Cena i kurs Złota (XAU/USD)

4652

Cena i kurs złota symbol XAU/USD jest powszechnie śledzona na rynkach finansowych na całym świecie. Złoto było podstawą kapitalizmu gospodarczego przez setki lat, aż do uchylenia standardu złota, co doprowadziło do ekspansji systemu walutowego fiat, w którym pieniądz papierowy nie ma domniemanego oparcia w żadnej fizycznej formie monetyzacji.

Cena Złota (XAU/USD) za uncję

Ile kosztuje złoto? Sprawdź, jaka jest aktualna cena złota, dowiedz się jaki jest obecny kurs złota, notowania widoczne na wykresie cen złota.

Wykres i notowania cen Złota

Notowania złota online widoczne na wykresie. Kurs uncji złota notowanego na giełdzie. Aktualna cena szczerego złota. Ceny złota wyrażone w dolarach amerykańskich. 1:68 oznacza, że jedna uncja złota stanowi równowartość nieco ponad 68 uncji srebra.

Prognozy i analiza dla złota

AU to kod dla złota w okresowej tabeli pierwiastków, a powyższa cena to złoto notowane w dolarach amerykańskich, które jest powszechnym miernikiem wartości złota na świecie.

Cena i kurs złota – podstawowe inforamcje

Złoto, metal szlachetny, występuje głównie w stopach i tylko rzadko w czystej postaci. Ze względu na swoje właściwości fizyczne jest on odporny na powietrze, wilgoć, ciepło i wiele rozpuszczalników. Złoto ma również dużą gęstość. Złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję i jest bardzo popularne jako środek pokrycia w czasach kryzysu. Jego wysoka wartość oraz rzadkość i wyjątkowość czynią z niego bezpieczną inwestycję finansową, która jednocześnie jest odporna na inflację.

Złoto wydobyto w Egipcie już w 2000 r. p.n.e., a pierwsze złote monety wybito w Rzymie 50 r. p.n.e. To pokazuje, że ludzie zawsze byli zafascynowani złotem i jego rzadkością, trwałością i pięknem.

Ze względu na swoje właściwości, złoto jest również jednym z najważniejszych surowców przemysłowych. Żółty metal szlachetny jest łatwo obrabialny i przewodzi prąd i ciepło. Ze względu na jego doskonałą przewodność elektryczną, złoto jest wykorzystywane w szczególności w przemyśle elektrycznym. Złoto jest również stosowane w technice dentystycznej od około 3000 lat. Złoto jest jednak najczęściej wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Ta dziedzina działalności stanowi około 75 procent przepracowanego złota. Poza Antarktydą, gdzie wydobycie nie jest dozwolone ze względu na przepisy międzynarodowe, metal szlachetny jest wydobywany na wszystkich kontynentach. Z 16-procentowym udziałem w rynku, RPA jest najważniejszym producentem złota.

Światowe zapasy złota stale wzrastały w ostatnich dziesięcioleciach i obecnie znajdują się na najwyższym poziomie. Wynika to również z faktu, że złoto, w przeciwieństwie do innych surowców, jest praktycznie niezniszczalne i nie jest zużywane. W związku z tym ilość złota na świecie stale rośnie. Najwyższe rezerwy złota znajdują się w USA (około 8,133 ton metrycznych/287 mln uncji). Drugie co do wielkości zasoby złota są Niemcy (3.417 ton /120 mln uncji), a za nimi uplasował się Międzynarodowy Fundusz Walutowy z 3.217 ton /113 mln uncji. Następna jest Francja (2.586 ton /91 mln uncji). W ostatnich latach cena złota praktycznie wzrosła. Po tym, jak w marcu 2008 roku cena złota po raz pierwszy przekroczyła granicę 1000 dolarów amerykańskich za uncję, do końca 2011 roku osiągnęła już 1 600 dolarów amerykańskich za uncję.

Inwestycje w złoto są postrzegane jako bezpieczna przystań i odporna na kryzys inwestycja kapitałowa. Możliwe jest inwestowanie w żółty metal szlachetny zarówno w formie papierów wartościowych, jak i poprzez fizyczny zakup. Złoto w swojej fizycznej postaci można nabyć w bankach, u dealerów monet i metali szlachetnych w postaci sztabek lub monet kruszcowych. Jednak bezpieczne przechowywanie złota w bankach zazwyczaj wiąże się ze znacznymi kosztami, które nie są ponoszone przy obrocie papierami wartościowymi. Jeżeli jednak złotem handluje się w drodze fizycznego zakupu w formie papierów wartościowych, należy uiścić opłaty handlowe lub giełdowe. Możliwe jest inwestowanie w metal szlachetny na giełdzie lub za pośrednictwem brokerów w postaci certyfikatów na złoto, funduszy inwestujących w złoto lub ETF-ów, bez otrzymywania żadnego fizycznego złota. Inną formą inwestowania w złoto jest Xetra-Gold, kredyt bezpartyjny, który jest denominowany w zasobach złota. Można ją nabyć na giełdzie i przekazać w taki sam sposób jak akcję.

