Badanie stylu gry krupiera na ruletce

1744

Czy obserwując styl gry krupiera można przewidzieć gdzie na kole ruletki zatrzyma się kulka? Jeżeli indywidualne style krupierów naprawdę istnieją – czy można wykorzystać je w krótkoterminowej grze? Czy możecie użyć wiedzy na ich temat na swoją korzyść?

Własny styl rzutu

Krupierzy pracujący w kasynach często podczas pracy wpadają w swój własny indywidualny rytm. Dotyczy to nie tylko gier karcianych, ale także innych gier takich jak ruletka i poker na pieniądze.

Wydaje się, że za każdym razem dany krupier podnosi kulkę i rzuca nią w ten sam sposób, nadając jej taką samą siłę rozpędu. Zwykle kulka obiega koło tę samą ilość razy, jak przy poprzednich rzutach. W związku z tym, powinna wylądować mniej więcej w odległości takiej samej liczby przedziałów od miejsca, z którego podniósł ją ostatnio krupier.

Jeżeli dany krupier jest naprawdę w stanie grać w taki sposób, jaki przed chwilą opisałem, to jest to tzw. „sygnatura” krupiera – indywidualny jak odcisk palca styl gry. Oczywiście nie ma dwóch krupierów, którzy będą grali w ten sam sposób, podobnie nie ma dwóch identycznych odcisków palców, ani dwóch identycznych podpisów.

Czy to naprawdę jest możliwe? Czy krupierzy faktycznie mają swoje własne „sygnatury” gry? Czy może jest to rodzaj myślenia życzeniowego – ten sam rodzaj myślenia, który sprawia, że gracze wierzą w dokonywanie zakładów na podstawie konkretnych trendów itd.?

Czy to w ogóle możliwe ?

Opinie ekspertów są w tym temacie podzielone. Niektórzy mówią, że to możliwe. Większość twierdzi jednak, że jest to niemożliwe. Niektórzy bardziej denerwujący eksperci mówią, że teoretycznie jest to możliwe, ale na prawdziwym kole do ruletki nie jest to prawdopodobnie możliwe.

Sprawdź, na czym polega ruletka online!

Ja bardziej skłaniam się ku tym, którzy wierzą, że to możliwe, ale robię to ze sporą rezerwą. Nawet jeśli krupier ma swój indywidualny styl, nie sądzę żeby był on manifestowany tak często jak gracze by tego chcieli.

Indywidualny styl – „sygnatura” krupiera jest rzeczą leżącą bardziej w podświadomości, co oznacza, że krupier nie jest do końca świadom tego co robi. Żeby orzec czy krupierzy naprawdę mają swoje „sygnatury” trzeba byłoby przebadać tysiące rzutów kulką na kole ruletki wykonanych przez tuziny lub setki doświadczonych krupierów. Badanie tego typu nigdy nie było przeprowadzone (o ile wiem) ponieważ przeprowadzenie go wymagałoby cierpliwości godnej Hioba.

Pomarzyć zawsze wolno

Jeśli krupier grał by ze swoją „sygnaturą” świadomie, byłaby to całkiem inna historia. Krupier miałby wtedy zdolność wzbogacenia o spore pieniądze swoich przyjaciół, rodziny, lub siebie samego (przy założeniu, że nie zostałby złapany).

Krupier zdolny do manipulacji i wpływania na to gdzie zatrzyma się kulka mógłby być wykorzystywany do szkodzenia graczom których krupier (lub kasyno) nie lubi, albo do pomocy tym, którzy mu się spodobali. Mógłby także zarabiać trochę pieniędzy na boku dla przyjaciół i członków rodziny.

Krupierzy grający w ruletkę nie zgadzają się co do tego czy „świadome wykorzystywanie swojego stylu” jest możliwe. W gruncie rzeczy wątpią także w możliwość stawiania takich indywidualnych „sygnatur” w sposób zarówno świadomy, jak i nieświadomy.

