Co to jest atak DDoS?

956

Atak DDoS (ang. distributed denial of service, rozproszona odmowa usługi).Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś swoją ulubioną stronę i okazało się, że jest ona zaskakująco powolna, że ​​połączenie się zrywa lub nawet nie możesz jej otworzyć, istnieje duża szansa, że ​​padła ofiarą ataku DDoS (rozproszona odmowa usługi).

Co to jest DDoS?

Ataki DDoS są wymierzone w witryny i całe sieci. Zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić im funkcjonowanie, zalewając je danymi tysięcy zainfekowanych komputerów podłączonych do botnetu. Zazwyczaj ataki DDoS są wymierzone w banki, serwisy informacyjne i portale rządowe. Udany atak powoduje, że witryna lub sieć są niedostępne dla użytkowników. Ofiarami ataku DDoS są zarówno ich cele, jak i komputery botnetowe wykorzystywane do przeprowadzenia ataku, ponieważ udział w takim przedsięwzięciu spowalnia maszyny używane przez hakerów.

Do czego służą ataki DDoS?

Ataki DDoS zwykle nie są skierowane przeciwko pojedynczym użytkownikom, ale przeciwko znanym serwerom internetowym, np. banki, firmy przetwarzające płatności lub instytucje rządowe. Odpowiedzialni za nich hakerzy kierują się różnymi przyczynami, w tym chęcią zarabiania, zemsty lub koniecznością zranienia kogoś. W wyniku ataku strona i powiązane z nią usługi stają się niedostępne dla indywidualnych użytkowników, którzy mogą stracić zaufanie do firmy i przejść do konkurencji. Powoduje to zmniejszenie przychodów i pogorszenie reputacji firmy.

Jak rozpoznać atak DDoS?

Skuteczny atak DDoS jest łatwy do rozpoznania, ale trudny do uniknięcia. Gdy sieć zostaje nagle zalana bardzo dużym i ciągłym ruchem, który trwa dni, tygodnie lub miesiące, co oznacza, że ​​zwykły użytkownik nie może z niej korzystać, zwykle mamy do czynienia z atakiem DDoS. Trudniej jest rozpoznać, kiedy komputer został dodany do botnetu: jeśli jednak nagle zacznie działać wolniej, wyświetla komunikaty o błędach lub losowo przestaje działać, istnieje duża szansa, że ​​jest on częścią botnetu.

Jak zapobiec atakowi DDoS?

Dla zwykłych użytkowników ochrona przed atakiem DDoS jest niemożliwa, ponieważ tylko administrator witryny uzyskuje informacje o nagłych, nieoczekiwanych skokach ruchu w witrynie, na podstawie których może podjąć odpowiednie kroki. Użytkownicy mogą jednak pomóc – zainstalować na swoim komputerze wysokiej klasy program antywirusowy, który wykryje i usunie złośliwe oprogramowanie, które udostępnia komputer w sieci botnet, dzięki czemu ich własne komputery nie zwolnią, nie zawiodą ani nie wezmą udziału w atakach na inni.

Jak unikać dodania komputera do sieci botnet

  • Zabezpiecz swój komputer skutecznym programem antywirusowym.
  • Nie pobieraj na komputer nieznanego oprogramowania, które może zawierać wirusa.
  • Zwróć uwagę na przypadki dziwnego zachowania lub nagłego spowolnienia komputera.

Zabezpiecz się przed atakiem DDoS

Ataki DDoS rzadko są wymierzone w osoby, a prawdopodobieństwo, że twoja sieć zostanie zaatakowana przez botnet, jest raczej niewielkie. Warto jednak upewnić się, że Twój komputer nie jest używany przez hakera, dlatego zalecamy instalowanie wysokiej klasy, lekkiego oprogramowania antywirusowego.