Bardzo optymistyczny koniec tygodnia na giełdzie

664

W piątek na światowych giełdach panuje optymizm z powodu optymistycznych komentarzy na temat rozmów amerykańsko-chińskich i negocjacji Brexit. Dziś, podobnie jak w pierwszych godzinach sesji Wall Street, obserwujemy bardzo silny wzrost na europejskich parkietach giełdowych.

Rynki żyją w nadziei na osiągnięcie przynajmniej „częściowego” wzrostu.
Umowa handlowa w trwającej obecnie rundzie negocjacji między USA a Chinami. Donald Trump powiedział wczoraj, że rozmowy poszły „bardzo dobrze”, ale należy pamiętać, że w poprzednich rundach negocjacji otrzymaliśmy również optymistyczne uwagi…. przynajmniej do końca rozmów. Dzisiaj prezydent USA po raz kolejny wyraził zadowolenie z negocjacji i dodał, że „każdy chciałby, aby stało się coś ważnego”.

W przypadku Brexit, z drugiej strony, nastroje poprawiły się po tym, jak Boris Johnson i Leo Varadkar ogłosili wczoraj, że mogą mieć alternatywne rozwiązanie problemu irlandzkiej granicy. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, również zabrał dziś głos w pozytywnym tonie. Rezultatem tych wystąpień jest znaczące wzmocnienie funta, który w ciągu ostatnich dwóch dni zyskał prawie 4 % w stosunku do dolara amerykańskiego.

Dobre nastroje nie omijają polskiej giełdy.

Obserwujemy wzrosty we wszystkich głównych indeksach GPW, ale należy zauważyć, że w przypadku indeksu SWIG80 wzrost ten jest minimalny. Trakcja jest dziś jedną z najwybitniejszych spółek na polskim parkiecie. Akcje spółki silnie rosną po podpisaniu umowy z PKP PLK na zaprojektowanie i budowę odcinka Bronów-Wisła Głębiec. Wartość kontraktu to blisko 350 mln zł.

Dziś czeka nas jeszcze jedno wydarzenie, które może wpłynąć na nastroje na światowych giełdach – spotkanie Donalda Trumpa i Liu He. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma się spotkać z wicepremierem Chin o godz. 20:45 czasu polskiego. Dyskusja będzie oczywiście dotyczyła handlu. Możliwe, że po spotkaniu nastąpi komunikat podsumowujący rundę negocjacji. Ton tego komunikatu może decydować o nastrojach, w jakich inwestorzy zaczną w przyszłym tygodniu.