Kurs Bitcoin ( BTC/USD ) – aktualny wykres i notowania

3535
KryptowalutyPlanujesz inwestycje na rynku kryptowalut? Koniecznie sprawdź: Bitbay - Popularna giełda kryptowalut BTCCompass

Bitcoin (BTC) jest kryptowalutą. Jest to zdecentralizowana cyfrowa waluta bez banku centralnego lub pojedynczego administratora, którą można przesyłać od użytkownika do użytkownika w sieci bitcoin peer-to-peer bez potrzeby pośredników. Zawsze możesz sprawdzić aktualny kurs Bitcoina BTC/USD. Cena BTC jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Sprawdź aktualną cenę, wykres i kurs Bitcoina online.

Kurs Bitcoina – BTC USD (Bitcoin / Dolar amerykański)

Wykres i notowania Bitcoin BTC do dolara amerykańskiego USD

Analiza i prognozy Bitcoina BTC

Cena i wartość Bitcoina (BTC) – podstawowe informacje

Krótko mówiąc, Bitcoin to cyfrowa forma pieniędzy, która działa w rozproszonej sieci komputerów (węzłów). Jednak w szerszym znaczeniu wiele osób często używa słowa Bitcoin, aby odnieść się do kilku różnych rzeczy: cyfrowej waluty, zdecentralizowanej księgi publicznej, protokołu lub po prostu dużego ekosystemu, który obejmuje wszystkie z nich. Istnieją jednak fundamentalne różnice między tymi funkcjami.

Po pierwsze, Bitcoin to nazwa waluty cyfrowej peer-to-peer (P2P), która jest czasami określana jako bitcoin (z niższym „b”) lub po prostu BTC. Bitcoin jest kryptowalutą, co oznacza, że ​​jest cyfrową walutą chronioną technikami kryptograficznymi. Była to pierwsza kryptowaluta, która powstała, a pierwszy blok Bitcoin – znany jako blok genezy (lub blok 0) – został wydobyty 3 stycznia 2009 roku.

Po drugie, zdecentralizowana księga publiczna Bitcoin jest tym, co nazywamy blockchain. Pomimo ścisłego powiązania, Bitcoin i blockchain są różnymi koncepcjami. Technologia blockchain utrzymuje całą strukturę, która pozwala na emisję i rejestrację transakcji Bitcoin w niezawodny i bezpieczny sposób. Zauważ, że w tym kontekście brak zaufania oznacza, że ​​system blockchain nie polega na jakimkolwiek zaufaniu do działania, ponieważ jest wspierany przez kod komputerowy i algorytmy matematyczne. Tak więc blockchain Bitcoin działa jako zdecentralizowana księga cyfrowa, która publicznie wyświetla wszystkie potwierdzone transakcje BTC.

Wreszcie termin Bitcoin był również używany w odniesieniu do protokołu, który jest stale rozwijany jako oprogramowanie typu open source. Jednak w 2014 roku oryginalne oprogramowanie klienckie Bitcoin zostało oficjalnie przemianowane na Bitcoin Core, aby uniknąć dalszych nieporozumień. Jako oprogramowanie typu open source Bitcoin Core ma wielu dostawców na całym świecie.

Bitcoin został opracowany przez osobę (lub grupę) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Chodziło o stworzenie unikalnego cyfrowego systemu płatności, który pozwoliłby na dokonywanie transakcji finansowych bez granic bez potrzeby pośredników, takich jak banki czy rządy. Rozproszona architektura zapewniana przez technologię blockchain wraz z technikami kryptograficznymi sprawia, że ​​Bitcoin jest bardzo odporny na ataki i oszustwa.

Bitcoin kurs (BTC)

Bitcoin jest nadal najbardziej popularną i pierwszą z kryptawalut. Ogromna kapitalizacja rynkowa sprawia, że BTC jest wyborem numer jeden dla początkujących i doświadczonych inwestorów. Nazywany cyfrowym złotem, Bitcoin stał się symbolem wolności finansowej i walutą przyszłości.

Kryptowaluta Bitcoin jest uważana za jeden z najbardziej niestabilnych aktywów na świecie, wahania jej kursu zależą od wiadomości i oświadczeń deweloperów, popytu inwestorów, oraz oświadczeń politycznych.