Najważniejszymi miejscami handlu złotem są Zurych, Londyn, Nowy Jork i Hongkong. Najważniejsze giełdy to New York Mercantile Exchange (COMEX), Chicago Board of Trade, Euronext/LIFFE, London Bullion Market, Tokyo Commodity Exchange, Bolsa der Mercadorias e Futuros oraz Korea Futures Exchange.

Ile kosztuje uncja złota?

Ceny złota zmieniają się nieustannie, ponieważ zależą one od wielu czynników, dlatego trudno jest udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie o cenę uncji złota. Co wpływa na cenę złota? Do najważniejszych czynników należą:

  • zderzenie sił podaży i popytu;
  • sytuacja polityczna i ekonomiczna na świecie;
  • poziom inflacji;
  • stopy procentowe;
  • kurs walutowy dolara amerykańskiego.

Naturalnie, jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na obecną cenę złota. Ponadto, jak wielokrotnie udowodniła historia, cena szlachetnego kruszcu często odrywa się od jej fundamentów i jest sprzeczna z powszechnie przyjętymi wzorcami.

Czynniki wzrostu ceny złota

Złoto jest wyjątkowym bogactwem. W przeciwieństwie do instrumentów finansowych, walut czy nieruchomości, złoto ma wyjątkową wartość od tysięcy lat. Na cenę złota wpływa bieżąca podaż i popyt, które zależą od wielu czynników.

Chociaż złoto nie jest oficjalnie walutą, ani też żadna z tych walut nie jest z nim oficjalnie związana, ma wiele cech wspólnych z walutami. Szczególnie ważną cechą złota, z punktu widzenia inwestorów, jest ujemna korelacja pomiędzy ceną złota a kursem dolara amerykańskiego. Kiedy dolar słabnie, cena złota wzrasta, a kiedy dolar się umacnia, to złoto spada.

Gdzie kupić złoto? Czym kierować się przy wyborze dostawcy?

Akcje, obligacje, kontrakty futures, waluty, lokaty bankowe – to wszystko można dziś zrobić przez Internet. Natomiast co ze złotem? Można je też kupić przez Internet, ale tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo złoto jest obiektem fizycznym jednak możemy kupić także kontrakty na złoto jeżeli myślimy o inwestowaniu przy najniższych prowizjach. Złoto fizyczne możemy traktować jako lokatę na bardzo trudne czasy.

Złoto właściwości

Złoto (Aurum – Au ): Skład chemiczny:
Postać:układ regularny;
Twardość w skali Mohsa:2,5 – 3,0;
Gęstość:15,5 – 19,3 (czyste 19,28) g/cm3;
Połysk:silny metaliczny;
Barwa:złocistożółta lub żółtobiała;
Rysa:żółta, połyskliwa;
Łupliwość:brak;
Przełam:haczykowaty;
Temperatura topnienia:1064°C;
Temperatura wrzenia:2800°C.

Notowania złota, czyli jak czytać wykresy, aby wiedzieć kiedy inwestować

Złoto od lat jest uważane za niezawodną inwestycję, a także inwestycję gwarantującą odpowiedni zwrot z inwestycji. Nie oznacza to jednak, że jego cena tylko rośnie. Patrząc na wykresy w kategoriach historycznych, można zauważyć, że ceny złota – podobnie jak każdego innego dobra – zmieniają się. Kiedy najlepiej kupić rudę i kiedy czekać na lepszy moment?

Są okresy, w których złoto jest tańsze – wtedy opłaca się je kupować, są też chwile, kiedy staje się droższe – najlepszy czas na sprzedaż. Jak więc czytasz wykresy, aby wiedzieć, od czego zależy aktualna cena złota i jak przewidzieć, kiedy kupić złoto, a kiedy czekać na lepszy moment? Oto krótki przewodnik.

Aktualna cena złota – zależy od wielu czynników

Cena złota jest najczęściej wyrażana w dolarach za uncję, w zaokrągleniu do 31,1 grama. Cena za kilogram jest również popularnym współczynnikiem przeliczeniowym. Należy jednak pamiętać, że kilogram tej rudy jest dość dużym wydatkiem, więc – szczególnie w handlu detalicznym – takie transakcje są rzadkie. Stąd mniejsza praktyczność zapewniania tej wartości. Ile kosztuje złoto? Nie można podać jednej wartości, ponieważ nawet w krótkim czasie występują wahania. Aby dowiedzieć się, jak kształtują się te fluktuacje, można powiedzieć, że w 2017 r. Najtańsze złoto można było kupić na początku stycznia – kosztowało poniżej 1200 USD za uncję, a najdroższe we wrześniu, kiedy cena osiągnął 1350 USD za uncję.

