Skąd się biorą Bitcoiny ?

2621

Skąd się biorą Bitcoiny? – „Bitcoin jest wykopywany”, odpowiadali ludzie odpowiedzialni za ich tworzenie. Podobnie jak podczas gorączki złota, górnicy kopali bryły złota, więc dziś wydobywana jest bitcoin. Proces wydobywania, czyli tworzenie bitcoinów, jest zatem nazywany wydobywaniem, to znaczy w przypadku wydobywania w języku angielskim. Operacja ta jest wykonywana przy użyciu koparek, tj. aplikacji, które działają na bardzo wydajnych komputerach o ogromnej mocy obliczeniowej uzyskanej z potężnych kart graficznych. Górnik (górnik), mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt, może podjąć proces wydobycia BTC. Najczęściej musi najpierw dołączyć do specjalnej kopalni – grupy ludzi, którzy mają podobny sprzęt i chcą zrobić to samo. Grupa składa się z kilku do kilkuset osób. Bitcoiny są ułożone w bloki, każdy z nich ma 25 BTC. Aby grupa mogła wykopać blok pieniędzy, musi zdalnie utworzyć superkomputer, aby rozwiązać zagadkę – algorytm kryptograficzny. Czas wydobywania (kopania) zależy od mocy obliczeniowej maszyn. Po odszyfrowaniu algorytmu górnicy dzielą blok i rozpoczynają wydobywanie następnego. Proces kopania jest w pełni zautomatyzowany.

Proces kopania BTC

W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy, w przypadku kryptowalut nie ma organu centralnego emitującego nowe jednostki o określonych nominałach. Podobnie jak wiele wirtualnych monet, Bitcoin jest generowany w procesie zwanym wydobyciem.

Wszystkie jednostki BTC są w projekcie jednego protokołu, ale niektóre z nich nie zostały jeszcze upublicznione – to znaczy wykopane. Wydobywanie bitcoinów jest rodzajem nagrody za tworzenie bloków transakcji i włączanie ich do struktury blockchain. W rzeczywistości proces ten jest kompilacją ostatnich transakcji zawartych w bloku tego łańcucha. Odbywa się to w celu rozwiązania zadań kryptograficznych, w których przechowywane są indywidualne informacje o transakcji – np. wartość przesłanej kwoty lub adresów portfela.

Kto pierwszy odszyfruje transakcję i otrzyma potwierdzenie sieci, może umieścić kolejny blok na łańcuchu bloków i odebrać nagrodę. W ten sposób otrzymuje opłatę transakcyjną w postaci nowo wydanej (wykopanej, wykopanej) monety BTC.

Skąd wydobywać Bitcoina na własną rękę

Wydobywanie kryptowalut stało się niezwykle popularne i modne. Wiele firm decyduje się na wynajem drogiego sprzętu i dużych powierzchni magazynowych, które są wykorzystywane tylko w postaci ogromnych kopalni nowych jednostek Bitcoin, Eter lub Litecoin. Bez sprzętu, który jest w stanie przetworzyć ogromną liczbę procesów obliczeniowych w krótkim czasie, trudno konkurować z głównymi firmami wydobywczymi.

Poszczególne operacje wydobywcze są zbyt skromne, dlatego wielu górników decyduje się połączyć siły. Tak zwane pule wydobywcze, w których użytkownicy dzielą moc obliczeniową urządzeń i uczciwie dzielą się wszystkimi wygenerowanymi zyskami. Nie oznacza to jednak, że samodzielne wydobywanie kryptowalut jest niemożliwe, ale często jest nieopłacalne.