Karta prepaid

886

Atrakcyjne ceny i promocje: pakiety minut, SMS lub internet, sprawiają, że klienci chętnie wybierają oferty na kartę. O popularności usług przedpłaconych decydują jednak nie tylko konkurencyjne ceny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób w każdym wieku, które cenią sobie niezależność i lubią mieć kontrolę nad swoimi wydatkami na telefon. Jakie są zasady działania telefonów typu pre-paid i jakie są zalety korzystania z takiego rozwiązania?

Karta prepaid – w jaki sposób działa?

Prepaid to nazwa uniwersalnej usługi telekomunikacyjnej typu przedpłacoego. Oznacza to, że przed wykonaniem połączenia telefonicznego należy doładować konto odpowiednią kwotą. Uzyskany w ten sposób zakres jednostek taryfowych zmniejsza się za każdym razem, gdy wysyłany jest SMS, użytkownik korzysta z internetu lub wykonuje połączenie telefoniczne. Kwota dostępna na koncie nie ma nieograniczonego terminu ważności – środki muszą być wykorzystane w określonym czasie (ich ważność waha się zazwyczaj od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy w zależności od wysokości doładowania). Po tym okresie połączenia wychodzące są blokowane (do następnego doładowania), ale nadal można bez problemu odbierać połączenia głosowe i wiadomości tekstowe.

Karta Prepaid jest usługą oferowaną wyłącznie przez operatorów telefonii komórkowej i dlatego nie jest dostępna na telefonach stacjonarnych. Jedną z zalet posiadania telefonu na kartę jest to, że nie ma potrzeby zawierania umowy (co z kolei jest obowiązkiem w przypadku telefonu na kartę). Zazwyczaj są to umowy na dość długi okres jednego, a nawet dwóch lat. Chociaż na rynku dostępne są oferty abonamentowe, na którym klient zawiera umowę na czas nieokreślony i może ją rozwiązać w dowolnym momencie – np. w ofercie abonamentowej – to w tym przypadku konieczne jest również podpisanie umowy. Aby móc korzystać z karty przedpłaconej, wystarczy wypełnić tylko jedną formalność: karta musi być zarejestrowana. Proces rejestracji jest trywialnie prosty i trwa kilka chwil. W sieci komórkowej można go przeprowadzić na kilka sposobów: online (za pomocą konta bankowego), przez SMS (jest to rozwiązanie dla klientów, którzy mają już inny numer karty lub abonamentu), w dowolnym punkcie rejestracji (są to zazwyczaj punkty, w których można również kupić startery) lub za pośrednictwem listonosza.

Zalety posiadania telefonu na kartę

Telefony na kartę są używane przez ludzi w każdym wieku. Początkowo tylko nastolatki korzystały z oferty pre-paid w szerokim zakresie, ale ze względu na coraz bardziej atrakcyjne oferty operatorów, osoby starsze również zaczęły rezygnować z abonamentu na telefony pre-paid. Tego typu rozwiązanie daje użytkownikom wiele możliwości i korzyści:

1) Brak zbędnych formalności

W przeciwieństwie do posiadaczy telefonów na abonament każdy, kto chce korzystać z telefonu prepaid, nie musi zawierać umowy z operatorem i co miesiąc opłacać abonamentu – oznacza to, że w dowolnym momencie może zrezygnować z usług, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Podobnie jest w przypadku nju na abonament, gdzie klienci mogą rozwiązać umowę, kiedy chcą z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przy zakupie karty wystarczy jedynie – przy pomocy dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – zarejestrować kartę. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.

W przeciwieństwie do właścicieli telefonów na abonament, każdy, kto chce korzystać z telefonu na kartę, nie musi zawierać umowy z operatorem i płacić comiesięczną opłatę abonamentową – oznacza to, że w każdej chwili może zrezygnować z usług bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Przy zakupie karty wystarczy zarejestrować kartę z dowodem osobistym (dowód osobisty lub paszport). Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.

2) Kontrola wydatków

Użytkownik telefonu na kartę sam decyduje, na jaką kwotę chce doładować swoje konto i w konsekwencji, ile pieniędzy chce wydać na usługi oferowane przez operatora. Nie jest możliwe przekroczenie przekazanej kwoty, więc klient ustala limity i limit połączeń, które będzie mógł wykonać. Wysokość doładowań może być dowolnie zmieniana w zależności od aktualnego zapotrzebowania na określone usługi – jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

3) Powszechna dostępność

Uniwersalność usług przedpłaconych umożliwia zakup doładowań niemal wszędzie: w każdym kiosku, w wielu sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, na poczcie czy w bankomatach. Możesz również doładować swoje konto online poprzez konto bankowe lub stronę internetową doladowania.njumobile.pl – rozwiązania te pozwalają na przelew środków na telefon bez wychodzenia z domu. Dzięki łatwemu dostępowi do doładowań, konto można uzupełnić niemal w każdej chwili, kiedy jest to konieczne.

4) Korzystne ceny

Konkurencja na rynku dostawców usług prepaid (przedpłaconych) zaowocowała bardzo korzystnymi cenami usług w ofertach przedpłaconych, często nawet bardziej atrakcyjnymi niż w przypadku usług abonamentowych. Sieci oferują coraz ciekawsze promocje, dzięki którym za niewielką sumę pieniędzy można skorzystać z wielu ciekawych usług, takich jak pakiety minut, SMS czy internetu.

Telefony na kartę to dobre rozwiązanie o wielu zaletach. Najważniejsze z nich to: brak zbędnych formalności i obowiązkowych opłat miesięcznych, niezależna kontrola wydatków, powszechna dostępność doładowań, a także atrakcyjne promocje. Powyższe korzyści sprawiają, że oferta telefonów na kartę jest często korzystniejsza niż opcja abonamentowa. W przypadku nowych telefonów komórkowych, zarówno oferta pre-paid, jak i post-paid jest równie atrakcyjna. W przypadku kuponu abonamentowego klienci mogą nie tylko rozwiązać umowę w dowolnym momencie, ale również w pełni kontrolować swoje koszty.