Deutsche Börse – niemiecka giełda

3501

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych – Deutsche Börse AG, znana również jako Deutsche Börse Group, jest jedną z największych grup giełdowych na świecie, obok Intercontinental Exchange, która obejmuje giełdy z grupy NYSE Euronext, NASDAQ OMX Group i London Stock Exchange. Niemiecka grupa giełdowa została założona w 1992 roku, a jej główna siedziba, co ciekawe, nie znajduje się w stolicy Niemiec, Berlinie, jak ma to miejsce w przypadku większości europejskich giełd papierów wartościowych, ale we Frankfurcie nad Menem, piątym co do wielkości mieście Niemiec w kraju związkowym Hesja . Ze względu na lokalizację głównego piętra i siedzibę Deutsche Börse AG, Frankfurt nad Menem jest uważany za jedną z finansowych stolic świata, obok Nowego Jorku, Londynu i Tokio.

Deutsche Börse
Status prawnyspółka akcyjna
Data założenia1992
Lokalizacja Frankfurt nad Menem
Główne indeksyDAX 30

Deutsche Börse jest właścicielem i operatorem spółki Frankfurter Wertpapierborse, założonej w 1585 r. Oraz dostawcą usług transakcyjnych. Ze względu na swoją wielkość i znaczenie na rynku międzynarodowym niemiecka giełda zapewnia spółkom z nią powiązanym i inwestorom dostęp do rynków finansowych na całym świecie. W dniu 1 października 2014 r. Deutsche Börse AG została 14 członkiem inicjatywy ONZ na rzecz zrównoważonych giełd.

Firma zatrudnia ponad 5200 pracowników w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji i Australii. Oddziały giełdy i jej przedstawicielstwa znajdują się we Frankfurcie, Berlinie, Lipsku i Eschborn w Niemczech, Amsterdamie, Brukseli, Cork w Irlandii, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Moskwie, Paryżu, Pradze, Zurychu, Chicago, Nowy Jork, Waszyngton, Sydney, Pekin, Hongkong, Mumbaj, Singapur, Tokio, Sydney i Dubaj. Najważniejszą giełdą grupy jest oczywiście FWB, czyli Frankfurter Wertpapierbörse (Giełda Frankfurter), która jest jedną z największych giełd na świecie. Ponadto Deutsche Börse jest właścicielem firmy Clearstream, tj. Izby rozliczeniowej (zwanej także izbą rozliczeniową w Polsce) z siedzibą w Luksemburgu oraz globalnej agencji informacji finansowej – Market News International (MNI). Poniżej znajduje się wideo pokazujące utworzenie nowej siedziby Grupy Deutsche Börse .

Profil akcji niemieckiej giełdy: Deutsche Börse AG

Z siedzibą we Frankfurcie, Deutsche Börse AG jest wiodącą na świecie organizacją giełdową i jednocześnie operatorem frankfurckiej giełdy papierów wartościowych. Trzonem firmy, założonej w 1992 r., jest dostarczanie infrastruktury do handlu na rynku kapitałowym, rozwój i dostarczanie platform handlowych i systemów rozliczeniowych, dostarczanie danych rynkowych i innych specyficznych usług dla handlu na rynku finansowym.

Deutsche Börse jest podzielona na cztery segmenty: Xetra, Eurex, Clearstream oraz Market Data & Services.

Z ponad 90% udziałem w rynku, platforma e-commerce Xetra jest zdecydowanie najważniejszym miejscem handlu akcjami w Niemczech. Giełdy instrumentów pochodnych EUREX i ISE, które handlują kontraktami terminowymi i opcjami, należą do największych na świecie.

Obrót papierami wartościowymi odbywa się za pośrednictwem spółki zależnej Clearstream, która zajmuje się również rozliczeniami. Market Data & Services dostarczają dane rynkowe i inne usługi dodatkowe.

Akcje Deutsche Börse należą do indeksu DAX.

Indeksy i spółki Deutsche Börse

Najważniejszym indeksem niemieckiego parkietu, który jest odpowiednikiem WIG 20, czyli spółek indeksu warszawskiej giełdy 20 o najwyższej kapitalizacji i płynności, jest DAX, czyli Deutscher Aktienindex. Jest to wskaźnik wyników, co oznacza, że ​​na jego wartość wpływa nie tylko wzrost cen akcji, ale także wzrost kapitału w formie wypłaty dywidendy. Indeks został uruchomiony 1 lipca 1988 r. DAX skupia 30 firm o najwyższej kapitalizacji i obrotach. Zawarte w nim firmy mają różne wagi, odpowiednie do ich wielkości. Indeks jest obliczany przez elektroniczny system handlu XETRA, co sekundę, od 9.00 do 17.30 czasu lokalnego.

Indeks obejmuje następujące firmy: producent odzieży i sprzętu sportowego Adidas AG, firma ubezpieczeniowa Allianz AG, jedna z największych firm chemicznych na świecie BASF AG, firma farmaceutyczna Bayer AG, producent kosmetyków Beiersdorf AG – właściciel m.in. marek NIVEA , Producent samochodów BMW AG, bank Commerzbank AG – także właściciel działającego na polskim rynku mBanku, producent opon Continental AG, producent samochodów Daimler AG – właściciel m.in. Mercedes-Benz, Deutsche Bourse AG, która jest notowana samodzielnie piętro, linie lotnicze Deutsche Lufthansa AG, niemiecki urząd pocztowy Deutsche Post AG, firma telekomunikacyjna Deutsche Telekom AG – właściciel marki T – Mobile, firma energetyczna E.ON AG, usługodawca Fresenius AG i jej córka Fresenius Medical Care AG, producent materiałów budowlanych HeidelbergCement AG, kolejny koncern chemiczny w indeksie – Henkel AG, producent elementów elektronicznych Infineon Technologies AG, Linde AG – producent gazów technicznych, firma farmaceutyczna Merck AG (najbardziej kojarzone są z American Merck & Co. Inc. – amerykańska firma była oddziałem niemieckiej firmy Merck, ale w wyniku I wojny światowej została znacjonalizowana przez Rząd USA i Niemcy nigdy go nie odzyskali), Munchener Ruckversicherungs – Gesellschaft AG, tj. Jeden z największych reasekuratorów na świecie, grupa medialna ProSiebenSat1 Media AG, firma energetyczna działająca również na rynku polskim – RWE AG, firma informatyczna SAP AG, Grupa wielobranżowa Siemens AG, grupa wielobranżowa ThyssenKrupp, która jest między innymi jednym z największych producentów stali na świecie, a także producent samochodów Volkswagen AG, który jest właścicielem marek Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, SEAT, Skoda, Scania, Man and Porsche oraz firma budowlana Vonovia AG.