Co to jest crack?

2087

Cracking to działania mające na celu zhakowanie bezpieczeństwa systemu lub oprogramowania w celu ich wykorzystania. Na przykład złamanie hasła w celu uzyskania dostępu do konta użytkownika lub narażenie publicznej sieci Wi-Fi na przejęcie przepływających przez nią danych.

Co to jest crack?

Hakowanie to proces niszczenia zabezpieczeń komputera w celu uzyskania dostępu do niego – zarówno w dobrych, jak i złych intencjach – podczas gdy crackowanie dotyczy spraw karnych. Ogólnie rzecz biorąc, hakerzy budują, a crackerzy łamią, angażują się w działania takie jak kradzież numerów kart kredytowych, instalowanie wirusów, niszczenie plików lub zbieranie danych osobowych na sprzedaż.

Co jest przyczyną crackowania?

Cracker może motywować wiele rzeczy: korzyści finansowe, walkę w imię pomysłu, czystą złośliwość lub chęć radzenia sobie z wyzwaniem. Dlatego trudno jest przewidzieć, kto może podjąć takie działania. Jednak crackowanie, w przeciwieństwie do hakowania, często polega na powtarzaniu niewielkiej liczby dobrze znanych sztuczek, aby włamać się do systemu, zamiast na wykorzystywaniu słabych punktów systemu. Dlatego większość crackerów nie jest bardzo utalentowanymi hakerami.

Jak rozpoznać crackowanie?

To, czy crack zostanie rozpoznany, zależy od tego, na co celował cracker. Deweloperzy oprogramowania zwykle nie wiedzą, że ktoś złamał zabezpieczenia swoich produktów. Podobnie uczniowie korzystający z publicznej sieci Wi-Fi w lokalnej kawiarni nie będą wiedzieli, że ktoś złamał jej bezpieczeństwo i rejestruje swoje cenne dane, np. dane bankowe lub hasła. Z drugiej strony, jeśli Twoi znajomi zaczną otrzymywać wiadomości e-mail od Ciebie, próbujące uzyskać od nich dane phishingowe, prawdopodobnie komputer został zhakowany.

Jak powstrzymać crackowanie?

Zatrzymywanie crackerów przypomina walkę z przestępczością – jeśli Batman zawiedzie, my też. Tak długo, jak ludzie chcą popełniać przestępstwa i mają umiejętności hakowania komputerów, crackowanie nie zniknie. Najlepszym sposobem walki z tą praktyką jest upewnienie się, że żaden z systemów nie jest uszkodzony. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, np. za pomocą menedżera haseł, który ochroni twoje dane logowania. Jeśli jednak bezpieczeństwo Twojego komputera zostanie naruszone, możesz użyć skutecznego programu antywirusowego, który wyszukuje i usuwa wszelkie wirusy i złośliwe oprogramowanie zainstalowane na komputerze podczas krakowania.

Zapobieganie crackowaniu

  • Nie otwieraj żadnych załączników wysłanych z podejrzanych adresów e-mail.
  • Nigdy nie wysyłaj danych logowania do konta bankowego ani danych karty kredytowej pocztą elektroniczną.
  • Nie używaj publicznych sieci Wi-Fi do działań wymagających poufności.

Zabezpiecz się przed crackowaniem

Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić się przed pękaniem. Obejmują one nie otwieranie załączników wysyłanych z podejrzanych adresów e-mail, nie wysyłanie danych bankowych lub danych karty pocztą e-mail oraz nieużywanie publicznych sieci Wi-Fi podczas wykonywania czynności wymagających prywatności. Jednak najlepszą ochroną przed tym zjawiskiem jest skuteczny program antywirusowy, który ochroni Twój komputer przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, programami typu spyware, ransomware i innymi .