Co to jest gospodarka?

1044

Ekonomiści mówią, że ekonomia to nauka o niedoborze. Dzieje się tak dlatego, że zasoby, takie jak pracownicy, ziemia i surowce, są ograniczone – a zapotrzebowanie na nie jest nieskończone. Zasadniczo, zawsze chcemy więcej.

Zatem podręcznikowa odpowiedź brzmi: gospodarka to system dystrybucji ograniczonych zasobów.

W niektórych krajach rząd wybiera, co, ile i dla kogo produkować. W innych zależy to od tego, co ludzie chcą kupić i ile firmy mogą zapewnić – podaż i popyt.

Jaka jest twoja rola w gospodarce?

Gospodarka może wydawać się trudna do sprecyzowania, ale wszyscy ją kształtujemy poprzez nasze wybory. Przyczyniasz się do niej za każdym razem, gdy coś kupujesz lub idziesz do pracy. I ma to również wpływ, jeśli zdecydujesz się wydawać lub pracować mniej. To, co każdy robi ze swoimi pieniędzmi, może decydować o tym, jak działa gospodarka. Co prowadzi nas do…

Jak można stwierdzić, czy gospodarka ma się dobrze czy źle?

Ludzie używają wielu wyrażeń do opisania ekonomii. Mówią, że jest zdrowa, dobrze prosperująca lub w dobrym miejscu. W złych czasach jest słaba, zmagająca się i przygnębiona. Może czuje też kaca?

Cztery rzeczy dają ci wyobrażenie o tym, jak radzi sobie gospodarka:

  • PKB – lub wzrost gospodarczy. Jest to miara wszystkich towarów i usług wytwarzanych w danym kraju w danym okresie czasu, na przykład w ciągu roku. Wzrost oznacza, że gospodarka się rozwija.
  • Inflacja – tempo, w jakim rosną ceny w sklepach. Rząd uważa, że coś powyżej lub poniżej 2% jest niepożądane.
  • Bezrobocie – jak wiele osób chce pracować, ale nie może znaleźć pracy. Im mniej, tym lepiej.
  • Nierówność – jak rozkłada się bogactwo i dobrobyt kraju. Ekonomiści zazwyczaj postrzegają wysoką nierówność jako oznakę „niezdrowej” gospodarki.

Jaka jest rola Narodowego Banku Polskiego w gospodarce?

Zadaniem NBP jest upewnienie się, że inflacja wynosi około 2%. Bank robi to głównie poprzez wpływ na stopy procentowe (kwotę, którą płacisz za pożyczkę lub ile masz na koncie oszczędnościowym).

Narodowy Bank Polski obserwuje również wszelkie zagrożenia dla gospodarki i wkracza, kiedy używając przy tym odpowiednich narzędzi.