Co to jest ICO – Initial Coin Offering (Pierwsze oferty monet)

2346

ICO – Initial Coin Offering to zbiórka funduszy podczas której start-upy – czyli firmy dopiero wchodzące na rynek – mogą pozyskiwać kapitał od potencjalnych inwestorów. Środki te są przeznaczane na rozwój powstałych pomysłów.

Branża rozwija się w fenomenalnym tempie od debiutu Bitcoin. Nie chodzi jednak tylko o technologię, która szybko dojrzewa lub finansuje start-upy oraz towarzyszące im możliwości inwestycyjne, które również szybko się rozwijają.

Spędź kilka godzin na forum internetowym poświęconym kryptowalutom, aby szybko zacząć traktować świat dużych firm technologicznych i debiutów giełdowych jako opowieść z odległej przeszłości. Dla wielu najciekawszym zjawiskiem obecnej epoki cyfrowej jest inwestowanie w kryptowaluty i finansowanie społecznościowe nowych projektów na ich podstawie.

Pierwsze oferty publiczne, IPO, zostały zastąpione przez pierwsze oferty monet, ICO. Właśnie tak. ICO oznacza Initial Coin Offering i wiąże się ze skutecznym finansowaniem społecznościowym nowych startupów i inicjatyw opartych na kryptowalutach. Są to możliwości inwestowania w nowe projekty kryptowalut poprzez zakup tokenów. Zespół start-up wykorzystuje następnie zebrane środki, aby przekształcić pomysł w w pełni działający produkt. Z drugiej strony inwestorzy często korzystają z bardzo szybkiego wzrostu ceny zakupionych tokenów. W każdym razie powinno to wyglądać tak …

ICO nabrały tempa w ostatnich latach, a obecna skala inwestycji za ich pośrednictwem jest naprawdę ogromna. Ale czy są warte Twojej uwagi, a przede wszystkim Twoich pieniędzy?

Nasz przewodnik pozwoli ci poznać ekosystem ICO z perspektywy osoby z zewnątrz, dzięki której wybierzesz strategię inwestowania w kryptowaluty w oparciu o lepsze informacje. Przyjrzymy się wzrostowi lawinowej popularności oferty ICO, wyjaśnimy typową procedurę ICO i ostrzeżymy przed oszustwami i pułapkami, które możesz napotkać w tym nienadzorowanym środowisku. Ale najpierw zacznijmy od tego, co powinien wiedzieć każdy początkujący inwestor zainteresowany kryptowalutami.

Podstawy ICO – 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

 1. Wzajemne korzyści

ICO jest dla ambitnych startupów działających na „rynku kryptograficznym”. Jest to świetny sposób na generowanie znacznych zasobów, które pomagają im rozwijać koncepcje biznesowe. Jest to również potencjalnie świetny sposób dla inwestorów, aby zaangażować się w nowy pomysł na biznes na bardzo wczesnym etapie i po niskiej cenie, aby później odsprzedać „akcje” z zyskiem, w przypadku gdy start-up jest znaczącym sukcesem.

 1. ICO a IPO – podobieństwa i różnice

Oferty ICO są często porównywane z ofertami publicznymi IPO, które są pierwszą ofertą publiczną akcji – być może dlatego, że są one lepiej rozumiane przez wszystkich inwestorów. W rzeczywistości oba rodzaje ofert są zupełnie inne. Zakup tokenów ICO zasadniczo nie oznacza nabycia udziałów w spółce, jak ma to miejsce w przypadku IPO – w tym sensie nie chodzi o udział w kapitale spółki. Kupowane są jednak tokeny, które mogą być bardzo dobrze wycenione.

 1. Sprzedaż typu crowdsale

Ze względu na tę wyraźną różnicę między ofertami ICO i IPO lub ogólnie finansowaniem społecznościowym oferty ICO są często nazywane „crowdsale”. Firma sprzedaje własną kryptowalutę w celu pozyskiwania funduszy – zwykle za bitcoiny, Ethereum lub dolary amerykańskie.

