10 sposobów na sprawdzenie czy kantor internetowy jest bezpieczny

1300

W Polsce od wielu lat działają kantory internetowe oraz sklepy internetowe. Niemniej jednak wiele osób nadal zastanawia się, czy kantor wymiany walut, w którym deponują swoje pieniądze, jest bezpieczny. Pytanie o najbardziej zasadne, jednak wiarygodność i bezpieczeństwo kantoru można sprawdzić niezależnie w ciągu kilku minut.

Do wymiany walut służą kantory internetowe. Pozwalają zaoszczędzić czas, ale jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kantor wymiany walut jest firmą wiarygodną i wiarygodną, sprawdź go na jeden z 10 sposobów.

1.Wyszukaj dane kontaktowe na stronie internetowej kantoru

Jest to pierwszy i podstawowy krok, jaki należy podjąć. Sprawdź, czy kantor wymiany walut na stronie internetowej posiada zakładkę kontaktową i jakie informacje są tam zawarte. Większość kantorów internetowych podaje numery telefonów, adresy e-mail, informacje o firmie itp….

2. Sprawdź, jaka jest forma prawna firmy

Kantor może być prowadzony w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również w innych formach, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli właścicielem kantoru jest osoba fizyczna, właściciel odpowiada za swoje zobowiązania do wartości majątku prywatnego. Jaka jest wielkość tej nieruchomości? Nigdy nie sprawdzisz tego dokładnie. Jednak spółki prawa handlowego, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadają kapitał zakładowy, który jest wykazywany w Krajowym Rejestrze Sądowym, często jego wysokość jest podawana obok danych spółki.

3.Sprawdź, jak długo działa firma

Z danymi rejestracyjnymi firmy można się dowiedzieć, kto zarządza firmą i jak długo działa na rynku. Dane spółek jednoosobowych i cywilnych można sprawdzić w rejestrze CEIDG (https://prod.ceidg.gov.pl/), dane spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, spółek akcyjnych i spółek komandytowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu). Stamtąd uzyskają Państwo również informacje, czy spółka nie jest w stanie upadłości lub czy jej działalność jest zawieszona.

4.Wyszukaj kantor w Rejestrze Działalności Kantorowej

Działalność dewizowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672, z późn. zm.) i wymaga wpisu do rejestru.
Organem prowadzącym rejestr działalności kantorowej jest obecnie Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Rejestr Działalności Kantorowej jest jawny, co oznacza, że każdy, kto ma dane firmy, może sprawdzić, czy została ona wpisana do rejestru pod adresem: http://www.kantor.nbp.pl/

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa kantor internetowy nie podlega wprost nadzorowi NBP, zgodnie z ustawą podlegają mu kantory stacjonarne.

5. Sprawdź, czy kantor objęty jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego

Wszystkie firmy świadczące usługi płatnicze (w tym e-kantory) są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rejestr nadzorowanych podmiotów jest dostępny przez Internet, wystarczy znać dane interesującej nas spółki. Wyszukiwarka podmiotów podlegających nadzorowi KNF znajduje się pod adresem: http://www.knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp

6. Sprawdź certyfikat SSL

Bezpieczeństwo pieniędzy w Internecie gwarantują połączenia szyfrowane, zabezpieczone odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Usługi wymiany walut w Internecie powinny wykorzystywać podobne certyfikaty SSL jak banki, tj. EV SSL (Extended Validation SSL), co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa niezależnie od wielkości transakcji.

7. Sprawdź, czy Twoje dane osobowe są bezpieczne

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, z późniejszymi zmianami, Administratorzy danych – punkty wymiany internetowej – przekazują Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych bazę danych osobowych swoich Klientów. Klient biura wymiany danych ma możliwość zmiany swoich danych. Dane osobowe Klienta nie mogą być przekazywane nikomu, chyba że wyrazi na to zgodę.

8. Sprawdź z iloma bankami współpracuje kantor

Niektóre kantory internetowe posiadają rachunki bankowe w 3-4 bankach, inne w kilkunastu. Im więcej banków obsługuje bezpośrednio kantor wymiany walut, tym taniej i wygodniej dla Ciebie – z reguły przelewy pomiędzy rachunkami kantora a rachunkiem Klienta w tym samym banku są bezpłatne, a przelewy szybsze.

9. Wyszukaj na stronie kantoru czy posiada on certyfikaty rzetelności

Firma, która otrzymuje certyfikaty wiarygodności (np. „Solidna Firma”, „Solidna Firma”) chętnie chwali się nimi na stronie internetowej. Certyfikaty są wydawane przez niezależne instytucje opiniotwórcze rynku. Każda firma ubiegająca się o taki certyfikat musi wykazać się bardzo dobrą reputacją na rynku, wiarygodnością finansową, brakiem zaległości płatniczych i innymi. Szukaj ikon potwierdzających certyfikaty na stronie internetowej kantora. Pamiętaj, że nie powinno to być kluczowym czynnikiem przy wyborze kantora wymiany walut lub jakiejkolwiek innej firmy, z którą chciałbyś rozpocząć współpracę.

10. Przeczytaj opinie innych klientów

Nawet najpiękniejsza (względna) strona internetowa i najkorzystniejsze kursy wymiany walut nie pomogą, jeśli kantor wymiany walut nie zapewni wysokiej jakości obsługi klienta. Warto przeglądać strony internetowe, portale, fora w poszukiwaniu opinii o danym e-kantorze, przyjrzeć się profilom społecznym kantorów i sprawdzić opinie innych użytkowników danego kantora.

Wśród kantorów internetowych na polskim rynku istnieje duża konkurencja i nowe e-kantory. Zanim skorzystasz z oferty tego, który kusi Cię najkorzystniejszym kursem wymiany lub czekami, sprawdź, czy stoi za tym wiarygodna firma. Warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie, aby upewnić się, że wymieniasz swoje pieniądze efektywnie i otrzymujesz najwyższą jakość usług w zamian za niewielką prowizję od transakcji.