Jak kupić diem, czyli kryptowalutę Facebooka? Czy warto? Poznaj opinie

Kryptowaluta diem została zaprojektowana przez zarząd Facebooka. Początkowo nosiła nazwę Libra. Projekt uległ kilku transformacjom, które wpłynęły na jej nazwę. Kryptowaluta diem została zaproponowana jako gotowy projekt w czerwcu 2019 roku.

Token miał być początkowo suwerenną walutą działającą na zasadach podobnych do euro lub dolara. Światowe organy odpowiedzialne za regulacje systemów finansowych wyraziły jednak negatywne opinie na temat kryptowaluty diem.

Za sprawą licznych sprzeciwów nadzorcy projektu stracili wsparcie sponsorów. Zarówno Visa, jak i Mastercard wycofały swoje wsparcie finansowe. Obecnie diem jest w fazie rozwoju.

Jak kupić Diem w 5 łatwych krokach

 1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź Diem na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Uporządkuj wg

3 Brokerzy spełniający twoje kryteria

Metody Płatności

Parametry

Funkcjonalność

Pomoc

Opłaty

1lub lepiej

Dostępne Kryptowaluty

1lub lepiej

Wybór monet

1lub lepiej

Ocena

1lub lepiej

Ocena

z €1000 otrzymasz
0.0387 BTC
Co lubimy
 • Inwestowanie krótko- i długoterminowe w akcje i fundusze ETF
 • Podlega nadzorowi CySec i FCA
 • 0% prowizji przy inwestycjach w akcje i ETF
Opłaty
Dostępne Kryptowaluty
Wybór monet
Parametry
Dla Początkujących Szybka Weryfikacja Aplikacja Mobilna Usługa Portfela
Metody Płatności
Karta Kredytowa Paypal Transfer Sepa Skrill Sofort
z €1000 otrzymasz
0.0387 BTC

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy przez wykorzystanie dźwigni finansowej. 67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Ocena

z €1000 otrzymasz
0.0388 BTC
Co lubimy
 • Platforma przyjazna dla początkujących
 • Bezpłatne sygnały handlowe
 • Aplikacja na iOS i Android
Opłaty
Dostępne Kryptowaluty
Wybór monet
Parametry
Szybka Weryfikacja Aplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta Kredytowa Neteller Paypal Transfer Sepa Skrill
z €1000 otrzymasz
0.0388 BTC

70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Ocena

z €1000 otrzymasz
0.0389 BTC
Co lubimy
 • 0% prowizji za handel akcjami i funduszami ETF
 • Autoryzowany i regulowany broker
 • Prosta
Opłaty
Dostępne Kryptowaluty
Wybór monet
Parametry
Dla Początkujących Szybka Weryfikacja Aplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta Kredytowa Giropay Neteller Paypal Skrill Sofort
z €1000 otrzymasz
0.0389 BTC

74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Handel wiąże się z ryzykiem.

Najlepsze Giełdy z Diem 2024

Exmo
Załóż Konto

Inwestycje w kryptowaluty są obarczone wysokim ryzykiem. Pamiętaj, że to użytkownicy są odpowiedzialni za wybór projektu, w który inwestują....

eToro
Załóż Konto

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy przez wykorzystanie dźwigni finansowej. 67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy....

Libertex
Załóż Konto

74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Handel wiąże się z ryzykiem....

Ocena
5
5
4.5
Dla Początkujących
Szybka Weryfikacja
Aplikacja Mobilna
Usługa Portfela
Wybór monety
0
0
0
Opłaty
Opłaty za Handel
0,1%
Spreads
0,4% - 8%
Depozyt
0%
Opłata za przewalutowanie
0€
Koszt wypłaty środków
-
5 USD
0€
Dodatkowe Funkcje
Regulowany Przez
N/A
CySEC, FCA, ASIC
CySEC, FCA
Min. Depozyt
10 USD
€200
€10
Lewar
20Х
1:30
1:30
Najnowsze Ceny Według Waluty
Bitcoin
Ethereum
XRP
Tether
Litecoin
Bitcoin Cash
Chainlink
Cardano
IOTA
Binance Coin
Stellar
Bitcoin SV
Metody Płatności
Przelew Bankowy
Karta Kredytowa
Giropay
Neteller
Paypal
Transfer Sepa
Skrill
Sofort

Zgodnie z informacjami, które krążą po internecie, kryptowaluta wspierana przez Facebooka ma trafić do obiegu jeszcze w 2021 roku. Pomimo tego, że ostatecznie ujrzymy diem, waluta będzie dostępna w bardzo ograniczonej formie.