 1. Pierwsi

Powszechnie uważa się, że pierwszym projektem o charakterze oferty ICO był Mastercoin wprowadzony w 2013 r. – wówczas można było zebrać 5 mln USD w Bitcoinach, sprzedając własne tokeny.

 1. Najwięksi

Po udanej ofercie ICO projektu Mastercoin wiele firm zdecydowało się naśladować. W ramach projektu Ethereum w 2014 r. Pozyskano 18 mln USD. W oparciu o walutę Ethereum platforma zarządzania przedsiębiorstwem Aragon w maju 2017 r. Zebrała prawie 25 mln USD w zaledwie 15 minut. Jednak zaledwie miesiąc później platforma Bancor, umożliwiająca tworzenie „inteligentnych tokenów”, przyciągnęła niesamowitą kwotę 150 milionów USD. I należy się spodziewać, że prawdziwe rekordy jeszcze nie nadejdą!

 1. Jak to działa

Jeśli start-up chce uzyskać pieniądze dzięki ofercie ICO, zwykle tworzy plan w postaci raportu, zestawu wstępnych specyfikacji produktu i prototypowego kodu, aby udowodnić, że działa dynamicznie od samego początku. Plan projektu zazwyczaj wyjaśnia koncepcję i potencjalną wartość biznesową, a także zapewnia ilość pieniędzy potrzebnych do uruchomienia projektu oraz liczbę wirtualnych tokenów przeznaczonych dla zespołu firmy i pierwszych inwestorów, szacowany czas trwania oferty ICO itp.

 1. „Niepowodzenia” ofert ICO

Jeśli początkujący zespół początkujący nie zapewni minimalnej kwoty środków potrzebnych do rozwoju, pieniądze zostaną zwrócone inwestorom, a oferta ICO zostanie uznana za odrzuconą. Oczywiście możliwe jest późniejsze przegrupowanie, ulepszenie planu projektu i uruchomienie kolejnej oferty ICO we właściwym czasie.

 1. Przepisy i regulacje

W przeciwieństwie do pierwszej oferty publicznej akcji spółki, oferty ICO nie podlegają żadnym oficjalnym regulacjom. Doprowadziło to do zalania rynku mnóstwem nowych ofert ICO, co samo w sobie może oznaczać zarówno wielkie możliwości inwestycyjne, jak i szybki rozwój branży blockchain, a także stworzyć środowisko sprzyjające pozbawionym skrupułów ludziom – hakerom i oszustom.

 1. Oszustwa

Oszałamiający wzrost Bitcoin i Ethereum z łatwością przyciąga uwagę inwestorów. Każdy chce zainwestować w „następny wielki hit” na wcześniejszym etapie. Oszuści mogą wykorzystywać taką naiwność i chciwość. Ponieważ kontrola praktycznie nie istnieje, łatwo jest stworzyć kilka imponujących wizualnie stron internetowych, wypełnić je ambitnymi tekstami marketingowymi, a następnie zebrać pieniądze i uciec z nimi.

 1. Graj bezpiecznie

Poniżej zajmiemy się nieco bardziej zwodniczą stroną ofert ICO – teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę tylko na kilka sygnałów ostrzegawczych, które można znaleźć podczas wyszukiwania tego rodzaju projektów: rozsądny projekt zazwyczaj ma szczegółowy i realistyczny plan wdrożenia, a także charakteryzuje się przezroczystością ze względu na dostępność fragmentu kodu lub wersji beta. Dobrze jest również, jeśli ma niezależną społeczność, która popiera jego koncepcję. Jeśli te warunki nie są spełnione, zaleca się ostrożność.

Krótka historia ofert ICO

Oferty ICO to stosunkowo nowa koncepcja. Pierwsza oferta ICO – w projekcie Mastercoin – została zaprezentowana całkiem niedawno, bo w 2013 roku. Należy jednak pamiętać, że kilka lat w branży blockchain to „długi czas”. Od tego czasu liczba ofert ICO stale rośnie. Obecnie co miesiąc na całym świecie organizowanych jest około 20 ofert tego typu, a czasem znacznie więcej. Wydaje się również, że liczba ta wzrośnie z czasem.

