Ten tydzień będzie mieć dla rynków bardzo duże znaczenie

3336

Ten tydzień będzie mieć dla rynków bardzo duże znaczenie, jednak jego początek powinien być spokojny. Na dziś nie przewidziano publikacji żadnych istotnych informacji, jednak w dalszej części tygodnia, mianowicie w środę, poznamy decyzje FOMC. Powszechnie przewiduje się, iż Fed podniesie poziom stóp procentowych o 0,25%. Jak zawsze inwestorzy najwięcej uwagi poświęcać będą prognozom gospodarczym na rok 2017. Na rynkach panuje obecnie przekonanie, iż szansa wprowadzenia podwyżki stóp procentowych w czerwcu bądź lipcu wynosi 50%, głównie z uwagi na ekspansyjną politykę Donalda Trumpa. Ponadto rynki nadal będą pod wpływem ubiegłotygodniowej wiadomości Europejskiego Banku Centralnego oraz zatwierdzonego w weekend porozumienia członków OPEC oraz państw spoza organizacji.

Waluty: Bieżący tydzień rozpoczął się od wzrostu cen ropy o ok. 5%. W związku z tym, dziś rano waluty państw eksportujących ropę naftową znacząco umocniły kurs względem dolara. Para EUR/USD nadal znajduje się pod presją, gdyż czwartkowa wypowiedź prezesa EBC Mario Draghiego została odebrana jako pesymistyczna ocena europejskiej gospodarki. W czwartek EBC ogłosił zamiar przedłużenia programu skupu obligacji o okres dłuższy, niż wcześniej powszechnie przewidywano, choć miesięczny poziom wydatków na ten cel zostanie zmniejszony. Para GBP/USD utrzymuje stabilną pozycję, gdyż inwestorzy oczekują na informacje Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. W tym tygodniu rynki najwięcej uwagi poświęcą decyzji Fedu w sprawie stóp procentowych, którą poznamy już w środę. Posiedzenie Fedu prawdopodobnie zadziała niczym katalizator dalszego umocnienia dolara.

Akcje: Amerykańskie giełdy papierów wartościowych zakończyły piątkowe sesje ze zwyżką. Dow Jones zyskał 0,72%, osiągając historyczne maksimum, natomiast wartość indeksu S&P 500 wzrosła o 0,59%. Nasdaq zamknął sesję ze wzrostem o 0,50%. Jednolitą nie można nazwać jednak porannej sytuacji na giełdach azjatyckich. Indeks Nikkei odnotował zwyżkę o 0,50%, a australijski ASX odnotował nieznaczny spadek.

Ropa i złoto: Cena ropy wzrosła o 5%, do 54,51 USD, czyli poziomu jakiego nie widzieliśmy od lipca 2015 roku. Wzrost ten jest związany z porozumieniem w sprawie ograniczenia wydobycia ropy zatwierdzonym w weekend przez kraje OPEC oraz Rosję. Ta decyzja to kolejny krok po ograniczeniu wydobycia tego surowca o 1,2 mln baryłek dziennie wprowadzonemu przez OPEC pod koniec listopada. Całkowita skala redukcji odpowiada 2% globalnej podaży. Na rynek pozytywny wpływ miała informacja Arabii Saudyjskiej, która zapowiedziała gotowość do ograniczenia produkcji w skali przekraczającej 486 tys. baryłek dziennie, czyli ponad poziom uzgodniony podczas listopadowego szczytu OPEC. Porozumienie, które wejdzie w życie 1 stycznia, zostanie poddane ewaluacji podczas szczytu OPEC za 6 miesięcy. Cena uncji złota spadła ubiegłej nocy do poziomu 1254 USD. Złoto nie było tak tanie od ostatniego tygodnia stycznia 2016 roku.