Czynniki wpływające na cenę bitcoina

921

Czy chcesz podejmować lepsze decyzje inwestycyjne? Najpierw musisz poznać czynniki, które wpływają na cenę bitcoinów.

Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną i najczęściej stosowaną kryptowalutą na świecie. W momencie powstania w 2009 r. Jego początkowa cena wynosiła zaledwie 7 centów. 17 grudnia 2017 r. Osiągnął najwyższy jak dotąd szczyt, przekraczając 20 000 USD na większości giełd. W ciągu zaledwie jednego roku, od stycznia do grudnia 2017 r., Jego cena wzrosła o 1270%. Na rynek wpłynęły nie tylko pieniądze inwestorów indywidualnych, ale także pieniądze instytucjonalne z funduszy hedgingowych i funduszy publicznych.

Teoria Większego Głupcy

GJ Santoni w swoim artykule Spekulacyjne bąble czy podstawy ekonomiczne? uważa, że ​​wszystkie istotne informacje są zawarte w bieżących cenach akcji. Ceny zmieniają się, gdy inwestorzy otrzymują nowe informacje o tych akcjach. Większa teoria głupców zawarta w tym artykule mówi, że cena instrumentu nie determinuje jego rzeczywistej wartości. Tworzą je irracjonalne przekonania i oczekiwania uczestników rynku. Inwestor kupuje akcje w przekonaniu, że większy głupiec kupi je od niego po jeszcze wyższej cenie w przyszłości, nawet jeśli cena jest już bardzo wysoka.

Czy nie było tak w przypadku bitcoinów w grudniu 2017 r.? Ilu głupców kupionych u góry po cenie przekraczającej 20 000 USD, przekonanych, że jeszcze większy głupiec kupiłby za wyższą kwotę?

Tak więc jednym z czynników wpływających na cenę bitcoinów są podstawowe wydarzenia, na podstawie których inwestorzy spekulują na temat jego wartości. Drugim czynnikiem kształtującym jego cenę są irracjonalne przekonania i oczekiwania, że ​​nastąpi dalszy wzrost cen, a bitcoiny zostaną odsprzedane po wyższej cenie większemu głupcowi, zgodnie z teorią większego głupca. Jest tak tylko dlatego, że cena wzrosła w przeszłości.

FOMO i FUD

Kusi mnie również, aby przytoczyć dwa kolejne zjawiska na rynku, które uwzględniam jako czynniki wpływające na cenę bitcoinów. Oba pogłębiają dany trend cenowy. Są to FOMO ( ang. fear of missing out czyli strach przed utratą) i FUD ( ang. fear, uncertainty, and doubt czyli strach, niepewność i wątpliwości).

Krótko mówiąc, FOMO to strach przed utratą zysków. Przytłacza Cię, gdy zobaczysz, że cena bitcoinów znacznie wzrasta. Więc kupujesz monety bez namysłu, aby nie stracić okazji na potencjalny zysk. Często jednak jest za późno, a cena spada po zakupie. Zjawisko FOMO oznacza, że ​​możemy zobaczyć duże wzrosty cen aktywów na wykresie cen.

Z drugiej strony FUD odnosi się do trendu dalszych spadków ceny aktywów. Nasilają je negatywne wiadomości rozprzestrzeniające się na portalach branżowych lub w mediach społecznościowych. Często zdarza się, że są one nierozsądne, na przykład opinia popularnej wpływowej osoby, że bitcoin jest bańką. Zaszczepiony strach i niepewność budzą wątpliwości, a często nawet panikę. Prowadzi to do pogłębienia spadków cen bitcoinów. Uwzględniam również w panice FUD spowodowanej spadkami cen nieprzedstawionymi przez jakiekolwiek negatywne wiadomości. Podczas bessy, której byliśmy świadkami od 2018 roku, wystarczy, że na wykresie znajdziemy większą świecę w dół. Powoduje to panikę, która powoduje dalsze pogorszenie spadku ceny bitcoinów.

Społeczność, inwestorzy, deweloperzy

Społeczność rynku kryptowalut, składająca się z użytkowników, inwestorów i programistów, jest ważnym czynnikiem wpływającym na wahania cen. Aby dowiedzieć się o obecnym nastroju na rynku, należy śledzić dyskusje na grupach tematycznych, forach i czatach. Dzięki temu dowiesz się, dokąd zmierza Bitcoin. Jest nadal bardzo niestabilny, co powoduje duże wahania cen. Zmienność naraża inwestorów na większe ryzyko, ale także zwiększa szanse na duże zyski.