Bardzo niewielu krupierów, spośród kilkudziesięciu z którymi rozmawiałem wierzy w to, że taka możliwość naprawdę istnieje. Są oni jednak nastawieni bardziej sceptycznie niż eksperci. (Tak naprawdę to krupierzy są tu prawdziwymi ekspertami i należy ich słuchać.)

Czy można to zbadać?

Czy jeśli przeprowadzilibyśmy jednak badanie, to czy mogłoby ono ustalić raz na zawsze, czy “sygnatury krupierów” istnieją? Lepiej nie spieszyć się z odpowiedzią twierdzącą, ponieważ jest kilka czynników, które mogą unieważnić badanie, albo w ogóle uniemożliwić przeprowadzenie takiego badania.

Jak w sposób niezauważony osoba trzymająca w ręku notatnik mogłaby stać przez cały czas za krupierem i co więcej, chodzić za nim od stołu, do stołu, dzień po dniu przyglądać się jego rzutom i obrotom koła?

W końcu krupier zauważyłby ją i poczułby się niekomfortowo widząc jej obecność. Na początku na pewno krupier pomyślałby, że koło ruletki jest obserwowane pod kontem wykrycia wad, a to mogłoby skłonić go do zmiany sposobu w jaki rzuca, aby gracz nie zauważył żadnych wad koła.

Wszystko co jest zależne od krupiera może natychmiast zmienić się, kiedy krupier zorientuje się, że jest obserwowany. W fizyce kwantowej, obserwator wpływa na dane zjawisko przez sam fakt, że je obserwuje. W takim przypadku możemy prawdopodobnie zapomnieć o upewnianiu się co do istnienia „sygnatury” krupiera.

Myślę, że wykrycie stylu krupiera w prawdziwym kasynie także jest najpewniej niemożliwe, jeśli będzie się to wiązało ze śledzeniem krupierów i studiowaniem ich rzutów przez dłuższy czas. Choć indywidualne „sygnatury” krupierów mogą istnieć to może się okazać, że niemożliwe jest udowodnienie tego ponad wszelką wątpliwość.

Jest jeszcze jeden problem związany z próbami odkrycia “sygnatur” krupierów. Koła do ruletki zwalniają w miarę obracania się, więc ruch koła od czasu „A” do czasu „B” może być wystarczająco odmienny, żeby wpłynąć na to ile przedziałów pokona kulka biegnąca dookoła koła.

Krupier może robić wszystko w dokładnie ten sam sposób, ale każdy rzut kulki trafia na inną (nawet jeśli inną ułamkowo) prędkość koła. Jako, że koło naturalnie zwalnia po upływie pewnego czasu, „sygnatura” krupiera zmieniłaby się.

Osoba badająca zjawisko wpływu stylu krupiera na wynik musiałaby analizować wzór „sygnatur” biorąc pod uwagę różną prędkość obrotów koła – według mnie niewykonalne zadanie.

Nie szkodzi spróbować!

Na pewno zastanawiacie się nad odpowiedzią na pytanie czy indywidualny styl gry krupiera może pomóc wam lepiej obstawiać. Jeśli takie indywidualne „sygnatury” naprawdę istnieją to czy można je wykorzystać w krótkoterminowej grze? Czy jest możliwe wykorzystanie tego na swoją korzyść?

Dowiedz się więcej o rodzajach ruletki!

Wszystko, co mogę stwierdzić to to, że jeśli krupier naprawdę podczas gry stawia swoją „sygnaturę” a Ty możesz ją zidentyfikować, możesz zyskać dzięki temu pewną przewagę. Jeśli wydaje Ci się, że zidentyfikowałeś „sygnaturę” krupiera, ale w rzeczywistości nie ma takiego podpisu, nie zaszkodzi Ci to zbytnio.

Przewaga procentowa gry kasyna (house edge) i tak będzie taka sama. Więc baw się dobrze – idź i sprawdź czy jesteś w stanie rozpoznać indywidualny styl krupiera. Może to być jak poszukiwanie Yeti, ale warto spróbować.