Kurs Bitcoina BTC i innych kryptowalut zależy od wielu czynników. W największym stopniu zależy to od mechanizmu popytu i podaży, na który dodatkowo wpływa ograniczona liczba bitcoinów, które można „wykopać”. Co więcej, cena zmienia się wraz z informacją na temat polityki rządów wobec rynku kryptawalut, wsparciem dla projektów kryptowalut przez duże firmy takie jak Microsoft, czy też wzrostem poziomu akceptacji walut cyfrowych jako środka płatniczego

Kto powinien włączyć Bitcoiny do swojego portfela?

 • Handlowcy kryptowalut: Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, dlatego wielu handlarzy kryptowalutami kupuje je jako część swojego portfela kryptowalut.
 • Inwestorzy długoterminowi: Chociaż wciąż uważany za wyjątkowo niestabilny i ryzykowny rynek, Bitcoin wykazywał ogromny wzrost cen w czasie. Dlatego ci, którzy uważają, że ogólny trend będzie pozytywny, mogą rozważyć inwestycję w Bitcoin.
 • Handlarze jednodniowi: ceny BTC często mogą mieć znaczące wahania cen w ciągu kilku godzin. Handlowcy mogą próbować wykorzystać te ruchy, aby wygenerować krótkoterminowe zyski.
 • Entuzjaści Blockchain: Ponieważ Bitcoin jest pierwszym dużym zastosowaniem technologii blockchain, ci, którzy wierzą w technologię i jej potencjalny wpływ na technologię i przemysł finansowy, mogą rozważyć zakup Bitcoin.

Co decyduje o cenie Bitcoin?

Bitcoin jest bardzo niestabilnym instrumentem, który doświadczył ogromnych ruchów cenowych przez lata, czasami zyskując setki punktów procentowych lub znacznie upaść w stosunkowo krótkim okresie czasu. Chociaż na wydarzenia na głównych rynkach w mniejszym stopniu ma to wpływ, mogą na nią wpływać różne czynniki związane z przestrzenią kryptograficzną, branżą blockchain i kwestiami regulacyjnymi. Oto kilka przykładów:

Ogólne trendy w kryptografii: pod koniec 2017 r. O kryptowalutach dyskutowano w mediach. Ludzie, którzy wcześniej nie słyszeli o krypto, zaczęli pytać, jak kupić Bitcoin. Spowodowało to masową ucieczkę kryptowalut, która osiągnęła najwyższy poziom w grudniu 2017 r., Kiedy prawie wszystkie główne krypto osiągnęły rekordowe poziomy.

Zmienność rynku głównego nurtu: Bitcoin i reszta branży kryptograficznej działają oddzielnie od innych rynków. Dlatego gdy rynki głównego nurtu tracą lub stają się zbyt niestabilne, niektórzy inwestorzy i inwestorzy zwracają się do rynku kryptowalut jako alternatywy.

Tradycyjne instytucje finansowe: Przez lata podejmowano kilka prób wprowadzenia Bitcoin na rynki głównego nurtu w postaci funduszy ETF, kontraktów futures i innych instrumentów finansowych. Ponieważ wiele z tych instrumentów wymaga zgody organów regulacyjnych, tradycyjne organy regulacyjne, takie jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), mogą mieć znaczący wpływ na rynek, niezależnie od tego, czy zatwierdzą lub odmówią takich instrumentów.

Przemysł blockchain: Niektórzy eksperci uważają, że blockchain może zrewolucjonizować wiele obszarów technologii i przemysłu finansowego. Bitcoin jest pierwszą i jedną z największych sieci blockchain na świecie, a ponieważ technologia staje się coraz bardziej rozpowszechniona, coraz więcej osób może być skłonnych do kupowania BTC.

Wniosek: czy Bitcoin może pozostać królem kryptowalut?