Patrząc z perspektywy historycznej – wykresów z ostatnich 20 lat – należy wziąć pod uwagę, że są to wartości ze średniego i wysokiego zakresu. Są dalekie od szczytu w 2011 roku, kiedy trzeba było zapłacić ponad 1800 USD za uncję, ale są znacznie niższe niż ceny z końca lat 90., kiedy to mniej niż 300 USD za uncję. Patrząc na te dane, możesz już wyciągnąć wnioski dotyczące inwestowania w złoto.

Notowania złota wzrastają, gdy pojawia się kryzys

Krótko mówiąc, można założyć, że im lepsza sytuacja na rynkach finansowych i gospodarka funkcjonuje dobrze, tym niższa jest cena złota. Jeśli jednak dojdzie do kryzysu, ludzie będą bardziej skłonni do inwestowania w towary, które nie stracą na wartości w wyniku spowolnienia na rynku. Stąd inwestowanie pieniędzy w szlachetne rudy, podobnie jak złoto, niż inwestowanie w inne przedsiębiorstwa. Jest to bardzo dobrze widoczne na cytowanym wykresie historycznym. Lata 90. były powszechnie uważane za okres dobrobytu – ludzie byli bardziej skłonni inwestować swoje pieniądze w firmy, które gwarantowały szybki i duży zysk niż w złoto, którego zysk jest gwarantowany w długim okresie.

Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym czasie można było zaobserwować pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu – wzrost ceny złota, który ostatecznie wzrósł w drugiej połowie 2008 r., Kiedy to jego pełna moc zaczęła pokazywać kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości, który wpłynęło na gospodarkę w każdym zakątku globu. W środku kryzysu – we wspomnianym już 2011 r. – ceny złota osiągnęły rekordowy poziom. Po tym „szczycie” ceny zaczęły spadać, ale wydaje się, że ustabilizowały się na obecnym poziomie.

Można zatem założyć, że osoba, która kupiła uncję złota około 260 USD około 2000 r., Mogłaby go sprzedać za ponad 1800 w 2011 r. Oznacza to prawie 7-krotny zysk w zaledwie 10 lutego. Wystarczyło wybrać odpowiedni moment na kupno i sprzedaż.

Warto również zauważyć, że na cenę złota wpływ mają również mniejsze wydarzenia na pograniczu świata ekonomii i polityki. Warto zacytować wrześniowy kryzys polityczny związany z Koreą Północną. Groźba zbrojnej interwencji w tym kraju oznaczała, że ​​cena złota rosła z dnia na dzień o około 20 USD i rosła przez krótki czas. Wszystko to wskazuje, że inwestor w złoto powinien śledzić nie tylko internetowe wykresy z ceną złota, ale także raporty i programy informacyjne na temat sytuacji na świecie.

Nie tylko kryzys, albo od czego jeszcze zależy kurs wymiany złota?

Na cenę złota wpływa nie tylko sytuacja gospodarcza, ale także inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest popyt i podaż. Ilość złota jest ograniczona, więc im więcej osób chce je kupić, tym bardziej rośnie cena – może to wpływać na chwilowe zmiany cen, ale w dłuższej perspektywie należy zauważyć, że cena będzie systematycznie rosła, głównie z powodu rosnące zainteresowanie tą formą inwestycji. Innym ważnym czynnikiem są stopy procentowe – im niższe, tym niższa stopa zwrotu z inwestycji gotówkowych, a tym samym bardziej opłacalne inwestowanie w złoto, którego cena rośnie. Ważny jest także kurs dolara – szczególnie dla inwestora z Polski. W tej walucie wyrażana jest cena złota. Można założyć, że im niższy kurs wymiany, tym mniej złota można kupić za tę samą ilość dolarów.

Aktualna cena złota stale się zmienia

Osoba, która chciałaby zainwestować w złoto, może mieć trudności w zrozumieniu tego jak wiele czynników wpływających na jego cenę. Prawda jest jednak taka, że ​​złoto jest inwestycją długoterminową, ale przede wszystkim bezpieczną.Wiedza o mechanizmach rynkowych znacznie ułatwia zakup złota, ale nie ma wielu sytuacji, w których jego zakup jest nieopłacalny, na przykład ze względu na bardzo wysokie ceny wynikające ze zwiększonego popytu. W dłuższej perspektywie czasowej, złoto jest zawsze pewną inwestycją kapitału i zapewnia zysk.

Złoto w swojej fizycznej postaci można nabyć w bankach, u dealerów monet i metali szlachetnych w postaci sztabki złota lub monet kruszcowych.