celu uzyskania dostępu do jego poufnych informacji, danych bankowych lub działań online. Pokażemy Ci, jak możesz zabezpieczyć się przed szpiegowaniem.

Czym jest oprogramowanie szpiegujące Spyware

Oprogramowanie szpiegujące to rodzaj oprogramowania, które jest trudne do wykrycia. Gromadzi ono informacje o Twoich przyzwyczajeniach, przeglądaniu stron internetowych, historii przeglądania stron internetowych lub danych wrażliwych (takich jak numery kart kredytowych), często wykorzystuje Internet do przekazywania tych informacji osobom trzecim bez Twojej wiedzy. Keyloggery są rodzajem oprogramowania szpiegującego, które monitoruje kluczowe sekwencje.

Skąd pochodzi oprogramowanie szpiegujące Spyware?

Oprogramowanie szpiegujące jest często łączone z innym oprogramowaniem lub pobieraniem plików na stronach udostępniających pliki (takich jak miejsca, gdzie można pobrać darmową muzykę lub filmy wideo) lub może zostać zainstalowane po otwarciu załączników do wiadomości e-mail. Ze względu na tajną naturę oprogramowania szpiegującego, większość ludzi nawet nie wie, że ten rodzaj zagrożenia występuje na ich komputerze.

Jak rozpoznać oprogramowanie szpiegujące Spyware?

Nowe lub niezidentyfikowane ikony mogą pojawić się na pasku zadań u dołu ekranu i można je przekierować do innej wyszukiwarki podczas wyszukiwania. W operacjach, które wcześniej działały sprawnie, mogą zacząć pojawiać się losowe komunikaty o błędach.

Jak usunąć oprogramowanie szpiegujące?

Oprogramowanie antywirusowe może znaleźć i usunąć oprogramowanie szpiegujące z komputera, ponieważ zazwyczaj chroni ono komputer przed oprogramowaniem antywirusowym. Można również sprawdzić programy i funkcje dla elementów, które nie zostały zainstalowane na komputerze.

Jak zapobiegać programom szpiegującym?

  • Upewnij się, że w przeglądarce, systemie operacyjnym i oprogramowaniu zainstalowano najnowsze aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa.
  • Ustaw wyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności przeglądarki.
  • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku częstego korzystania z witryn internetowych w celu udostępniania plików.
  • Nie klikaj na wyskakujące okna.

Chroń się przed spyware

Nie ma lepszego sposobu rozpoznawania i usuwania oprogramowania szpiegującego oraz zapobiegania mu niż korzystanie z narzędzi ochrony antywirusowej i antyszpiegowskiej.