Jak banki i kantory stacjonarne zarabiają duże pieniądze na kursach wymiany walut ?

1184

Wiele instytucji finansowych świadczy usługi wymiany walutowej swoim klientom. Mogą one obejmować kupowanie walut obcych w formie gotówkowej, wykonywanie międzynarodowych przelewów między bankami lub świadczenie czystych usług wymiany walut dla dużych międzynarodowych klientów.

Te transakcje walutowe mogą być bardzo opłacalne dla banków, gdzie więc zarabiają pieniądze?

Opłaty, prowizje i marże kursowe

Większość banków pobiera opłatę za każdą transakcję. Często około 25 GBP / 30 EUR / 40 USD.

Biura przekazów pieniężnych najprawdopodobniej pobiorą opłatę według skali ruchomej, która jest często znacznie wyższa.

Ale bardzo często to marża (lub „spread”), którą dodają do kursu wymiany, generuje największy dochód z transakcji lub transferu walutowego.

Spready kursowe

Gdy zobaczysz pojedynczy kurs wymiany podany na stronie internetowej lub w gazecie, jest to średni kurs rynkowy. Jest to kurs w połowie drogi między kursem sprzedaży a kursem kupna obowiązującym między bankami. Na przykład

Jeśli kurs GBP USD jest wyceniony na 1,50 (1,50 USD na 1 GBP), banki będą kupować od siebie funty brytyjskie za nieco ponad 1,50 USD i kupować dolary amerykańskie za nieco mniej niż 1,50 USD.

Na przykład;

  • Średni kurs rynkowy = 1,5000 USD / GBP
  • Zakup międzybankowy GBP = 1,5005 USD / GBP
  • Zakup międzybankowy USD = 1,4995 USD / GBP

Te „hurtowe” stawki są dostępne tylko dla dużych instytucji finansowych (takich jak RationalFX), które prowadzą dużą liczbę transakcji walutowych. Różnica między górną a dolną stawką nazywa się „Spread”.

Jednakże, gdy jako klient kupujesz lub sprzedajesz funty brytyjskie za dolary amerykańskie, bardziej prawdopodobne jest uzyskanie takich stawek;

  • Średni kurs rynkowy = 1,5000 USD / GBP
  • Klient może kupić GBP = 1.5400 USD / GBP
  • Klient może kupić 1,4600 USD / GBP

Dotyczy to przelewów bankowych i jest wyższy, jeśli kupujesz gotówkę na wakacje. Różnica stanowi dodatkową marżę, którą Bank robi na transakcji.

Wymiana walut na lotnisku

Jeśli uważasz, że pobierają duże prowizje. Spready czyli te prowizje na lotniskach są jeszcze wyższe, przez co stracisz dużo pieniędzy z racji samej wymiany walut. Rozsądnie jest oczekiwać, że zapłacisz więcej za gotówkę w porównaniu do przelewów elektronicznych, ale mimo to spready w wysokości 10% nie są rzadkie. na przykład

  • Średnia stopa rynkowa = 1,5000
  • Kup USD za pośrednictwem Biura = 1,4000
  • Kup GBP za pośrednictwem Biura = 1,6000

Kantory internetowe online pozwalają zaoszczędzić pieniądze

Kantory internetowe, są najtańszym sposobem wymiany walut. Każdego roku przeprowadzają transakcje walutowe o wartości setek milionów złotoych w imieniu swoich klientów. Ze względu ogromne wolumeny kantory otrzymują stawki hurtowe od naszych partnerów – i w przeciwieństwie do konkurentów  jakimi są banki, przekazujemy te oszczędności naszym klientom .

Jak tylko otworzysz bezpłatne konto na platformie w kantorze internetowym, możesz uzyskać dostęp do bardzo konkurencyjnych kursów walut na żywo w Internecie. Dlaczego nie otworzyć dzisiaj? Nie ma obowiązku wykonywania żadnych przelewów ani płatności. I możesz porównać rzeczywiste kursy wymiany z dowolną wyceną z banku lub kantoru.