Większość pierwotnych planów dotyczących projektu nie zostanie wcielone w życie. Brakuje szczegółowych informacji na temat przewidywanej ceny waluty.

Wiemy jednak w jakie kategorie wpisze się kryptowaluta wspierana przez Facebook. Zgodnie z tym, co podaje szwajcarska organizacja non profit The Diem Association, która nadzoruje projekt, kryptowaluta ma być stablecoinem.

Cena kryptowaluty zostanie powiązana z aktualnym kursem dolara amerykańskiego.
Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia nie zostały jeszcze upublicznione.

Wiemy, że diem skoncentruje się na transakcjach między przedsiębiorcami a indywidualnymi konsumentami. Oznaczałoby to, że w przyszłości wykorzystamy diem podczas opłacania zakupów i różnorodnych usług.

Nie poznaliśmy ostatecznej daty premiery tokena.

Garść danych na temat kryptowaluty diem

Logotyp Facebook Zarząd facebooka pierwotnie zaplanował uruchomienie kryptowaluty jeszcze przed końcem 2020 roku.

W tym celu poszukiwał wsparcia finansowego wśród inwestorów, handlowców i instytucji finansowych na całym świecie. Początkowo powstało wiele spekulacji na temat ostatecznej nazwy tokenu.

Kryptowaluta miała nazywać się Facebook Coin, potem wymyślono nazwę Libra. Po kilku zmianach w pierwotnej koncepcji projektu ostatecznie porzucono oba na pomysły na rzecz nazwy diem.

Moneta cyfrowa diem jest niezwykle ambitnym projektem. Wyróżnia się na tle pozostałych kryptowalut. Facebook planuje dotrzeć ze swoim systemem do ponad miliarda osób. Jest to w przybliżeniu jedna siódma całej populacji.

Gdyby ten plan się powiódł, moglibyśmy uznać diem za kolejną z nieoficjalnych światowych walut.

Główną rolę w całym pomyśle odgrywa przede wszystkim ogromna popularność Facebooka. Jeśli portal społecznościowy będzie w stanie zapewnić dostateczną ilość przekonujących reklam związanych z diem, projekt uzyska ogromne szanse na powodzenie.

Z uwagi na liczne zmiany w zarządzie i gronie inwestorów, diem nie zostanie ostatecznie wydany z ramienia Facebooka. Oficjalnym uruchomieniem projektu zajmie się The Diem Association z siedzibą w Szwajcarii.

Facebook nadal pozostanie bliskim partnerem, który zajmie się integrowaniem nowej kryptowaluty. Wszystko po to, aby połączyć diem z Instagramem i Whats’uppem, które należą do Facebooka.

Warto wspomnieć o tym, że diem to produkt, który nie skupia się jedynie na krajach wysoce rozwiniętych. Walutę diem zaprojektowano także z myślą o krajach średnio rozwiniętych i wschodzących.

Projekt diem ma pokonać ograniczenia związane z wymianą i przesyłaniem gotówki poza granice państw. Diem oferuje swobodę płatności.

Jest to stablecoin oparty na USD, który w przyszłości zminimalizuje opłaty transakcyjne związane z przewalutowaniem gotówki.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak działa diem?

Facebook zamazane logo Diem tak samo, jak bitcoin jest kryptowalutą opartą na systemie blockchain.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów kryptowalut, projekt Facebooka ma być stablecoinem.

Cyfrowe waluty, które są stablecoinami, stają się odporne na wahania cen.

