Gdzie najlepiej wymienić pieniądze przed wakacjami?

wymiana walut online

1186

Każdy Polak, który planuje wyjazd na wakacje za granicą, powinien przygotować pewną ilość pieniędzy w obcej walucie. Kwota zależy od potrzeb osobistych i czasu trwania podróży. Jeśli jesteś zainteresowany wymianą złotego na jedną z walut obcych, możesz wybrać jedną z kilku opcji. Dla oszczędnych turystów najlepszym wyborem jest internetowy kantor wymiany walut. Dzięki internetowym kantorom wymiany walut możesz zapłacić nawet o 6% mniej za walutę obcą.

Walutomat zarobi o wiele mniej niż bank lub kantor

Kursy walut oferowane w internetowych kantorach różnią się znacznie od wartości ustalanych przez stacjonarne kantory wymiany walut lub banki. Warto wiedzieć, że kantory internetowe, w odróżnieniu od tych instytucji, w większości przypadków nie zarabiają na spreadie (różnica między kursem sprzedaży i kupna). Kantory pobierają zazwyczaj niewielką prowizję za pośrednictwo w wymianie prowadzonej przez użytkowników. Prowizja ta waha się od 0,05% do 0,2%.

Dzięki swojej popularności kantory internetowe mogą zadowolić się niewielkim zyskiem z każdej giełdy. Dziesiątki tysięcy osób zaangażowanych jest w codzienne transakcje za pośrednictwem internetowych kantorów wymiany walut. Każdy z nich ustala własne warunki wymiany.

Różnice w wymianie walut prowadzonej przez kantor internetowy, bank i kantor stacjonarny:

Nazwa/rodzaj instytucji wymieniającej walutę Kantor internetowy Bank Kantor stacjonarny
Sposób zarabiania na wymianie walut poprzez prowizję uzależnioną od wartości transakcji poprzez prowizję zawartą w spreadzie (spread   to różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty) poprzez prowizję zawartą w spreadzie (spread   to różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty)
Procentowy zysk z wymiany walut 0,06% – 0,2% 0,5% – 5% średnio 2,6%
Od czego zależy kurs wymiany? od dostępnych ofert użytkowników od kursu NBP i od prowizji od kursu rynkowego
Jak klient wymienia walutę? online w placówce banku lub online w kantorze stacjonarnym

Zakup euro, funta czy franka przez Internet może być tańszy nawet o 6%

Korzyści płynące z zakupu waluty w Internecie znacznie zmniejszają koszty wymiany walut. Można powiedzieć, że osoba kupująca 1000 euro w banku płaci nawet o 5,70% więcej (228,90 zł) niż użytkownik kantoru internetowego. W przypadku dolara amerykańskiego równowartość wynosi 4,41% (167,30 PLN za kwotę 1000 USD). Wszystkie podane wyniki obliczeń uwzględniają standardową prowizję (0,2%) płaconą przez użytkownika kantoru internetowego.

Warto zauważyć, że koszty zakupu waluty od banków są związane z transakcjami bezgotówkowymi. Osoby, które potrzebują gotówki, zapłacą bankowi jeszcze więcej za wymianę złotych na dolary lub euro. W przypadku gotówkowego zakupu euro maksymalna dopłata dla klientów banku (w porównaniu do przeciętnej oferty kantorów internetowych) wynosi aż 6,30%.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ci, którzy kupują euro poprzez internetowe kantory wymiany walut, zapłacą do 6% mniej niż klienci banków krajowych. W przypadku dolara odpowiednie oszczędności są również wysokie.