Wiele wydarzyło się w branży kryptograficznej, ponieważ Bitcoin był jedyną kryptowalutą na świecie. Szybko rośnie liczba, dziś są tysiące kryptowalut, z których wiele ma znaczące kapitalizacji rynkowej i wolumenu obrotu. Jednak Bitcoin pozostaje w czołówce branży, choćby ze względu na swoją czystą, ogromną wielkość. W miarę rozwoju branży i dywersyfikacji istnieje możliwość, że Bitcoin straci swoje miejsce jako największe krypto. Jednak taki scenariusz wydaje się bardzo mało prawdopodobny w najbliższej przyszłości, a Bitcoin mógłby z powodzeniem utrzymać swoje miejsce jako najlepsze krypto na świecie w nadchodzących latach.

 • Kryptowaluty mogą się wahać w cenach i dlatego nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Handel kryptowalutami nie jest nadzorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.
 • Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej lub rekomendacji inwestycyjnej.
 • Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki. Twój kapitał jest zagrożony.

Cena 1 BTC USD (Bitcoin / Dolar amerykański) 

Jest to najpopularniejsza para bitcoinów na świecie. Bitcoin wykorzystuje technologię peer-to-peer, bez centralnego regulatora lub nawet banku; zarządzanie transakcjami i emisja bitcoins odbywa się wspólnie przez sieć. Bitcoin jest open-source; jego projekt jest publiczny, nikt nie jest właścicielem ani nie kontroluje bitcoins i każdy może z niego korzystać. Bitcoin pozwala na szereg aplikacji, których nie można było osiągnąć przy pomocy żadnego z poprzednich systemów płatności.

Kurs Bitcoin – od czego jest zależny?

Cena Bitcoinów zależy przede wszystkim od tego, jak inwestorzy postrzegają wartość tego cyfrowego majątku. Ponieważ Bitcoin nie jest kontrolowany przez żadną nadrzędną organizację, jego cena jest określana przez wolny rynek – podaż i popyt. Dodatkowe czynniki wpływające na cenę i notowania BTC obejmują:

 • reklama w branży i mediach głównego nurtu, które sprawiają, że nowi inwestorzy wchodzą na rynek;
 • akceptację bitcoina przez dużych graczy rynku scentralizowanego np: banki;
 • wdrożenia technologii blockchain przez międzynarodowe organizacje i korporacje;
 • przychylne dla zdecentralizowanego rynku i kryptowalut regulacje prawne;
 • trudność wydobywania Bitcoina;
 • wydarzenia gospodarcze i polityczne.

Ciekawostki na temat Bitcoin (BTC)

Bitcoin jest pierwszą walutą cyfrową, powstała w 2008 roku, wymiana monet na towary pojawiła się w 2009 roku. Od tego czasu wartość zasobu wzrosła ponad 10 000 razy.

Twórca Bitcoinu nie jest znany, ale jego celem była decentralizacja rynku finansowego i usunięcie z niego bankierów pośredniczących. Moneta ma bardzo wysoki poziom ochrony, portfela kryptowaluty nie można złamać, jak również odzyskać utracone hasło z konta.

W 2017 r. w internecie pojawiła się informacja o dziewczynie, która nagle przypomniała sobie, że posiada portfel Bitcoinów, który wart 1 mln USD. Kiedy dziewczyna próbowała zalogować się do portfela, okazało się, że nie pamięta hasła.

Odwołania do twórców oprogramowania, podobnie jak wyjazd do wróżek, psychoterapeutów i hipnotyzerów zakończyły się niepowodzeniem. Monety są stracone na zawsze. Według statystyk około jednej trzeciej istniejących tokenów znajduje się na kontach, do których nie ma dostępu.

Warto również zauważyć, że połowa monet należy do 1000 osób, reszta jest rozproszona na kontach indywidualnych użytkowników, których saldo rzadko przekracza 0,1 BTC.

Bitcoin odnosi się do walut z limitowaną emisją. Limit wynosi 21 mln monet. Z tego powodu token nie podlega inflacji, a siła nabywcza rośnie z każdym rokiem. Takie aktywa są idealne do długoterminowych inwestycji.

Utrzymując obecne tempo rozwoju sieci Bitcoin, ostatnia moneta zostanie wydobyta do 2140 r. Jednak ta liczba nie jest dokładna, ponieważ kolejny przełom techniczny, taki jak wynalazek górników ASIC, może znacznie przyspieszyć ten proces.

