Droga żółwia Curtis Faith

912

W 1983 r. nastąpił eksperyment będący konsekwencją wcześniejszego założenia. Dwaj przyjaciele, a jednocześnie inwestorzy giełdowi – Richard Dennis i William Echardt spierali się, czy można nauczyć się skutecznych spekulacji na rynkach, czy też wynika to z ich talentów.

Aby rozwiązać spór, kupili duże reklamy w gazetach finansowych (Barrons, Wall Street Journal, New York Times) informujące, że Richard Dennis szuka ludzi, którzy chcieliby zostać handlowcami. Prawie tysiąc osób odpowiedziało na ogłoszenie, z których ostatecznie wybrano dwadzieścia trzy. Trening trwał dwa tygodnie. Grupa stworzona przez Dennisa przeszła do historii jako „żółwie”, a technika spekulacji stosowana przez nich na rynku jest od lat przedmiotem wielu analiz i fascynacji.

W tej grupie również był 19-letni Curtis Faith. Pod koniec okresu szkolenia Faith otrzymała największą kwotę do zarządzania – 2 miliony USD. W ciągu czterech lat zarobił ponad 30 milionów dolarów. Książka „Turtle’s Way” to opowieść o eksperymencie, zasadach stosowanych przez grupę „Turtles” oraz o tym, jak zastosować te zasady we własnym handlu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Dennis nauczał podejścia do ryzyka, zarządzania kapitałem, a przede wszystkim, jak skutecznie zarabiać na spekulacjach na giełdzie, zdecydowanie powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Ze wstępu napisanego przez Van K. Tharpa:

„Dlaczego uważam, że Droga Żółwia jest jedną z pięciu najlepszych książek o spekulacjach, jakie kiedykolwiek napisano?

Po pierwsze, przedstawia bardzo jasny obraz tego, co jest konieczne do skutecznej spekulacji. Curtis zwięźle stwierdza, że ​​nie chodzi o system jako taki, ale o zdolność tradera do konsekwentnego stosowania systemu inwestycyjnego. Podczas okresu próbnego Curtis zarobił 78 000 $, prawie trzy razy więcej niż inni, mimo że wszyscy byli nauczani dokładnie tak samo. Dlaczego każda z dziesięciu osób poznała pewien zestaw reguł, w tym sztywne zasady zarządzania wielkością pozycji? Według Curtisa, niektórzy z Żółwi sądzili, że Richard przekazał mu dodatkowe informacje, ale zarówno Curtis, jak i wiemy, że różne spekulacje psychologiczne wynikają ze spekulacji. „

Z przedmowy do wydania polskiego:

„Kto i dlaczego powinien sięgnąć po tę książkę? Twórcy systemów transakcyjnych, systematyczni analitycy techniczni i inwestorzy szukający inspiracji znajdą tutaj prawdziwą ucztę. Oprócz samej strategii„ Żółwia ”, która pozwala poznać zasady systematycznych spekulacji na temat na wielu rynkach jednocześnie i stosując metodę standaryzacji ryzyka autor dodaje wiele dodatkowych narzędzi, w tym kilka własnych, które pozwalają nam wyszukiwać i testować niewydolności ukryte w cenach instrumentów, aby znaleźć przewagę nad rynkiem , mierzyć, kontrolować i dywersyfikować ekspozycję na ryzyko lub radzić sobie z często nieświadomymi pułapkami psychicznymi powstającymi w warunkach niepewności, emocji i przeciążenia informacją. ”

Curtis Faith

Curtis Faith należał do elitarnej grupy handlowców o nazwie Turtles, zebranych w eksperymencie prowadzonym przez dwóch legendarnych graczy na rynkach futures – Billa Eckhardta i Richarda Dennisa. Podczas eksperymentu Faith zarobiła ponad 30 milionów dolarów. Szczegóły eksperymentu i zasady handlu opisał w książce The Way of Turtle. Faith jest także współzałożycielem wielu firm zajmujących się oprogramowaniem i technologią.