Ceny ropy spadły po raporcie Libii o zniesieniu okoliczności siły wyższej w głównych portach

790

Ceny ropy wskazywały na spadek w środę wg raportów z Libii, pisze MarketWatch. Libijska National Oil Corporation NOC ogłosiła zniesienie okoliczności siły wyższej w portach Ras Lunaf, Sidr, Al-Harik i Zuwein po ich przeniesieniu do korporacji 11 czerwca. NOC poinformował, że operacje eksportowe zostaną wznowione w ciągu najbliższych kilku godzin. Według Bjornara Tunhauge, wiceprezesa Rystad Energy ds. Rynków ropy, wznowienie eksportu z Libii zwiększy dostawy ropy na rynek światowy o około 700 000 baryłek dziennie. Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na ropę Brenta o 14:00 czasu moskiewskiego spadły o 1 dolara i 56 centów do 77 dolarów i 30 centów za 1 baryłkę. Sierpniowe kontrakty terminowe na ropę WTI spadły o 43 centy do 73 dolarów 68 centów za baryłkę.

Eksport cyny w Indonezji spadł w czerwcu o 55%

W czerwcu Indonezja zmniejszyła eksport cyny o 55,1% w porównaniu do maja, kiedy jego wzrost odnotowano ponad trzykrotnie. Według Ministerstwa Handlu Indonezji, wysyłka cyny w postaci wlewków i cyny lutowniczej za granicą w czerwcu tego roku wyniosła 5 tysięcy 608 ton 820 kilogramów. W ujęciu rocznym wielkość eksportu wzrosła o 40%. Pod względem wartości wywóz cyny w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 56,5% i wzrósł o 48% w ujęciu rocznym do 116 milionów 150 tysięcy dolarów. W zeszłym miesiącu Singapur pozostał głównym rynkiem dla indonezyjskiej cyny. Japonia, Indie i Holandia podążają za wielkością dostaw.

Sprzedaż samochodów w Chinach wzrosła w pierwszej połowie o 5,6%

Sprzedaż samochodów w Chinach w pierwszej połowie 2018 roku wzrosła o 5,6% w ujęciu rocznym do 14 milionów 100 tysięcy samochodów, dane Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów SAAM. Sprzedaż Ford Motor Company za pierwsze półrocze spadła o 26%. Sprzedaż Forda wyniosła 400 tys. 400 maszyn i była najsłabsza od 2012 roku. W tym samym czasie sprzedaż General Motors wzrosła o 4% do 1 miliona 840 tysięcy samochodów. Dow Jones pisze, że efekt wzajemnych obowiązków USA i Chin może znacznie pogorszyć wyniki tej branży. Pomimo wyników pierwszej połowy roku, które przekroczyły oczekiwania rynku, w związku z konfliktem handlowym między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, SAAM potwierdziło prognozę wzrostu sprzedaży samochodów w Chinach na 2018 rok na poziomie 3%.

Indie w pierwszym kwartale fiskalnym zwiększyły produkcję stali o 6,2%

W pierwszym kwartale finansowym, który zakończył się w czerwcu, Indie zwiększyły produkcję stali o 6,2% rocznie do 26 milionów 80 tysięcy ton. Według wstępnych danych ministerstwa produkcja stali walcowanej na gorąco wzrosła o 11% w kwartale do 17,88 mln ton. Produkcja surówki wyniosła 2 miliony 580 tysięcy ton, co stanowi wzrost o 5%. Wielkość wytopu sześciu największych producentów indyjskich ogółem przekroczyła wskaźnik pierwszego kwartału podatkowego ubiegłego roku o 12% i wyniosła 15 milionów 600 tysięcy ton. Indie planują zwiększyć produkcję stali do 300 milionów ton do 2030 roku. Według World Steel Association zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji stali.

MINI i Great Wall Motor uzgodniły wspólną produkcję pojazdów elektrycznych w Chinach

Firma MINI i chiński producent samochodów Great Wall Motor podpisały umowę na produkcję pojazdów elektrycznych w fabryce w Chinach. Firmy będą miały równe udziały we wspólnym przedsięwzięciu, które będzie miało siedzibę w prowincji Jiangsu. W tej prowincji planowane jest również wybudowanie nowego zakładu produkcyjnego. Mówi się, że joint venture opracuje, wyprodukuje i dostarczy zelektryfikowane MINI na rynek chiński, co zwiększy przewagę konkurencyjną marki na największym na świecie rynku pojazdów elektrycznych.