Kurs liry tureckiej TRY/PLN

4566

Lira turecka to oficjalna waluta obowiązująca w Turcji. 1 Lira turecka dzieli się na 100 Kuruszy. Lira weszła do powszechnego obiegu w 1844 roku. TRY PLN to instrument którego cena oparta jest o notowania liry tureckiej TRY w relacji do polskiego złotego PLN na rynku międzybankowym.

Kurs liry tureckiej TRY/PLN

Wykres i notowania TRY/PLN

Analiza i prognozy

Profil waluty: Lira turecka (TRY)

Lira turecka jest walutą w Turcji i w Tureckiej Republice Cypru Północnego. Lira turecka jest jedną z 20 najbardziej popularnych walut na świecie.

Kod ISO 4217TRY
Państwo Turcja
 Cypr Północny
Podział1 lira turecka = 100 kuruszy
Symbol, TL
Monety1, 5, 10, 25, 50 Kr, 1 TL
Banknoty5, 10, 20, 50, 100, 200 TL
Bank centralnyCentral Bank of the Republic of Turkey

Historia liry tureckiej

Turecka lira ma swoje korzenie w starożytnej rzymskiej jednostce wagi – funcie. W 1844 roku została ona wyznaczona jako główna jednostka walutowa i zastąpiła istniejące waluty. W swojej historii lira turecka przechodziła bardzo zmienne okresy. W związku z tym w 2003 r. zatwierdzono reformę monetarną, zmodernizowano banknoty i usunięto sześć z nich. W 2018 r. turecki lir stracił na wartości w stosunku do euro i dolara. Waluta stała się przedmiotem dyskusji podczas wyborów politycznych, głównie ze względu na deprecjację waluty i wysoką inflację.

Obecnie

Lira (TRY) jest podzielona na 100 Kuruszy. Obecny wygląd liry tureckiej ₺ został stworzony przez Bank Centralny Turcji w 2012 r., który jest również odpowiedzialny za emisję banknotów.

Kurs liry tureckiej TRY
Kurs liry tureckiej TRY
Kurs liry tureckiej TRY