Co 4 lata nagroda górników za znaleziony blok jest zmniejszana o połowę. Prowadzi to do płynnego tempa wzrostu kursu o 80-120% w stosunku do poprzedniej średniej wartości. Maksymalna wartość nie ma granic.

Spadek nagrody w 2016 r. doprowadził do wzrostu kursu z 2 tys. do 20 tys. USD. Ważne daty w nadchodzących dekadach: 2020, 2024, 2028, 2032. Jeżeli obecny trend zostanie utrzymany, po 10 latach wartość Bitcoinu przekroczy 100 tys. USD za 1 BTC.

Co wpływa na cenę Bitcoina

Oprócz nagrody blokowej wartość Bitcoina zależy również od wielu czynników, a m.in.: wiadomości, kosztu energii elektrycznej, interesu publicznego, woli politycznej, funkcjonalności.

Wiadomości są podstawowym narzędziem wpływającym na notowania monet. Publikując pozytywne artykuły lub opinie ekspertów, rynek natychmiast reaguje szybkim wzrostem. Jednak każda negatywna opinia, jak, na przykład, wypowiedź polityka lub wybitnego eksperta, prowadzi do silnego spadku.

Do produkcji bitcoinów i utrzymania sieci blockchain jest potrzebna imponująca ilość energii elektrycznej. Co godzinę wydaje się około 200 tys. dolarów. W związku z powyższym cena kryptowaluty nie może być mniejsza niż koszt jej utrzymania. Wzrost kosztów energii elektrycznej nieuchronnie prowadzi do wzrostu notowań.

Ze względu na wzrost wartości energii elektrycznej i fakt, że złożoność sieci rośnie wykładniczo, nie ma żadnych powodów zakładać, że cena monety spadnie do poziomu z 2014-2015 r. Kurs będzie nadal rósł, ale jak szybko zależy przede wszystkim od traderów.

Im wyższe zainteresowanie kryptowalutą, tym bardziej niestabilny jest rynek. Traderzy samodzielnie dostosowują ceny. Ani banki, ani inne instytucje finansowe nie mogą interweniować w ten proces. Dlatego spekulacje pieniędzmi kryptograficznymi są tak opłacalne.

Oficjalnie Bitcoiny są zakazane w Nepalu i Boliwii, druga część krajów, w tym Chiny, Islandia, Wietnam, Pakistan, ogranicza transakcje z kryptowalutą. Tylko dziesięć krajów uznali Bitcoin. Są to kraje bałtyckie, Beneluksu, USA i Anglii. Reszta świata czeka.

Na początku powstania Bitcoin nie nadawał się do obliczeń, ale w 2019 r. za tę walutę można kupić wszystko: od jedzenia po na przykład wyspę na Oceanie Spokojnym. Możliwość dokonywania płatności w krypto pieniądzach bez konieczności wymiany na fiat promuje rozprzestrzenianie się kryptowaluty i wzrost zainteresowania. Zgodnie z ogólnym prawem ekonomii, im wyższy popyt, tym wyższa cena.

O bitcoinie

Bitcoin jest walutą z otwartym kodem źródłowym do którego każdy ma dostęp i w każdej chwili każdy może zobaczyć jak działa.”

Wszelkie zmiany dokonywane w protokole bitcoina muszą zostać zatwierdzone demokratycznie przez odpowiednią ilość użytkowników (nawet twórca bitcoina nic nie może zmienić, tylne furtki to bzdura), nie musisz się więc martwić, że kiedyś ktoś wprowadzi niekorzystne dla wszystkich zmiany lub pozbawi Cię Twoich bitcoinów.

“Bitcoin jest walutą opartą o matematykę i kryptografię co sprawia, że jest najbardziej bezpieczną walutą na świecie nie dającą się sztucznie dodrukować, zablokować czy sfałszować.”

Przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa Twoje bitcoiny  nie mogą zostać skonfiskowane przez  “siły wyższe” (np. rząd, bank, komornik, współmałżonek przy rozwodzie), bitcoin zapewnia Ci więc 100% gwarancję własności Twoich pieniędzy. Bitcoin jest walutą ograniczoną co do ilości, bitcoinów może powstać tylko 21 milionów przez co jest walutą odporną na inflację. Jest też walutą podzielną do 8 miejsc po przecinku, co sprawia, że nie musisz się martwić, że kiedyś kiedy 1 bitcoin będzie wart majątek nie kupisz za bitcoiny bułki w sklepie.

