Długo oczekiwana decyzja Banku Anglii już dziś – są 3 ważne kwestie!

1137

Czego dziś można spodziewać się po Bank Of England? Wzrost jest silniejszy niż oczekiwano, inflacja wygląda na to, że prawdopodobnie przekroczy oczekiwania, a bezrobocie jest na 11-letnim minimum. Jednak sam fakt wyjścia Wielkiej Brytanii z UE był latem ubiegłego roku wystarczający dla Banku Anglii, aby zmienić swoje stanowisko w sprawie stóp procentowych i ich obniżenia. Czy dziś będzie inaczej?

O godz. 13:00 rynki otrzymają od Banku Anglii decyzję w sprawie stóp procentowych, kwartalny raport o inflacji, protokół z posiedzenia, a o godz. 13.30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa BoE. To już trzecie posiedzenie po pamiętnym głosowaniu w sprawie Brexit.

W listopadzie Prezes BoE Mark Carney niemal podwoił swoją prognozę wzrostu oraz przedstawił możliwość wzrostu cen, czyli inflacji.

Obecnie inwestorzy chcieliby dowiedzieć się , czy ostatnia runda danych również optymistycznych wywoła kolejną aktualizację prognoz, jak również wszelkie dalsze wskazówki na temat przyszłości stóp procentowych.

Oto trzy najważniejsze rzeczy, na które trzeba uważać:

  1. Prognozy wzrostu

Ekonomiczne dane są nadal wyższe od oczekiwań. Chris Hare, ekonomista w Investec, spodziewa się, że BOE na czwartkowym spotkaniu podniesie swoje prognozy wzrostu w 2017 roku do 1,7%.

  1. Inflacja

Jednym z największych skutków głosowania o Brexit był gwałtowny spadek funta, który popchnął inflację w Wielkiej Brytanii do 1,6% – dwuletniego maksimum. Oczekuje się, że inflacja nadal będzie rosła i przekroczy cel BoE na poziomie 2%. W raporcie listopadowym banku centralnego prognoza cen konsumpcyjnych wzrosła do 2,7% w 2017 roku, ale od tego czasu ceny ropy wzrosły o 8%, a funt odzyskał około 3% utraconego terytorium.

„Więc w sumie, perspektywy inflacji są nieco silniejsze” – napisali analitycy HSBC w swoim raporcie. Oczekują oni, że bank podniesie prognozę do 2,8% w 2017 r.

  1. Prognozy podwyżek stóp

Szybko rosnąca inflacja i silniejszy wzrost gospodarczy są zazwyczaj podstawą do podwyżek stóp procentowych. Czy jednak BoE nie weźmie pod uwagę ewentualności negatywnych skutków Brexit?

W listopadzie Carney powiedział, że bank ma „neutralne nastawienie w polityce” – stopy prawdopodobnie mogą wzrosnąć, jak również zostać obniżone. Hare z Investec twierdzi, że brytyjska Rada Polityki Pieniężnej może obecnie przyjąć bardziej jastrzębie stanowisko i zasugerować dwie, może nawet trzy podwyżki w okresie do roku 2021.