Ponieważ Mastercoin zarobił 5 milionów dolarów, nowe dane rekordowe są publikowane na bieżąco. Warto wspomnieć o takich projektach, jak Lisk, który również zebrał 5 milionów USD, Fale, w ramach których uzyskano 16 milionów USD, lub Odważny, który zabrał 35 milionów USD w mniej niż 30 sekund. Jak już wspomnieliśmy, projekt Bancor zebrał oszałamiające 150 milionów dolarów. Rozwój branży stale przyspiesza.

Prawdopodobnie największe zmiany w branży blockchain i oferty ICO spowodowały jednak ofertę kryptowaluty ICO Ethereum od 2014 roku. W ramach tego przedsięwzięcia zebrano 18 milionów USD – znacznie mniej niż obecne rekordy, ale w tym czasie kwota ta została uznana za ogromną. Projekt Ethereum uwolnił moc inteligentnych kontraktów. Umożliwiło to otwarcie drzwi do nowej fali innowacji, a tym samym kampanii ICO. Można powiedzieć, że platforma Ethereum stała się rozproszonym rozwiązaniem finansowania społecznościowego i pozyskiwania funduszy.

Naciągacze

Oferta ICO w projekcie Ethereum, a następnie astronomiczny wzrost popytu na Ether oznaczały, że inwestorzy, którzy jako pierwsi kupili tokeny, mogli osiągnąć ogromne zyski. Podczas oferty ICO cena Ether wynosiła 0,0005 bitcoin. Po trzech latach jego cena wzrosła o 10 000%.

Wartość tokena Augur wzrosła o około 500% od czasu ICO. Chociaż nie gra w jednej lidze z Ethereum, wciąż wydaje się atrakcyjną propozycją – tego rodzaju historie sukcesu potwierdzają również, że Ethereum nie było jednorazową akcją, a przyszli inwestorzy, którzy uważnie obserwują rynek, mogą nadal oczekiwać wielu zyski. Co by było…

W kontekście tych wszystkich wielkich liczb naturalną odpowiedzią człowieka jest pytanie „co by się stało, gdyby …?” W rezultacie niedoświadczeni inwestorzy i nowicjusze na rynku kryptowalut są nagle gotowi poświęcić tysiąc dolarów na kolejną losową ofertę ICO w nadziei, że zostaną milionerami – jeśli nie następnego dnia, to na pewno w ciągu roku.

Przy tak emocjonalnym, irracjonalnym żądaniu na rynku zawsze jest wielu pozbawionych skrupułów ludzi, którzy chcą wykorzystać naiwność ofiar. Na rynku ICO osoby tego typu mogą stosunkowo łatwo prowadzić działalność. Po prostu zamawiają elegancką stronę internetową i umieszczają na niej wiele superlatyw, aby pozytywnie oszołomić niczego nie podejrzewających nowicjuszy. Zanim ktokolwiek się zorientuje, gromadzą kilkaset bitcoinów na domniemaną inwestycję, zamykają witrynę i znikają.

Dlatego każde porównanie ofert ICO i IPO może być wyjątkowo niebezpieczne. Pierwsze oferty publiczne akcji, IPO, podlegają surowym przepisom. Firma, która chce zorganizować pierwszą ofertę publiczną, musi wypełnić mnóstwo dokumentów i przejść wiele etapów składania wniosków i audytów, zanim będzie mogła wejść na swoje akcje na giełdzie. Finansowanie społecznościowe oparte na kryptowalutach jest zupełnie nowym zjawiskiem, a władze publiczne na ogół nie są nim zainteresowane.

Sytuacja się jednak poprawia, a rozsądne start-upy, które planują ofertę ICO, zwykle dokładają wszelkich starań, aby uzyskać dowody swoich referencji i potencjału. Często przechowują również składki członków swojej społeczności w portfelach depozytowych. Aby uzyskać dostęp do tych funduszy, właściciele muszą mieć kilka kluczy prywatnych – a jeden z nich może być własnością zaufanej, niezależnej strony trzeciej. Właściciele mogą również nadać firmie osobowość prawną i opracować szczegółowe, wiążące przepisy dotyczące oferty ICO.

