Giełda w Szwajcarii – SIX Swiss Exchange

3000

Giełda w Szwajcarii – SIX Swiss Exchange (dawniej SWX Swiss Exchange), z siedzibą w Zurychu, jest główną szwajcarską giełdą papierów wartościowych (druga to Berne eXchange). SIX Swiss Exchange handluje również innymi papierami wartościowymi, takimi jak szwajcarskie obligacje rządowe oraz instrumentami pochodnymi, takimi jak opcje na akcje.

SIX Swiss Exchange – Giełda w Szwajcarii
Data założenia1850
Lokalizacja Zurych
Główne indeksySMI

SIX Swiss Exchange jest w całości własnością SIX Group, nienotowanej spółki akcyjnej, kontrolowanej przez 122 banki lub instytucje finansowe.

Giełda w obecnym stanie została założona w 1993 roku poprzez połączenie giełdy w Genewie, giełdy w Bazylei i giełdy w Zurychu w Verein Schweizerische Effektenbörse (niem. „Stowarzyszenie Szwajcarskich Giełd Papierów Wartościowych”), publicznie znaną w języku angielskim jako giełda szwajcarska. Nowo utworzone stowarzyszenie przejęło handel w 1995 roku. Była to pierwsza giełda na świecie, która wprowadziła w pełni zautomatyzowany system handlu, rozliczeń i rozrachunku.

Nazwa stowarzyszenia została zmieniona na SWX Swiss Exchange w 1999 roku. W 2002 roku stowarzyszenie zostało zmienione na spółkę akcyjną pod nazwą SWX Swiss Exchange AG. W lipcu 2004 r. odrzuciło ono propozycję połączenia Deutsche Börse, którą analitycy uznali za korzystną dla wielu małych spółek notowanych na SWX Swiss Exchange. W 2008 r. SWX Swiss Exchange połączyła się z SIS Group i Telekurs w nową grupę SIX, a od 2020 r. zmieniono jej nazwę na SIX Swiss Exchange.

SIX Swiss Exchange utrzymuje kilka głównych indeksów. Najbardziej znanym indeksem jest SMI, czyli Swiss Market Index, który składa się z 20 największych i najbardziej płynnych spółek SPI. W skład SPI, czyli Swiss Performance Index, wchodzi ponad 200 spółek notowanych na giełdzie, które spełniają wymagania. Indeks SLI, czyli Swiss Leader Index, jest indeksem zamkniętym, w skład którego wchodzi około 30 największych spółek. Indeks SBI, czyli Swiss Bond Index, śledzi zobowiązania emitowane we frankach szwajcarskich. Kapitalizacja rynkowa wszystkich spółek notowanych na SIX Swiss Exchange wyniosła w 2018 roku 1,6 bln franków szwajcarskich, co czyni ją jedną z czołowych giełd na świecie pod względem kapitalizacji.

SIX Swiss Exchange jest współwłaścicielem Eurex, drugiej po Chicago Mercantile Exchange, największej na świecie giełdy kontraktów terminowych i instrumentów pochodnych, wraz ze swoim niemieckim partnerem Deutsche Börse.