Giełda w Turcji – Borsa Istanbul (BIST)

2586

Borsa Istanbul (BIST) jest to giełda papierów wartościowych działającą w Turcji. Łączy ona dawną Giełdę Papierów Wartościowych w Stambule, Giełdę Złota w Stambule i Giełdę Instrumentów Pochodnych w Turcji. Na giełdzie Borsa Istanbul notowanych jest 371 spółek, a ich akcje są notowane codziennie. Borsa Stambuł ma swoje własne indeksy, śledzące wyniki akcji z pierwszej trzydziestki (BIST30), pierwszej pięćdziesiątki (BIST50) i pierwszej setki (BIST100) notowanych na giełdzie w celu oceny całego rynku.

RodzajGiełda Papierów Wartościowych
LokalizacjaSarıyer , Stambuł , Turcja
Założonaw 1866roku (jako Dersaadet Securities Exchange)
WalutaLira turecka
Tom1,292  biliona dolarów (2012)
IndeksyBIST 30
BIST 50
BIST 100
Stronia internetowaborsaistanbul.com

Borsa Stambuł filtruje również akcje według swojego sektora, np. BIST Bank – w tym firmy działające w sektorze bankowym, BIST Kimya – w tym firmy działające w sektorze chemicznym, BIST Gıda – związana z żywnością i napojami, itp. Na giełdzie znajduje się 320 firm krajowych i notowane są na niej akcje tureckie takich firm, jak Kardemir, Sabanci Holding, Bimeks, Petkim i Zorlu Enerji. Jej limit rynkowy wynosi 221 mld USD.

KontaKt

  • Borsa İstanbul A.Ş., Reşitpaşa Mahallesi, Borsa İstanbul Caddesi No: 4, 34467 Sarıyer/İstanbul Reşitpaşa Mah. Tuncay Artun Cd. Emirgan
  • [email protected]
  • Tel: 0212 298 21 00