Inwestorzy, którzy chcą wziąć udział w ofercie ICO, powinni zachować szczególną ostrożność i dokładnie przeanalizować przedsięwzięcie przed zaangażowaniem jakichkolwiek funduszy.

Strategie inwestycyjne

W większości przypadków tokeny kryptograficzne dostępne w ramach oferty ICO są sprzedawane po stałej cenie, zwykle wyrażonej w Bitcoinach lub dolarach amerykańskich. Jak można się spodziewać, cena ta jest na ogół bardzo niska, jeśli wziąć pod uwagę cały kontekst sytuacji. Należy pamiętać, że zespół organizujący ofertę ICO nie udowodnił jeszcze swojej wartości i opiera się na wierze inwestorów w ich umiejętności, a także w samą koncepcję projektu, jakim jest generowanie środków niezbędnych do dalszej działalności. Jeśli uda Ci się zebrać fundusze i przełożyć koncepcję na działający i praktyczny produkt o wartości, cena tokenów pozyskanych przez inwestorów może znacznie wzrosnąć. Nie jest to jednak pewne.

Prawie 1000 kryptowalut jest notowanych na platformie CoinMarketCap. W rezultacie można dokładnie oszacować, że całkowita liczba istniejących i planowanych projektów kryptowalut sięga wielu tysięcy. Można również założyć, że nie wszystkie z tych projektów doprowadzą do powstania działającego produktu lub kompletnej i sprawdzonej koncepcji, nie mówiąc już o znaczącym sukcesie. Ile jest nieudanych projektów, takich jak Bitcoin lub Ethereum? 100? 1000? To po prostu nie jest znane. Oznacza to jednak, że oferty ICO muszą być starannie dobierane, zapewniając rozsądną dywersyfikację, ponieważ chodzi o inwestowanie w firmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju – należy również być przygotowanym na to, że większość projektów zakończy się niepowodzeniem.

Naszym zdaniem, przy tak wielu niewiadomych, inwestorzy zainteresowani kryptowalutami zrównoważą swój apetyt na oferty ICO, nadal inwestując zarówno w nowe, jak i bardziej ugruntowane podmioty. Istnieją setki projektów, które zakończyły już wstępny etap zbierania funduszy, a niektóre z nich mają duże szanse na przyciągnięcie głównych inwestorów. Wartość Bitcoin, Ethereum i innych podobnych walut wzrosła wykładniczo, a ich zmienność do pewnego stopnia spadła – w rezultacie wciąż może istnieć wiele możliwości zarabiania zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Zasoby edukacyjne

Jeśli chcesz podjąć kolejne kroki na drodze do inwestycji w ramach oferty ICO lub dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach w branży kryptowalut i blockchain, masz do dyspozycji szereg doskonałych zasobów, które mogą Ci w tym pomóc.

Po pierwsze, skorzystaj z naszej własnej społeczności kryptowalut. W naszej globalnej, sześciomilionowej sieci mamy wielu bardzo doświadczonych inwestorów handlujących kryptowalutami, którzy codziennie dzielą się swoimi wnioskami i przemyśleniami. Aby rozpocząć, sprawdź nasz kanał Bitcoin i Ethereum i witryny rynkowe.

Podsumowanie

 • ICO jest popularną metodą fundraisingową stosowaną głównie przez startupy, które chcą oferować produkty lub usługi związane z łańcuchem blokowym i krypto
 • Chociaż niektóre z ICO były opłacalne dla inwestorów, wiele z nich zostało oszukanych lub zawiodło na rynku.
 • Aby uczestniczyć w ICO należy zakupić tokeny wydane przez firmę prowadzącą zbiórkę oraz posiadać podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa na rynku kryptograficznym.
 • Ze względu na fakt, że przestrzeń ta nie jest w pełni uregulowana, inwestorzy powinni być szczególnie ostrożni przy inwestowaniu w ICO