Gdzie najtaniej wymienić walutę ?

767

Banki, stacjonarne kantory wymiany, a może … internetowy kantor wymiany walut? Coraz więcej Polaków wybiera takie rozwiązanie, a wciąż młody rynek internetowych kantorów wart jest dziś ponad 20 miliardów złotych. Doceniamy przede wszystkim niższe marże niż w banku, ale także szybkość transakcji, wygodę i bezpieczeństwo

Mimo że polski rynek wymiany walut on-line jest młodym sektorem gospodarki, możemy go bezpiecznie zaliczyć do grona światowych liderów w tej branży. Pierwsze biura e-wymiany powstały w 2009 roku, a dzięki dynamicznemu rozwojowi z roku na rok odnotowano wyjątkowo wysoki wzrost obrotów. Ich funkcjonowanie zostało dodatkowo ułatwione przez ustawę antyprzeczytkową, która zobowiązała banki do umożliwienia klientom spłaty pożyczek za pomocą waluty zakupionej również poza bankiem. Ważnym czynnikiem jest również stale rosnąca liczba przedsiębiorców rozliczających się z klientami lub kontrahentami w walucie obcej, dla których istotne jest obniżenie kosztów i szybkość transakcji wymiany.

Dlaczego jest taniej?

Dokonując przeliczenia waluty, tj. sprzedając i kupując pieniądze w wybranej walucie po danym kursie wymiany, najpierw sprawdzamy, czy transakcja jest opłacalna. Aktualny kurs walutowy i tzw. Kurs walutowy określają, czy wymiana walut okaże się korzystna. spread walutowy, który jest różnicą między ceną sprzedaży a ceną zakupu danej waluty. Zasada jest prosta – im mniejszy spread, tym więcej pieniędzy pozostaje w naszej kieszeni. Okazuje się, że spread w kantorach internetowych jest znacznie niższy niż w bankach, dzięki czemu możemy wymieniać waluty nawet o 8% taniej. Banki, które dużo zarabiają na przeliczaniu walut, mają wysoką indywidualną marżę. Dlatego oferowana cena nie jest atrakcyjna dla klienta. Dzięki kalkulatorom korzyści umieszczonych na stronach internetowych e-giełd, możemy dokładnie sprawdzić, ile zaoszczędzimy, podając określoną kwotę. Oszczędności są obliczane na podstawie różnicy między bieżącymi kursami wymiany walut w internetowym kantorze wymiany walut i naszym banku. Otrzymujemy informacje, które np. wymieniając online 1000 euro, zaoszczędzimy do 160 złotych.

Jak to działa

W e-wymianie walut wymieniamy walutę przelewem bankowym, dlatego musimy być właścicielami rachunku złotego i rachunku walutowego. – Następnie wystarczy zarejestrować się na stronie i wprowadzić numery kont bankowych, aby rozpocząć proces wymiany – wyjaśnia Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora dwóch największych stron internetowych w branży – Internetowykantor.pl i Walutomat. Następnie zatwierdzamy transakcję, po której środki zostaną wpłacone na nasze konto walutowe. Możemy jednak poczekać, aż kurs wymiany będzie lepszy lub zatwierdzić transakcję w określonym czasie. Możliwe jest również wypłacenie pieniędzy przed zatwierdzeniem transakcji. Ważną zaletą kantorów internetowych jest szybkość ich działania – możemy otrzymać przelew zwrotny nawet w 15 minut.

Bezpiecznie i wygodnie

Niskie marże i związane z nimi atrakcyjne warunki wymiany walut są głównym powodem sukcesu podmiotów zmieniających pieniądz elektroniczny. Warto również docenić ich inne zalety. Przede wszystkim młody internetowy rynek wymiany walut, pragnący zdobyć zaufanie klientów i zapewnić im pełne bezpieczeństwo, zapewnia najwyższą jakość bezpieczeństwa. Wymiana pieniędzy w banku lub stacjonarnym kantorze zawsze wiąże się z ryzykiem kradzieży, nieprawidłowej konwersji kwoty lub otrzymania fałszywych banknotów. – Transakcje dokonywane przelewami bankowymi są całkowicie bezpieczne. Wszystkie dane są szyfrowane przy użyciu protokołów SSL. Korzystamy również z wielopoziomowych systemów bezpieczeństwa, takich jak bankowość elektroniczna – dodaje Łukasz Olek. Przestrzegane są również wszystkie procedury dotyczące ochrony danych osobowych. Dodatkową zaletą wymiany walut online jest szybkość i wygoda takiego rozwiązania. Możemy zaoszczędzić do 8% bez wychodzenia z domu, wybierając najlepszy dla nas kurs. Z badań przeprowadzonych przez Opineo.pl wynika, że ​​podmioty dokonujące wymiany pieniądza elektronicznego doceniają również przyjazną obsługę – krótki czas wymiany, profesjonalizm i powiadomienie o transakcji. Dla przedsiębiorców ważne będą dodatkowe udogodnienia, takie jak brak limitów walutowych lub możliwość negocjacji kursu walutowego dla dużych kwot, a także prostota i przejrzystość rozliczeń.

Internetowy rynek wymiany walut zaspokaja potrzeby przedsiębiorców, osób posiadających kredyty w walutach obcych lub po prostu indywidualnych klientów wyjeżdżających do pracy lub na wakacje za granicę. Niskie marże, bezpieczeństwo i szybkość transakcji sprawiają, że wymiany walut elektronicznych są atrakcyjną alternatywą dla banków i stacjonarnych punktów wymiany walut.