Kiedy najlepiej wymieniać walutę, aby nie stracić?

wymiana walut

6547

Kursy wymiany ulegają ciągłym wahaniom – kiedy najlepiej jest dokonać wymiany, aby nie stracić pieniędzy na transakcji?

Na kursy walut wpływa bardzo wiele czynników – zarówno sytuacja gospodarcza danego kraju, jak i innych krajów, ponieważ rynek walutowy jest jak system wzajemnie połączonych statków. Jeśli nie musisz natychmiast wymieniać walut i możesz przechowywać je w portfelu przez dłuższy okres czasu, możesz dojść do punktu, w którym transakcja jest najbardziej opłacalna i zapłacisz mniej, gdy kupisz lub dostaniesz więcej, gdy sprzedasz.

Oczywiście, jeśli często wymieniasz jedną walutę na inną, będziesz wiedział, czy kurs wymiany jest wysoki czy niski. Ale problem polega na tym, że nie wiesz, czy chcesz handlować teraz. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na komentarze ekspertów, którzy cały czas analizują międzynarodowe rynki walutowe. Oczywiście, ich wskazania nie zawsze są w 100% zweryfikowane, ale dzięki nim możesz się dowiedzieć, czy lepiej jest czekać lub wykonać transakcję natychmiast. Warto również przyjrzeć się wykresom kursów walutowych i sprawdzić, czy ceny obecnie spadają czy rosną.

Gotówka na wakacje za granicą

Wybierasz się na wymarzone wakacje do Hiszpanii, Tunezji lub Egiptu w niedalekiej przyszłości? Nie zapomnij wymienić walut przed wyjazdem!

Chociaż dziś coraz częściej wyjeżdżamy na wakacje z kartą kredytową lub debetową, aby nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki, takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady. Nie tylko narażamy się na wahania kursów wymiany walut, ale również doliczamy do tego słonawe opłaty bankowe, w tym podwójną konwersję walut, prowizję lub spread, dzięki czemu opłata kartą lub wypłatą pieniędzy z bankomatu może kosztować nawet do kilku procent więcej. Ponadto, nie wszędzie płatność kartą jest bezpieczna – można ją skopiować, a następnie wyczyścić konto.

Dlatego warto wziąć pieniądze w formie lokalnej waluty na wakacje – oczywiście wiąże się to również z ryzykiem kradzieży, jednak kwota ta nie musi być bardzo wysoka i powinna pokrywać podstawowe wydatki. Karta natomiast powinna być traktowana jako awaryjna forma płatności, gdy istnieje ryzyko braku pieniędzy. Jeśli więc wybierasz się na zagraniczne wakacje, wymień przynajmniej część swoich pieniędzy na lokalną walutę, aby mieć pewność, że masz pod ręką niezbędne środki – pamiętaj, że nie wszędzie możesz również zapłacić kartą lub wypłacić pieniądze z bankomatu.

Nie zapominaj, że niektóre kraje mają ograniczenia w imporcie i eksporcie walut, ale są to głównie bardzo wysokie limity. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych biur podróży, biur podróży i konsulatów.