“Bitcoin jest też walutą anonimową, wszystkie transakcje w sieci bitcoin są jawne, ale dokonujący transakcji czy je otrzymujący już nie.”

Bitcoin jest przełomową technologią która zmieni świat finansów tak jak e-mail zmienił sposób komunikacji między ludźmi.

Czy bitcoin może być pieniądzem ?

Pieniądz to towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. Pieniądzem jest więc wszystko to co jest przedmiotem umowy między ludźmi i wymienialne jest na inne towary. Kiedyś były to np. muszelki, a  teraz banknoty i zapisy elektroniczne.

Każdy pieniądz musi mieć przynajmniej trzy podstawowe cechy:

 1. Możliwe jest wykazanie, że dana kwota pieniądza jest własnością danego użytkownika.
 2. Możliwe jest przekazanie własności danej kwoty pieniądza od jednego użytkownika do drugiego.
 3. Po przekazaniu danej kwoty, jej pierwotny właściciel traci prawo do przekazanych pieniędzy.

Bitcoin spełnia je wszystkie i rozwiązuje dany problem skuteczniej niż jakakolwiek inna waluta dzięki dwóm mechanizmom kryptograficznym:

 • cyfrowych podpisów na bazie klucza publicznego, pozwalających na uwierzytelnianie transakcji pomiędzy węzłami w sieci,
 •  funkcji skrótu (hash) do przeprowadzenia dowodu wykonanej pracy (proof of work) w sieci Bitcoina, czyli problemu obliczeniowego, który swoim rozwiązaniem dowodzi, że została wykonana praca do jego rozwiązania.

“Bitcoin jest więc pierwszym w historii pieniądzem doskonałym opartym o prawa matematyczne.”

Czy bitcoin ma wartość ?

Obecny pieniądz którymi posługujemy się na co dzień to pieniądz fiducjarnyjak sama nazwa wskazuje od łacińskiego słowa fides – wiara, oparty jest na wierze do rządów i banków.  To banki centralne emitują walutę i nie ma ona żadnego pokrycia w dobrach materialnych. Jeszcze do 1971 roku obowiązywał parytet złota, czyli każdy pieniądz musiał mieć pokrycie w złocie. Obecnie poszczególne kraje mają pełną, gwarantowaną prawem międzynarodowym swobodę w ustalaniu zasad kursowych swych walut. Wartość takiej waluty, tzw. pieniądza fiducjarnego, bierze się wyłącznie z monopolu, jaki zastrzega sobie państwo na jej emisję,  popycie na walutę generowanym przez politykę fiskalną państwa oraz przez zaufanie obywateli do państwa.

O tym ile warty jest pieniądz który obecnie mamy w portfelu decyduje państwo przez różne mechanizmy jak dodruk pieniądza czy zmiany stóp procentowych. Każdy tak popularny w ostatnim czasie dodruk pieniądza powoduje zmniejszenie wartości  pieniądza już obecnego (inflacja).  Przymusowy pieniądz fiduacyjny jest więc zaprzeczeniem wolnego rynku.

Bitcoin jest przeciwieństwem pieniądza fiducjarnego, a jego wartość ustalana jest przez wolny rynek. Bitcoina nie można dodrukować, jest odporny na inflację a jego wartość jest niezależna od rządów i banków. Bitcoin bardziej podobny jest do złota, jest rzadki,  ciężki do wydobycia i ograniczony. Bitcoin bazuje na matematyce i kryptografii a zaufanie zastępowane jest przez dowód matematyczny.

Wartość bitcoina zależy od jego popularności, użyteczności, trudności wydobycia. Im większa jest społeczność bitcoinowa i im więcej ludzi go używa tym większa jego wartość. W ciągu 5 lat liczba użytkowników wzrosła do kilku milionów i stale rośnie w tempie wykładniczym. Podobnie dzieje się z wartością bitcoina która z kilku centów dobiła do ponad 1000$.