Ich wartość opiera się na walutach fiducjarnych. Diem będzie korzystać z kursu dolara. W tym celu projekt diem zostanie oparty na zgromadzonych do tej pory rezerwach materialnych. Składają się one z aktywów, akcji, nieruchomości i stabilnych walut.

Rezerwy diem opierają się na zgromadzonych pieniądzach inwestorów i użytkowników. Waluta jest odporna na inflację i wahania cenowe. Dodatkowo kwestia ta sprawia, że projekt jest całkowicie nieatrakcyjny dla spekulantów.

Wszystko z uwagi na to, że koszty tokenu będą stabilne. Nowo powstałe stowarzyszenie The Diem Association wskazuje na to, że głównym celem waluty jest maksymalizacja jej stabilności cenowej.

Każdy z większych inwestorów, który dołączy do projektu diem, będzie mógł zabrać głos podczas przyszłych głosowań w zarządzie. W ten sposób programiści przyciągają do cyfrowego tokenu coraz większych przedsiębiorców.

Oprócz Facebooka na pokładzie ma pojawić się także Visa, Spotify, Coinbase, Uber, Ebay i Booking.com. Zarząd projektu nieustannie wysyła zaproszenie do współpracy także innym dużym firmom, instytucjom finansowym, a nawet politykom.

Jak widać, kryptowaluta ma solidne fundamenty, które pomogą w rozprzestrzenianiu nowego środka płatności. Same transakcje płatnicze w systemie diem będą przypominały te z udziałem BTC (tutaj przeczytasz jak kupić bitcoin).

Oznacza to, że diem będzie działał na podstawie zdecentralizowanej sieci. Zwiększy to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Obsługą transakcji w sieci zajmie się spółka Novi Financial.

Facebook zadbał o to, aby operacje finansowe zostały oddzielone od innych procesów, odbywających się w mediach społecznościowych. Informacje o płatnościach będą przechowywane w systemie blockchain.

Same informacje dotyczące transakcji będą publiczne. Mimo wszystko wrażliwe dane zostaną zaszyfrowane. Obcy ludzie nie powiążą transakcji z konkretnymi użytkownikami.

Aktualne zarobki fundacji odpowiedzialnej za projekt kryptowaluty diem opierają się na odsetkach. Fundacja pozyskuje swoje odsetki ze zgromadzonych do tej pory pieniędzy od inwestorów, którzy wspierają projekt.

Zgromadzone do tej pory pieniądze posłużą im do dystrybucji i rozwoju infrastruktury waluty. Wiele osób uważa, że kryptowaluta uzyska przewagę nad bitcoinem i innymi monetami cyfrowymi, które opierają się na spekulacjach.

Oprócz samego powiązania ceny z dolarem, fundacja zapewnia, że diem będzie cyfrowym pieniądzem przydatnym w codziennym użytkowaniu. Dla użytkowników, którzy widzą w kryptowalutach źródło inwestycyjne, stanowi to problem.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czy możemy już handlować monetą Facebooka?

Cyfrowa waluta facebooka nadal jest w fazie rozwoju. Nie wiemy jeszcze, które platformy handlowe umożliwią wymianę diem w przyszłości. Istnieje jednak wysokie prawdopodobieństwo, że handel nową walutą będzie możliwy u popularnego brokera Libertex.

Pamiętajmy o tym, że giełda Coinbase to jeden z członków zarządu fundacji Diem. Oznacza to, że moneta prawdopodobnie będzie dostępna również w ich systemie. Sprawdź nasz ranking najlepszych giełd kryptowalut i wybierz najlepszą dla siebie.

Kryptowaluta ta ma zostać wypuszczona na rynek w 2021 roku.

Do czasu oficjalnego rozpoczęcia projektu nie możesz nią handlować. Aktualnie nie opłacisz produktów lub usług za pośrednictwem diem. Nie możesz wygenerować swojego adresu portfela poprzez istniejące giełdy lub zainwestować w projekt.

Wiemy, że kryptowaluta Facebooka ma pojawić się jeszcze w 2021 roku. Historia diem pokazała nam jednak, że projekt bardzo lubi się spóźniać. Obecny rok jest tylko prognozą, która przybliża nam szacunkowy czas oczekiwania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Blockchain projektu diem

Technologia blockchain - ikony na ekranie dotykowym Rozwój technologii blockchain jest pożądanym elementem dystrybucji finansowej. Cyfrowa waluta Facebooka ma być codziennym środkiem płatności.

