Sztabka złota – gdzie ją kupić ?

1468

Sztabka złota – regularna bryła złota o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu. Może składać się z czystego złota (o zanieczyszczeniu 1:1000 lub nawet 1:10 000) albo ze stopu z innym metalem.

Standardowe sztabki Good Delivery

Najpopularniejsze są sztabki o wadze 400 uncji jubilerskich trojańskich (400 × 31,1 grama = 12,44 kg). Główna jednostka rozliczeniowa w międzybankowym (i międzynarodowym) handlu złotem. Ta sama jednostka jest również stosowana na giełdach.

Sztabki złota o wadze 400 uncji spełniają tzw. standard dobrej dostawy ang. Good Delivery. Jest to standard ustalony przez London Bullion Market Association, który wymaga między innymi, aby sztaby miały wagę od 350 do 420 uncji i próbkę co najmniej 995. W tej formie fizyczne złoto jest wymieniane pomiędzy bankami i dużymi instytucjami handlującymi metalami szlachetnymi.

Standardowe 400-uncjowe sztabki złota
Standardowe 400-uncjowe sztabki złota

Inne złote sztabki

Istnieją również sztabki o innej wadze, np. 1 kg. W ostatnich latach, w krajach, w których wprowadzono system pomiaru metrycznego, można znaleźć sztabki o masie podanej w gramach, np. 1 g, 5 g, 50 g, 250 g.

W krajach arabskich, Indiach i Singapurze popularne są sztabki o masie wyrażonej w tradycyjnej jednostce 1 tola, standaryzowanej jako 5/8 uncji trojańskich.

W krajach arabskich występują również sztabki o masie 1 dinar, czyli 1/7 uncji trojańskiej.

Największa sztaba złota

Największa sztabka złota na świecie ma masę 250 kg i próbkę 999,9. Została ona wykonana w Japonii w 2005 roku przez Mitsubishi Materials Corporation. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. Znajduje się w Muzeum Złota w Toi (obecnie Izu).

Największa sztaba złota o masie 250 kg w Muzeum Złota w Toi

Gdzie kupić sztabki złota?

Sztabki złota stają się coraz bardziej popularne w Polsce wśród inwestorów indywidualnych. Powodem tego jest m.in. poprawiająca się sytuacja gospodarcza, niskie stopy procentowe zniechęcające do lokowania depozytów bankowych oraz poprawiająca się struktura rynku złota inwestycyjnego w Polsce. Dzięki rosnącej liczbie konkurujących na rynku firm, a także wygodnej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczne złoto stało się łatwo dostępne dla wszystkich inwestorów z całego kraju. Niemniej jednak, mając na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa i ekonomiczne, warto zastanowić się, gdzie można inwestować w złoto fizyczne.

Złoto można teraz kupić w wielu miejscach/punktach sprzedaży, ale biorąc pod uwagę, że inwestycja w złoto ma być formą zabezpieczenia Twojego majątku, warto zachować ostrożność. Kupowanie podejrzanie taniego złota od osoby prywatnej może nie być najlepszym pomysłem. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i ryzyka zakupu produktu jedynie imitującego złoto, najrozsądniej będzie kupić go w banku lub w Mennicy Polskiej S.A., która jest liderem wśród podmiotów produkujących sztabki złota.

Zakup takiej sztaby jest właściwą decyzją z kilku podstawowych powodów:

  • Dostępność

W Mennicy Polskiej S.A. oraz w bankach sztaby złota są zazwyczaj dostępne w nieco przesuniętych terminach (z wyjątkiem sztabek ciężkich). Zakup złota z przesunięciem terminu dostawy o jeden lub dwa miesiące to ryzyko, którego nie warto podejmować.

  • Bezpieczeństwo

Autoryzowane, wysoko cenione punkty sprzedaży metali szlachetnych to gwarancja zakupu najwyższej jakości złota, pochodzącego z legalnego źródła.

  • Płynność finansowa

Najwyższej jakości złoto jest ponadczasowym środkiem handlu. Dlatego decydując się na jego zakup można mieć pewność wysokiej płynności inwestycyjnej, czyli możliwości wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie (pierwotnie zapakowane, zakupione w Mennicy Polskiej złoto objęte jest przez ten podmiot gwarancją odkupu).

Unikanie błędów podstawowych

Decydując się na zakup złota, warto unikać kilku podstawowych błędów. Mogą one w bardzo krótkim czasie spowodować, że inwestycja nie przyniesie pożądanego efektu – nie zabezpieczy zgromadzonego kapitału, a w najgorszym przypadku doprowadzi do jego całkowitej utraty. O czym warto pamiętać?

Złoto tylko najwyższej jakości

Decydując się na inwestycję w złoto, nie warto kupować kruszcu niskiej jakości. Takie złoto nie cieszy się zbyt dużą płynnością i nie jest tak dobrym nośnikiem wartości jak złoto najwyższej jakości.

Kupując tylko od wiarygodnych dostawców

Kupno sztabki złota na aukcji internetowej lub bezpośrednio od osoby fizycznej jest ryzykiem, o którym należy wiedzieć. Brak certyfikatów i gwarancji jakości to argumenty, które z pewnością zostaną wykorzystane do przełamania ceny przy próbie odsprzedaży takiego kruszcu.

Złoto nie biżuteria

Złota biżuteria, choć piękna i o walorach użytkowych, nie jest najrozsądniejszym pomysłem na inwestycję. Do jej produkcji używa się stopów złota z innymi metalami, a do ceny dolicza się wynagrodzenie rzemieślnika, który ją wykonał. Przy próbie jej sprzedaży, biżuteria będzie wyceniana tylko na podstawie masy złota użytego do jej produkcji, a ta, ze względu na niską próbę, będzie stosunkowo niewielka.