BlaBlaCar

828

BlaBlaCar jest to największa na świecie usługa udostępniania przejażdżek dla osób podróżujących na duże odległości. Firma została utworzona w 2006 roku przez Frédérica Mazzella we Francji. Działa w Polsce od 2012 roku. Łączy kierowców z bezpłatnymi miejscami w samochodach z pasażerami podróżującymi w tym samym kierunku. BlaBlaCar działa w 22 krajach. Społeczność ma ponad 40 milionów użytkowników.

Działanie BlaBlaCar jest przykładem współdzielenia gospodarki (Sharing-Economy) .

Państwo Francja
Data założenia 16 września 2006 r
DziedzinaRidesharing
ZałożycieleFrédéric Mazzella (CEO), Nicolas Brusson (COO), Francis Nappez (CTO)

Koncepcja

Nazwa BlaBlaCar pochodzi od skali ocen preferowanej przez kierowców, a dokładnie od poziomu gadatliwości w samochodzie: „Bla” dla niezbyt rozmownych, „BlaBla” dla kogoś, kto lubi rozmawiać, i „BlaBlaBla” dla tych, którzy mówią nonstop.

Po utworzeniu konta członkowie konfigurują tożsamość online , a po pozostawieniu komentarzy na temat swoich doświadczeń z innymi członkami, zdobywają reputację .

Firma nie posiada żadnych pojazdów; to broker, który otrzymuje 12% prowizji od każdej rezerwacji. Połączenia były początkowo bezpłatne dla użytkowników, ale zakończyły się w 2011 r. Stanowiły one 20% kosztów.

Jak wygląda weryfikacja danych?

Kierowcy i ich pasażerowie, którzy ruszają we wspólną podróż przy użyciu BlaBlaCar, nie są przypadkowymi ludźmi. Każdy musi być zweryfikowany i zarejestrowany, utwórz własny profil ze zdjęciem, informacjami o sobie i pojeździe. Każdy numer telefonu i adres e-mail są weryfikowane przez właścicieli portalu BlaBlaCar. W pojedyńczych przypadkach administratorzy dzwonią w celu potwierdzenia dodatkowych informacji. Ponadto użytkownicy są świadomi, że cała komunikacja między nimi jest przechowywana w bazie danych witryny, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa. [

Wszelkie bezpośrednie skargi na użytkownika – zarówno kierowcę, jak i pasażera – administracja serwisu rozpatruje w sposób indywidualny, a następnie podejmuje odpowiednie decyzje,czego konsekwencją może być zablkowaniu profilu na portalu. Informacje o łamaniu prawa należy przekazać organom ścigania. Warto jednak zauważyć, że ze względu na istniejące mechanizmy społeczność BlaBlaCar jest kontrolowana przez użytkowników, którzy wykorzystują opinie i oceny innych osób, aby określić niezawodność sterownika….

Czym są Poziomy Doświadczenia w BlaBlaCar?

Korzystając ze wspólnych przejażdżek w BlaBlaCar, wybierasz podróż z członkiem zaufanej społeczności użytkowników. Każdy użytkownik ma przypisany mu poziom doświadczenia, który zwiększa się w zależności od intensywności i czasu trwania jego aktywności na stronie. Poziom doświadczenia jest cennym przewodnikiem przy wyborze idealnego towarzysza podróży. Istnieje pięć poziomów doświadczenia: