Na czym polega kredyt odnawialny?

693

Kredyt odnawialny to produkt nierozerwalnie związany z kontem osobistym, zwiększający ilość dostępnych środków. Wyobraźnią mówiąc, zyskujesz dodatkowe środki, które możesz wydać, kiedy chcesz i jak chcesz. Po wyczerpaniu środków z kredytu, każda wpłata na konto anuluje dług aż do całkowitego „odnowienia” uzgodnionej kwoty.

Dlaczego warto wybrać kredyt odnawialny?

Główną zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie poduszki bezpieczeństwa finansowego na czarną godzinę. Załóżmy, że masz na koncie bankowym miesięczny przychód w wysokości 4000 zł – to jest maksymalna kwota, jaką możesz mieć. Pod koniec miesiąca, gdy na koncie pozostało tylko 100-200 zł, masz poważny wypadek samochodowy lub znalazłeś ciekawą ofertę wyjazdu i musisz natychmiast wpłacić zaliczkę. W takiej sytuacji zaoszczędzisz tylko dzięki szybkiemu kredytowi albo chwilówce .

Z drugiej strony, jeśli korzystałeś z kredytu odnawialnego, nadwyżka wydatków nie będzie problemem. Wtedy, oprócz 4 000 zł, będziesz miał do wykorzystania dodatkową kwotę, na którą zawarłeś umowę z bankiem, np. 2 000-3 000 zł. Kredyt odnawialny daje Ci łatwy dostęp do pieniędzy, które możesz wydać na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opłacić zwykłe, codzienne wydatki, takie jak zakupy spożywcze, szkoła dla dzieci czy rachunki za prąd. Dodatkowe pieniądze można wykorzystać jako środki własne, tzn. wypłacić je z bankomatu, zapłacić je przelewem internetowym lub kartą w sklepie.

Co ważne, niewykorzystany kredyt trafia do następnego miesiąca i nie musisz niczego spłacać! A jeśli wydasz część lub całość swojego kredytu, każdy depozyt (np. pensja) zmniejszy Twoje zadłużenie i odsetki. Odsetki naliczane są co miesiąc – ale tylko od wydanej kwoty i dodatkowo można je spłacić dopiero po zakończeniu umowy kredytowej. Dodatkowo, kredyt jest automatycznie odnawiany, nie jest wymagana żadna nowa umowa, aneks itp. Oznacza to, że nie jesteś narażony na czasochłonne procedury i nie musisz dostarczać żadnych dokumentów do banku.

Dlaczego kredyt odnawialny jest rozwiązaniem niedoskonałym?

Po pierwsze, taki kredyt nie jest dostępny dla każdego klienta. Przed podpisaniem umowy bank sprawdzi Twoje dochody, sprawdzi historię kredytową, zbilansuje Twoje rachunki i wydatki na koncie. Jeśli nie masz regularnych dochodów, nie możesz liczyć na przyznanie kredytu. Po drugie, jeśli zarabiasz niewiele, również kwota kredytu nie zawroty głowy – banki mogą przyznać zarówno kwoty przekraczające 100 tysięcy złotych, jak i kilkaset złotych. Co więcej, kredyt odnawialny może być niekorzystny zwłaszcza dla notorycznych dłużników lub osób, które mają tendencję do ekstrawagancji. Dodatkowe pieniądze dostępne na wyciągnięcie ręki mogą sprawić, że zamiast regularnie spłacać dług, będziesz beztrosko korzystał z kredytu jak z niesuszącego się źródła – stąd łatwa droga do straszliwego długu.