Jak zachować bezpieczeństwo kryptowalut?

1342

Brak zaufanej strony trzeciej w relacjach między użytkownikami kryptowaluty jest niezaprzeczalnie przejawem wolności, jednak może stanowić pewne zagrożenie dla niedoświadczonych użytkowników. Bezpieczeństwo transakcji zależy od nich. Muszą upewnić się, że przez pomyłkę lub zaufanie niewłaściwy rynek akcji nie straci środków. Kiedy wykonujemy tradycyjny przelew bankowy przez Internet i popełniamy błąd w numerze konta odbiorcy, wysokości przelewu – nie jest to wina banku, ale nasza. Jednak bank może pomóc nam naprawić nasz błąd. W przypadku kryptowalut odpowiedzialność posiadacza funduszy jest jeszcze większa, ponieważ nie ma „strony trzeciej” – banku, który mógłby pomóc rozwiązać problem. Istnieją jednak rozwiązania depozytowe wolnorynkowe, które pozwalają – jeśli strony transakcji wyrażą zgodę – na udział w transakcji brokera. Zmiany w samym protokole zostały opracowane, ale jeszcze nie wdrożone (są w fazie „końcowej”, tj. Przed wdrożeniem i aktywacją), umożliwiając warunkową akceptację i odroczenie akceptacji transakcji.

W Ethereum jest trochę inaczej – tam inteligentne kontrakty mogą odgrywać tę rolę. Jest to jedna z najczęściej używanych aplikacji sieci Ethereum (wykorzystywana w procesie ICO). Jednak to rozwiązanie nie jest wolne od wad, ponieważ występują błędy w kodach takich umów i są czasami bardzo drogie. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie blockchain od samego początku zapewniającego rozwiązanie powyższego. problemy. Na przykład zespół EOS pracuje nad tym.

Jak wspomniano w rozdziale dotyczącym portfeli, każdy z nich ma inny poziom bezpieczeństwa. Musisz dostosować ich wybór do swoich potrzeb, do tego, jakie zasoby chcemy przechowywać w danym portfolio. Ważne jest również, jak wspomniano powyżej, jakie kryptowaluty chcemy przechowywać.

Kryptowaluty, mimo że są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjna bankowość elektroniczna (jeśli są dobrze zabezpieczone), tak jak każdy inny składnik jest narażony na kradzież. Dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo.

Podstawowe zasady korzystania z portfeli transakcji i usług zostaną pokrótce przedstawione poniżej.

  • Jeśli przechowujesz kryptowalutę na swoim komputerze, musisz zainstalować program antywirusowy, regularnie skanować komputer i wykonywać aktualizacje oprogramowania. Jest to podstawowa zasada zwiększania bezpieczeństwa (także przez telefon).
  • Podczas korzystania z aplikacji portfela musisz ją zaszyfrować. Ta opcja jest dostępna w każdej aplikacji. Hasło powinno być unikalne i zawierać znaki, cyfry i duże litery.
  • Przechowuj kopie portfela z kluczami prywatnymi w bezpiecznym miejscu, takim jak DVD lub pamięć USB.
  • Logowanie się z bezpiecznych sieci Wi-Fi jest również podstawową zasadą bezpieczeństwa naszych funduszy.
  • Należy wykonać kopię zapasową portfela i trzymać go poza urządzeniem.

Przechowywanie funduszy na stronach internetowych transakcji jest praktyczne i wygodne. Jednak przy takim przechowywaniu środków nasze bezpieczeństwo zależy od stron trzecich. Warto korzystać z zaufanych stron internetowych i unikać przechowywania w nich dużych kwot.

  • Zastosowanie dodatkowej weryfikacji w usługach transakcyjnych, np. telefonicznie znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo.
  • Musisz zalogować się do domen, w których transmisja jest szyfrowana przy użyciu protokołu SSL.
  • Warto sprawdzić nazwę domeny, ponieważ odwiedzana strona może wyglądać pozornie podobnie do witryny, na którą naprawdę chcesz się zalogować. Są przestępcy specjalizujący się w kopiowaniu stron (np. ICO) i umieszczaniu ich w domenach, które różnią się nieznacznie nazwą (np. Jedna litera) od oryginału.
  • Musisz mieć różne hasła do witryn transakcyjnych.
  • Nigdy nie należy zapisywać hasła do witryny w przeglądarce i wylogować się z niego po zakończeniu pracy.
  • Istnieją dedykowane portfele dla różnych kryptowalut (niektóre z nich obsługują więcej kryptowalut). Przeniesienie środków do portfela innej waluty powoduje ich utratę.

Kupno i sprzedaż kryptowalut poza internetowymi giełdami wymiany:

  • Handel bitcoinami w Internecie odradza się przed sprawdzonymi wymianami walut.
  • Nie zawieraj transakcji z kimś, kto z własnej inicjatywy próbuje się z tobą skontaktować i oferuje cenę znacznie różniącą się od rynku. Nawet jeśli wymiana ma miejsce, może to być związane z zainfekowaniem komputera lub przekazaniem „brudnych” pieniędzy.
  • Jednak decydując się na giełdę OTC, powinieneś sprawdzić reputację sprzedawcy / kupującego (nie na jego własnej stronie internetowej, ale u stron trzecich). Oceniając reputację, warto zwrócić uwagę na datę rejestracji użytkownika na danym forum, liczbę postów i ewentualne komentarze na temat dokonanych transakcji.