Czym różni się społecznościowa wymiana walut od kantoru online?

2018

Mimo, że internetowe sposoby na wymianę waluty w ostatnim okresie zyskały ogromną popularność i coraz więcej osób z nich korzysta, to wiele nadal nie zauważa różnic pomiędzy kantorami online a modelami społecznościowej wymiany. Mimo, że oba te sposoby dostępne są przez Internet, tak naprawdę bardzo mocno od siebie odbiegają i warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie dokładnie są pomiędzy nimi różnice.

Kantory online

Swoją zasadą działania przypominają one kantory stacjonarne. Tak samo, jak w ich przypadku, kantor posiada rezerwy finansowe i to za ich pomocą wymienia pieniądze klientów. Różnica pomiędzy nimi polega w głównej mierze na koszcie wymiany, czyli tak zwanym spreadzie. W przypadku kantorów online spread jest zdecydowanie niższy niż w stacjonarnych. Jest to główny powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na korzystanie właśnie z nich. Obecnie również wiele z nich jest nadzorowanych przez KNF co sprawia, że bezpieczeństwo transakcji jest na wyższym poziomie..

Społecznościowa wymiana walut

Społecznościowa wymiana walut opiera się na wymianie pomiędzy osobami fizycznymi. Wystarczy, że dana osoba zechce wymienić 1000 euro na złotówki a system zaproponuje jej osobę, która jest zainteresowana transakcją przeciwną. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim kursy walut, które często są zbliżone do średnich rynkowych. Jedyną dodatkową opłatą jest prowizja pobierana przez serwis. Serwis https://www.walutomat.pl/ oferuje prowizję na poziomie 0,2% . Dzięki temu można, zaoszczędzić naprawdę wiele, nawet po doliczeniu prowizji. Największą różnicą pomiędzy kantorami a społecznościową wymianą walut jest fakt, że w tym drugim przypadku to użytkownicy ustalają ceny wymiany. Serwisy społecznościowe do handlu walutami w żaden sposób nie ingerują w ich ceny. Często można więc znaleźć naprawdę korzystne oferty.

Co z bezpieczeństwem?

Wiele osób w przypadku usług internetowych zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa. Zarówno w przypadku kantorów online jak i platform społecznościowych, wymiana nie jest niczym zagrożona. Każda transakcja jest bowiem monitorowana co do jej prawidłowości, a sam dostęp do strony jest zabezpieczony protokołami szyfrującymi.

Ta forma wymiany pieniędzy to przyszłość

Obserwując duży wzrost popularności tej formy wymiany pieniędzy, śmiało można stwierdzić, że jest ona przyszłością. W obecnych czasach, kiedy to spready walutowe w bankach czy kantorach stacjonarnych są bardzo niekorzystne, coraz więcej osób będzie korzystało z platform internetowych. Dlatego też warto znać dostępne rozwiązania w tej branży. Dzięki temu unikniesz przepłacania i zawsze wymienisz walutę po najkorzystniejszym kursie. Szczególnie warte zainteresowania są platformy społecznościowe, które często pozwalają na wymianę waluty po średnim kursie rynkowym, czyli po kursie nie obciążonym żadnym spreadem.