Dobrze jest zwracać uwagę na nastroje panujące w środowisku kryptowaluty. Ale nie powinieneś podążać za tłumem. W grudniu 2017 r., Kiedy byliśmy świadkami ogromnych wzrostów i kiedy wszyscy krzyczeli, że z 20 000 USD cena Bitcoin wzrośnie do 30, a nawet 50 000 USD, konieczne było opuszczenie rynku. Niestety duża część inwestorów poddała się FOMO.

W listopadzie 2018 roku, kiedy społeczność zaczęła mówić, że cena Bitcoin, która od miesięcy utrzymuje się na poziomie 6000 USD, zdecydowanie wzrośnie, nie było jeszcze konieczne wejście na rynek z kapitałem. Takie sytuacje są używane przez dużych graczy. Kiedy społeczność (inwestorzy indywidualni) są pewni danego trendu i głośno o nim mówią, duzi gracze wykorzystują sytuację i grają w przeciwnym kierunku.

Obserwacja zgromadzonej społeczności wokół bitcoinów i innych kryptowalut pozwala również ocenić, czy istnieje zaufanie i podaż. Ważną rolę odgrywają wiara w rozwój technologii blockchain i przyszły wzrost cen na rynku. Jeśli społeczność ma taką wiarę i zaufanie, bardzo prawdopodobne jest, że ogólny trend wzrostowy będzie kontynuowany.

Innowacje technologiczne w branży

Sama wiara we wspólnotę bitcoina nie wystarczy. Musi to być wspierane osiągnięciami technologicznymi w branży blockchain. Wprowadzone innowacje mają wpływ na cenę zarówno bitcoinów, jak i walut alternatywnych. Na przykład ulepszenia wprowadzone w protokole Bitcoin, takim jak Lightning Network, przyciągnęły uwagę inwestorów. Integracja ze znanymi systemami płatności pozwala uzyskać większe uznanie kryptowalut i zaufanie. Wprowadzenie ICO i STO, które wykazują wielkie innowacje technologiczne, również przyciąga uwagę rynku, przyciąga inwestorów i pokazuje potencjał branży.

Regulacje rządowe

Wydaje się, że ponieważ bitcoin jest zdecentralizowaną, cyfrową walutą, regulacje nie powinny mieć na to żadnego wpływu. Jest jednak zupełnie inaczej. Za każdym razem, gdy rząd dowolnej jurysdykcji publikuje oficjalne oświadczenia o regulacji kryptowalut, cena bitcoinów odpowiada.

Wyraźny wzrost ceny bitcoinów spowodowany był informacją, że Japonia w kwietniu 2017 r. Uznała go za legalny środek płatniczy. Ograniczenia w stosowaniu walut cyfrowych i banowanie ICO mają wyraźny wpływ na spadek ceny cyfrowego złota. Po wprowadzeniu takich zakazów przez Chiny pod koniec 2017 r. Wykres pokazuje zauważalny spadek ceny.

Pogłoski regulacyjne mają również wpływ na cenę. Jedną z nich były fałszywe informacje, że Korea Południowa rozważa zakaz wprowadzenia kryptowalut na rynku krajowym. Po ogłoszeniu, że plotki te są fałszywe, niektórzy urzędnicy z Korei Południowej zostali oskarżeni o manipulacje na rynku.

Samoregulacja

Wpływ na cenę kryptowalut mają nie tylko przepisy rządowe. Samoregulacja w mediach społecznościowych ma również niepodważalny wpływ. Trzej internetowi giganci: Facebook, Google i Twitter postanowili zakazać reklamowania usług kryptowalutowych i ICO.

Facebook był pierwszą firmą trójcy, która pod koniec stycznia 2018 r. Ogłosiła, że ​​przestanie akceptować reklamy związane z rynkiem kryptowalut. Następnie w połowie marca Google podjął podobną decyzję, a następnie pod koniec marca Twitter. W ciągu około 24 godzin od decyzji Twittera cena bitcoinów spadła o ponad 600 USD.

Znajomość tych ważnych czynników nie tylko pomoże ci w ustaleniu konkretnych prognoz cen, ale także pomoże ci zrozumieć szybkie zmiany cen bitcoinów i ich przyczyny. Dzięki temu będziesz mógł podejmować trafne i świadome decyzje inwestycyjne. Czynniki wpływające na ceny bitcoinów są dość rozległe. Musisz pamiętać, że cena bitcoinów nie zawsze odpowiada oczekiwanemu wzorowi. Zrozumienie tych czynników zapewnia jednak inwestorom właściwy kierunek na rynku.