Największe zalety bitcoina

 •  Błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie. Koniec z kilkudniowym czekaniem aż, środki trafią do odbiorcy np. w Chinach czy USA.
 •  Bardzo małe prowizję lub ich całkowity brak. Możesz dobrowolnie wnieść opłatę za przelew wspierając w ten sposób górników dzięki którym istnieje sieć.
 • Anonimowość transakcji. Twój adres bitcoin jest zupełnie anonimowy i możliwy do zmiany z każdym przelewem.
 • Brak pośredników przy przelewach. Przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy pomijając banki i inne instytucje finansowe.
 • Liczba monet jest ograniczona. Nie ma możliwości dodrukowania monet ponad ich maksymalną liczbę dzięki czemu bitcoin jest dużo bardziej odporny na inflację niż tradycyjne waluty.
 • Nie ma możliwości by ktoś zablokował Ci konto. System działa w sieci p2p więc nie ma właściciela ani zarządcy.
 • Jest banalnie prosty w obsłudze. Robienie przelewów jest szybsze i mniej skomplikowane niż przelewy bankowe.
 • Nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Jeżeli ktoś zapłaci Ci za towar masz 100% pewność, że nie może cofnąć przelewu jak to ma miejsce w bankach czy w znanych systemach e-płatności.
 • Bezpieczeństwo. Przy zachowaniu niezbędnych środów bezpieczeństwa i szyfrowaniu portfela poziom ryzyka utraty monet jest marginalny.
 • Niesamowita wygoda. Tuż po instalacji programu klienta możesz korzystać z bitcoin bez żadnych rejestracji, bez zakładania konta bez zbędnej biurokracji.

Bitcoin

Bitcoin rozwiązuje problem długich i kosztownych przelewów krajowych czy też międzynarodowych, nawet tam gdzie bankowość jest dość ograniczona (np. kraje Afryki). Świetnie sprawdza się w mikropłatnościach internetowych i handlu międzynarodowym. Bitcoin jest walutą cyfrową i najlepiej sprawdza się właśnie w Internecie. Wyobraźmy sobie, że chcemy uzyskać płatny dostęp do portalu zagranicznego, zapłacić abonament za gry online, czy zakupić program dostępny tylko w zagranicznym sklepie lub wesprzeć projekt open source. Płatność tradycyjną walutą wymaga czasu, przewalutowania, kosztownej opłaty za przelew, skomplikowanej procedury. Operacje bankowe zwykle podwajają wartość wykupionej usługi szczególnie kiedy chodzi o niewielkie kwoty. W takim przypadku, przez ograniczenia i wady naszego systemu walutowego, najczęściej rezygnujemy z transakcji.

Tę lukę zapełnia właśnie bitcoin. W kilka minut bitcoinami możemy zapłacić za dostęp do płatnego portalu w dowolnym miejscu na świecie, możemy kupić program/grę, skorzystać ze sklepu internetowego poza granicami naszego państwa, opłacić nocleg w hotelu lub wykupić bilet. Możliwości są nieograniczone. Dzięki bitcoinowi cały świat mamy w zasięgu ręki, bez kosztownych przelewów i zbędnej biurokracj. W prosty i szybki sposób przelewamy środki do odbiorcy w dowolnym miejscu na świecie.

Chcesz inwestować w bitcoina? Oto, co musisz wiedzieć

Nie ma bardziej tajemniczych i kuszących aktywów, gdy mowa o inwestowaniu w walutę, niż bitcoin. Ta kryptowaluta występująca we własnej, dotychczas niespotykanej formie przyciąga uwagę milionów inwestorów z całego świata i wykazuje szybsze wzrosty niż jakiekolwiek aktywa w historii. W ciągu pierwszych czterech lat swego istnienia bitcoin wystartował z poziomu poniżej 0,01 USD, by poszybować do 1250 USD. W tej chwili oscyluje w okolicy 1000 USD i jest jednym z najbardziej zmiennych i nieprzewidywalnych aktywów na rynku. Jeżeli chcesz wziąć udział w szaleństwie bitcoina, oto kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć

Od zera do bohatera

Przede wszystkim ważne jest poznanie zasad, w oparciu o które powstał system bitcoina. Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma banku centralnego czy rządu, który zajmowałyby się jego regulacją. Nie istnieje w postaci fizycznej, a jedynie w formie zaszyfrowanego kodu cyfrowego. Regulacją bitcoina zajmują się jego twórcy, którzy wprowadzają na rynek regularnie zmniejszającą się kwotę waluty. Chcą, by w 2019 r. na świecie dostępnych było 21 milionów bitcoinów. Obecnie jest ich około 15,5 miliona.

