Jay Gould

Legenda Tradingu: Jay Gould

5327

Jason Gould

Jason „Jay” Gould (1836–1892) – amerykański przemysłowiec i finansista, magnat kolejowy.

Kolejowi magnaci, którzy swój majątek zawdzięczają rządowi – dał im w prezencie ziemię i wciąż składa lukratywne zamówienia – przechodzą do jawnej grabieży.
Właściciele “Erie Railroad” Jay Gould i James Fisk, po skorumpowaniu otoczenia prezydenta, proponują udział w przekręcie nawet jemu. Gdy Grant jedzie należącym do nich pociągiem, w jednej z najpiękniejszych scen z historii kapitalizmu zaczepiają go mówiąc, że jest interes do zrobienia. Interes polega na spekulacji złotem przy pomocy banku-wydmuszki. Prezydent z oburzeniem odrzuca zaproszenie, ale nie robi nic by powstrzymać działania aferzystów. W efekcie Gould i Fisk wzbogacają się jeszcze bardziej, jak zwykle w kapitalizmie kosztem zrujnowania drobnych ciułaczy.

Zakup złota aby wywindować ceny pszenicy 

Gould uzyskał kontrolę nad kolejową firmą “Erie Railroad”, która zajmowała się transportem pszenicy, aby poprawić zysk firmy wpadł na pomysł,że wywinduje ceny złota, tym samym osłabiając wartość dolara amerykańskiego i tym sposobem spowodowało to wzrost zainteresowania zagranicznych kupców pszenicą.

Latem 1869 roku Gould potajemnie rozpoczął kupowanie złota na rynku, mając nadzieję, że skarb Stanów Zjednoczonych nie będzie sprzedawał złota. Urząd USA jednak zaczął sprzedawać zasoby złota na skutek czego cena kruszcu obniżyła się. Panika na rynku złota spowodowała panikę na Wall Street.Ceny większości akcji poszły w dół powodując krach. Gould oprócz spekulacji na złocie zajmował się spekulacją na akcjach w następstwie czego tego dnia na rynku stracił fortunę.

Metoda Goulda

Jego działalność pozwala wysnuć pewne wnioski. Kupował akcje lub surowce głównie wtedy gdy reszta się ich pozbywała. Dzięki takiej metodzie Gould kupował akcje firm kolejowych po zaniżonej wartości, sprzedawał je zaś po cenie dużo wyższej niż za nie zapłacił.