Karta SIM – czym jest i jakie są jej rodzaje?

1338

Karta SIM są wynalazkiem, który zrewolucjonizował rynek telefonii komórkowej, umożliwiając milionom ludzi na całym świecie nawiązywanie połączeń telefonicznych z telefonów komórkowych oraz wysyłanie wiadomości tekstowych (SMS) jak i multimedialnych (MMS).

Co to jest karta SIM?

SIM (Subscriber Identity Module) to moduł służący do identyfikacji każdego abonenta, dostępny w postaci karty mikroprocesorowej z wbudowaną pamięcią. Karta SIM rozpoznaje jednego użytkownika telefonu i umożliwia przechowywanie określonej ilości danych, takich jak kontakty lub wiadomości tekstowe (SMS).

Karta SIM ma pozłacane pola – styki łączące się przez gniazdo karty z modemem telefonicznym, który z kolei odpowiada za komunikację z siecią GSM. Każda karta SIM ma swój własny 19- lub 20-cyfrowy numer seryjny z przypisanym numerem telefonu.

Co ważne, urządzenie bez karty SIM ma ograniczone funkcje, ponieważ w tym przypadku nie pozwala nawet na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS.

Nowoczesne karty SIM

Obecnie istnieje kilka rodzajów kart SIM w codziennym użyciu – oprócz już standardowego miniSIM (standard), dostępne są również mniejsze karty – microSIM i nanoSIM. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce światowy rynek telefonów komórkowych zostanie podbity przez ultranowoczesne systemy eSIM. Co jeszcze warto wiedzieć o kartach SIM? Dowiedzieć się!

Ciekawostka

Telefon bez karty SIM umożliwia nawiązywanie połączeń tylko z numerami alarmowymi: 000, 08, 112, 110, 118, 119, 911, 999, które mają najwyższy priorytet przy przydzielaniu zasobów radiowych. Uwaga: z tych liczb tylko 112 jest aktywnych w Polsce i w większości krajów europejskich.

Ewolucja i rodzaje kart SIM

Pierwsza karta SIM zadebiutowała na rynku w 1991 roku, a następnie miała wymiary karty kredytowej (85 x 54 mm). Co ciekawe, dopiero w 1996 r. Został zredukowany do miniSIM (25 x 15 mm) iw tej formie był używany na wszystkich telefonach przez ponad dekadę. Rok 2003 był przełomem w historii kart SIM, ponieważ zostały one następnie zminiaturyzowane do standardu microSIM (15 x 12 mm) – w praktyce po raz pierwszy zastosowano go w iPhonie 4 w 2010 r. Jednak w 2012 r. stworzono kartę nanoSIM (12,3 x 8,8 mm), której format zastosowano w najnowszym iPhonie 5.

Karty ESIM – przyszłość telefonii komórkowej

Kolejnym etapem miniaturyzacji są karty eSIM (Embedded SIM) i prawdopodobnie wkrótce zapomnisz o standardowych kartach SIM. W praktyce eSIM to systemy umieszczone bezpośrednio na płycie głównej telefonu, w których proces nagrywania i pobierania danych odbywa się w innowacyjnym systemie OTA (Over-the-Air), który sprawia, że ​​to rozwiązanie przypomina karty wirtualne, stosowane od lat w USA.

Pierwsze urządzenia eSIM, takie jak Google Pixel 2 i Pixel 2 XL, pojawiły się już na rynku, ale technologia ta jest wciąż rozwijana i przez pewien czas będziemy nadal używać standardowych kart w naszych telefonach.

Karty SIM – dlaczego stają się mniejsze?

Producenci smartfonów nieustannie dążą do miniaturyzacji wszystkich komponentów. Modem do karty miniSIM (standard) zajmuje dużo miejsca w obudowie urządzenia, dlatego producenci coraz chętniej wdrażają kolejne standardy – początkowo microSIM, az czasem nawet mniejsze karty nanoSIM. Co ciekawe, jest zupełnie inaczej w przypadku produkowanych smartfonów, które z każdym rokiem stają się coraz większe. Nic dziwnego – im większy ekran i mocniejszy procesor, tym większe jego zapotrzebowanie na energię, dlatego im mniejsze gniazdo karty SIM, w praktyce oznacza znacznie więcej miejsca na ogniwo zasilające smartfona.

Wielu producentów podchodzi do kwestii oszczędzania miejsca w telefonach w jeszcze inny sposób – na rynku można znaleźć wiele innowacyjnych urządzeń, które mają aż dwa gniazda kart SIM. Smartfony wyposażone w podwójne moduły SIM to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dwa numery w jednym smartfonie, np. prywatne i biznesowe.