Kurs: Dolar hongkoński HKD/PLN

1261

Dolar hongkoński – oficjalna waluta Hongkongu, specjalnej strefy administracyjnej Chińskiej Republiki Ludowej. Na mocy prawa Hongkongu i umowy chińsko-brytyjskiej strefa ta zachowuje swoją autonomię w zakresie emisji pieniądza po przyłączeniu Hongkongu do Chin. Numer kodu ISO 4217 dolara hongkońskiego to HKD.

Kurs dolara hongkońskiego HKD/PLN

Wykres i notowania HKD

Profil waluty: Dolar hongkoński (HKD)

Dolar hongkoński
Kod ISO 4217HKD
Państwo Hongkong
Poziom inflacji4,1% w 2012
Podział1 dolar = 100 centów
SymbolHK$
Monety10, 20, 50 centów
1, 2, 5, 10 dolarów
Banknoty10, 20, 50, 100, 500, 1000 dolarów
MennicaHong Kong Note Printing

Dolar hongkoński (HKD) jest oficjalną walutą Hongkongu. Na arenie międzynarodowej HKD odgrywa ważną rolę w handlu międzynarodowym dla centrum finansowego Hongkongu. Pod względem udziału w światowym rynku walutowym dolar hongkoński zajmuje trzynaste miejsce, tuż za dolarem singapurskim.

Historia dolara Hongkongu

Dolar hongkoński został wprowadzony w 1935 r. i do 1972 r. był silnie powiązany z kursem funta brytyjskiego. Przez następny okres HKD był powiązany z dolarem amerykańskim. W 1997 r. Hongkong został włączony do Chin jako specjalny obszar administracyjny. Niemniej jednak Hongkong zachował pełną autonomię i suwerenność w sprawach monetarnych. Związek między HKD a dolarem amerykańskim istnieje do dziś.

Generalnie

Decyzje dotyczące polityki pieniężnej w Hongkongu są podejmowane przez władze monetarne Hongkongu. HKMA posiada jedną z trzech największych rezerw walutowych na świecie. W związku z tym może ona zagwarantować, że cała baza pieniężna Hongkongu jest pokryta przez dolary amerykańskie. HKD jest podzielona na 100 centów i posiada symbol dolara. Symbol HK$ jest w powszechnym użyciu.