Spróbujmy zrozumieć, co wywołało tak bezprecedensowy wzrost ceny. Początkowo bitcoin nie miał żadnego punktu zaczepienia. Był zarezerwowany wyłącznie dla firm, które zdecydowały się posługiwać tą walutą, a przedsiębiorstw akceptujących taką formę płatności było naprawdę niewiele. Pierwszą transakcją dokonaną w tej walucie była zapłata za dwie pizze w wysokości 10 000 bitcoinów dokonana w 2010 r. Dziś te pizze byłyby warte około 9 milionów USD! W miarę jak co raz więcej firm akceptowało płatność w tej walucie, stopniowo rosła ona w siłę. W tym samym czasie wśród ludzi zaczęła się rozprzestrzeniać idea zdecentralizowanej waluty i im więcej osób ją zaakceptowało, tym wyżej szybowała cena.

W górę, w dół i znów w górę

Zachowanie bitcoina na przestrzeni lat dobrze obrazuje wykres, którego kształt przypomina zęby piły, osiąga szczyt, a potem spada, by po chwili znów osiągnąć szczyt i spaść. Działo się tak, dopóki w 2013 roku nie osiągnął on swojego maksimum, którego jak dotychczas nie udało się powtórzyć, mimo zbliżenia się do tego poziomu pod koniec 2016 roku. Waluta początkowo postrzegana jako egzotyczna i zagadkowa z czasem stała się pełnowartościową opcją inwestycyjną.

Co więcej, niektórzy inwestorzy widzą w bitcoinie — jak w złocie — bezpieczną przystań. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które podlegają zmianom wywoływanym przez związane z nimi gospodarki, bitcoin nie ulega takim wpływom. Dlatego niektórzy inwestorzy używają go jako zabezpieczenia w momencie gdy spada ich własna waluta. Dobrym przykładem jest fakt, iż ostatnio wielu inwestorów z Chin, gdy juan zaczął spadać, przerzuciło się na bitcoina.

Inwestowanie w bitcoina

Co należy zrobić, by zacząć inwestować w Bitcoina? Przede wszystkim, gdy pojedynczy Bitcoin ma wysoką cenę — ostatnio około 2500 USD — na platformie on-lin, można wykorzystać możliwość transakcji ułamkowej, inwestując kwotę poniżej jednostkowej ceny waluty za pośrednictwem kontraktu na różnice kursowe (CFD). Poza tym ważne jest wybranie strategii i trzymanie się jej. Ze względu na zmienność bitcoina rozsądnie jest przeanalizować jego zachowanie przed podjęciem decyzji o tym, jak w niego zainwestować.

Podobnie jak w przypadku innych aktywów na platformach inwestycyjnych, tak i w przypadku bitcoina inwestorzy mogą zająć pozycję długą (kupuj), licząc na wzrost wartości, bądź pozycję krótką (sprzedaj). Na rynku bitcoina nie ma jednej słusznej strategii. Ważne jest, by obserwować rynek i wiedzieć, czy kupować, korzystając ze spadku, czy wybrać szczyt i sprzedawać. Ze względu na wcześniej wspomniane zachowanie zobrazowane wykresem w kształcie zębów piły, inwestorzy powinni być na bieżąco z informacjami rynkowymi oraz śledzić wzrosty i spadki wartości.

Trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu do innych walut, bitcoin jest bardzo młody i patrząc z punktu widzenia analizy technicznej, dostępne dane obejmują zaledwie 8 lat, więc formacje długoterminowe są mało prawdopodobne. I jak dotąd, jako że podaż globalna jest stała, a ogólny trend pozytywny, możliwe jest utrzymanie wysokiej ceny, a nawet jej dalszy wzrost w nadchodzących latach.