Kryptowaluty tylko jeśli jesteś gotów stracić wszystko

1399

Kryptowaluty tylko jeśli jesteś gotów stracić wszystko

Inwestorzy powinni brać pod uwagę kryptowaluty, takie jak bitcoin, tylko jeśli są gotowi stracić wszystko, powiedział BlackRock Investment Institute w swoim cotygodniowym raporcie w poniedziałek.

“Widzimy, że kryptowaluty potencjalnie mogą być coraz szerzej stosowane w przyszłości, gdy rynki dojrzewają, ale teraz uważamy, że powinny one być brane pod uwagę jedynie przez tych, którzy mogą potencjalnie doznać potencjalnie kompletnych strat”, powiedział Richard Turnill, globalny główny strateg inwestycyjny BlackRock.

Turnill odnotował dużą niestabilność kryptowalut, rozdrobnienie rynków i brak regulacji. “Nie widzimy, by wkrótce stały się częścią portfela inwestycyjnego głównego nurtu”, powiedział, dodając, że ich zmienność sprawia, że ​​zawirowania giełdowe w USA w czasie kryzysu finansowego “wyglądają na spokojne”.

Kryptowaluty również nie były w stanie chronić inwestorów przed gwałtownymi spadkami. Dzieje się tak mimo argumentów za inwestowaniem w aktywa cyfrowe ze względu na ich niską korelację z tradycyjnymi aktywami.

Cyfrowe waluty nie miały “możliwości złagodzenia wypłaty portfela w okresach ostrego stresu rynkowego, takiego jak gwałtowne awarie z sierpnia 2015 r. czy lutego 2018 r.” – powiedział John Normand w raporcie z 9 lutego.

Bitcoin, największa kryptowaluta po kapitalizacji rynkowej, skoczył o 2000 procent do ponad 19 000 USD w ciągu 12 miesięcy w okresie do połowy grudnia 2017r.. Wzrost zainteresowania pobudził największą na świecie giełdę terminową, CME i jej konkurenta, Cboe, do uruchomienia kontraktów futures na bitcoin również w grudniu.

Entuzjaści oczekiwali, że produkty pochodne utorują drogę do większego udziału inwestorów instytucjonalnych, a nawet wprowadzenia na giełdę funduszy bitcoinowych jeszcze w tym roku.

Jednak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poprosiła firmy o wycofanie swoich wniosków o fundusze ETF bitcoin. Wolumen transakcji w kontraktach futures na bitcoin CME i Cboe również pozostaje stosunkowo niski w porównaniu z innymi, bardziej powszechnie sprzedawanymi produktami.

Bitcoin stracił około połowę swojej wartości w ciągu około dwóch miesięcy i był blisko poziomu 10 000 $ w poniedziałek.

Turnill BlackRocka oczekuje, że kryptowaluty będą musiały przezwyciężyć poważne wyzwania, aby zyskać szersze zainteresowanie.

Ekspert zauważył, że technologia blockchain kryjąca się pod kryptowalutami wymagałaby masowego rozwoju w celu szerszego zainteresowania. Regulatorzy prawdopodobnie będą musieli odegrać ważną rolę w takiej zmianie – powiedział Turnill. Oczekuje, że pojawią się globalne ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut, potencjalnie na posiedzeniu G-20 przewidzianym na marzec.

BlackRock miał 6,88 biliona dolarów zarządzanych aktywów pod koniec grudnia, jako największy na świecie menedżer aktywów.

Te teamt mogą cię zainteresować: