Francuski Kering w 2018 roku zwiększył zysk netto 2 razy

596

Francuska firma Kering, do której należą znane marki luksusowe, zgłosiła, że ​​w 2018 r. jej zysk netto podwoił się, osiągając 3 mld 715 mln euro. Liczba ta była znacznie wyższa od prognozowanych przez ekspertów – 2 mld 790 mln euro.

Raport za czwarty kwartał wskazuje na wzrost przychodów firmy o 25% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do 3 mld 831 mln euro, w tym marka Gucci wykazała kwartalny wzrost o 28%. Przychody firmy Kering w całym 2018 roku wyniosły 13 mld 665 mln euro. Ich wzrost wyniósł 26,3%.

Pod koniec roku zarząd spółki podjął decyzję o podniesieniu dywidendów do 10,5 euro z 6 euro rok wcześniej.

Wzrost cen ropy przyspieszył po przeglądzie OPEC

Informacja, że kraje OPEC zmniejszyły wydobycie ropy o 800 000 tysięcy w styczniu, zawarte w miesięcznym przeglądzie kartelu, we wtorek wyprowadziły ceny ropy na bardziej intensywny wzrost.

Do 16:30 czasu środkowoeuropejskiego cena ropy Brent sięgnęła 62 dolarów 93 centów, wzrastając o 2,32%. Ropa WTI również wzrosła w cenie do 53 dolarów 48 centów za baryłkę. Jej wartość wzrosła o 2,04%.

Pozytywną informacją dla inwestorów zostało również powiadomienie, że porozumienia osiągnięte między Demokratami i Republikanami Kongresu USA w sprawie finansowania wzmocnienia granicy z Meksykiem mogą zapobiec kolejnemu zawieszeniu rządu USA.

Saudi Aramco planuje produkować ropę naftową na całym świecie

Saudyjski minister energii Khaled al-Falih ogłosił plany dotyczące spółki państwowej Saudi Aramco, przełączyć się z produkcji ropy na wewnątz kraju do eksploracji i produkcji na całym świecie, podaje Financial Times.

Tak więc strategia Saudi Aramco zmieni się i stanie się podobną do strategii tak dużych producentów ropy jak Shell i Exxon Mobil. Odpowiadając na pytanie z publikacji na temat stosunku do ustawy NOPEC przygotowywanej w USA i skierowanej przeciwko kartelowi, saudyjski minister powiedział, że uważa tę ustawę, jeśli zostanie ona przyjęta, za szkodliwą dla światowej gospodarki ogólnie.

Według niego, przyjęcie takiej ustawy utrudni operacyjną regulację produkcji ropy przez Arabię ​​Saudyjską, do której kraj uciekł w celu zrównoważenia rynku ropy.

Inflacja w Indiach spadła w styczniu do minimum od czerwca 2017 roku

Ceny konsumenckie w Indiach zwolniły wzrost w styczniu po raz czwarty z rzędu. Inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 2,05%, podczas gdy miesiąc wcześniej była na poziomie 2,11%. Ekonomiści nie spodziewali się, że zwolnią. Zgodnie z ich szacunkami zakładano, że stopa inflacji wzrośnie do 2,5%.

Bank Rezerw Indii wyznaczył docelową stopę inflacji na poziomie 4%, ale nie był w stanie jej osiągnąć w ciągu 6 miesięcy. Ekonomiści przewidują dalszą redukcję kluczowej stopy indyjskiego Banku Centralnego, ponieważ gospodarka kraju wymaga odpowiednich środków, aby go wzmocnić.

W styczniu produkty żywnościowe w Indiach spadły o 2,17% w ujęciu rocznym. Jednocześnie wzrost cen paliw i energii elektrycznej spowolnił do 2,2%.

W grudniu liczba wakatów w USA nieoczekiwanie wzrosła

W grudniu Biuro Statystyki Pracy opublikowało raport o wolnych miejscach pracy i obrocie siły roboczej w kraju. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku liczba wakatów wzrosła do 7 mln 335 tysięcy, co zaskoczyło ekonomistów, którzy przewidywali spadek do 6 mln 900 tysięcy.

Wskaźnik wakatów wyniósł 4,7%, wzrastając o 0,1%. Sektor prywatny zwiększył wskaźnik o 198 tysięcy. Jednocześnie największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy odnotowano w budownictwie, a także w obszarze zdrowia i żywienia. Spadek indeksu odnotowano w produkcji dóbr nietrwałych, w nieruchomości i wynajmie.

Liczba pracowników wzrosła w grudniu do 5 mln 907 tysięcy osób z 5 mln 812 tysięcy osób w listopadzie. Jednocześnie poziom zwolnień utrzymał listopadową wartość w  2,3%.

Inflacja w Wielkiej Brytanii zwolniła w styczniu do 1,8%

W styczniu w Wielkiej Brytanii zanotowano spowolnienie inflacji do 1,8% z 2,1% miesiąc wcześniej. Z raportu Narodowego Urzędu Statystycznego wynika, że ​​styczniowa inflacja osiągnęła minimum z dwóch lat, znajdując się po raz pierwszy w tym okresie poniżej poziomu docelowego Banku Anglii na poziomie 2%.

Eksperci przewidywali spadku do 1,9%. W porównaniu do grudnia ceny konsumpcyjne spadły o 0,8%, przyoczekiwaniach ekonomistów 0,7%. Indeks cen CPI Core, który nie uwzględnia cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu, ukształtował się na poziomie 1,9%, potwierdzając prognozy rynkowe.

W porównaniu do grudnia żywność i napoje bezalkoholowe wzrosły o 0,1%. Jednocześnie spadły ceny na odzież, obuwie, usługi transportowe i mieszkaniowe.