Wygodna aplikacja lub strona internetowa w telefonie pozwoli nam na opłacenie zakupów i usług.

Istniejące waluty internetowe, takie jak bitcoin nie nadają się do pełnienia tych funkcji. Wszystko z powodu wysokich i gwałtownych wahań w cenach. Diem będzie walutą całkowicie odporną na fluktuacje cenowe.

Co więcej, projekt nowej kryptowaluty przewiduje brak odsetek z tytułu prowadzenia konta lub portfela internetowego. Napędza to zainteresowanie w kierunku przedsięwzięcia. Token Facebooka ma zostać jedną z najbardziej wiarygodnych kryptowalut wśród stablecoinów.

W projekt zaangażowało się mnóstwo międzynarodowych korporacji. Mają one do stracenia nie tylko duże sumy pieniędzy, ale także reputację, na którą pracowali latami.

Prawdopodobnie zadbają przed uruchomieniem systemu, aby token był stabilny, łatwy w użyciu i zyskał na popularności. Z uwagi na stałą cenę diem nie mamy co liczyć na zyski związane z inwestowaniem w tę kryptowalutę.

Mimo wszystko w dłuższej perspektywie wiele osób skorzysta na dystrybucji tokena. Istnieje szansa na to, że znajdzie on zastosowanie na globalnym rynku.

Dzięki projektowi Facebooka cyfrowy pieniądz sprawi, że kursy wymiany walut w kantorach nie będą utrapieniem w trakcie podróży. Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy krajów średnio, jak i wysoce rozwiniętych.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Gdzie kupić nową kryptowalutę? Na giełdzie Binance!

binance coin logo

Binance zalicza się do najpopularniejszych giełd kryptowalutowych na rynku. Oferuje ponad 600 cyfrowych monet. Stanowi świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów.

Platforma wyróżnia się niskimi opłatami transakcyjnymi (0,1%) oraz dodatkowymi zniżkami dla posiadaczy BNB.

Giełda chroni środki użytkowników dzięki wykorzystaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego i innych zaawansowanych metod.

Plusy:

 • Bogata oferta różnych kryptowalut,
 • Niskie opłaty transakcyjne, z możliwością ich dodatkowego obniżenia dla posiadaczy BNB,
 • Zaawansowane środki bezpieczeństwa,
 • Platforma przyjazna dla użytkowników na różnych poziomach doświadczenia.

Minusy:

 • 2% prowizji przy transakcjach kartą bankową.

Skąd pochodzi nazwa diem dolar?

Dolar diem jest cyfrową walutą. W odróżnieniu od wielu innych projektów charakteryzuje się stabilną ceną. Stabilne tokeny w świecie walut cyfrowych nazywamy stablecoinami.

W tym przypadku diem został nazwany dolarem z uwagi na jego pokrycie właśnie w tej walucie fiat. Innymi słowy, diem jest ściśle powiązany z ceną dolara, ponieważ znajduje w nim pokrycie finansowe.

Każdy dolar diem to równowartość jednego dolara amerykańskiego. Jeśli wartość usd ulegnie zmianom, zmieni się także cena samej kryptowaluty promowanej przez Facebooka.

Stablecoin oparty na dolarze amerykańskim znacznie ułatwia przesyłanie pieniędzy między kontynentami. Przykładowo, ktoś, kto miałby dolary ulokowane w walucie diem, mógłby zrobić za ich pomocą bezpośredni przelew z Kenii do Białorusi.

Waluty fiducjarne wymagałyby z kolei przewalutowania i wielopoziomowej autoryzacji. Kryptowaluta ta ma pokonać bolączki związane z międzynarodowymi opłatami transakcyjnymi.

Czym różnią się scentralizowane i zdecentralizowane systemy płatnicze?

Blockchain Najprostszym przykładem płacenia zdecentralizowanymi metodami jest wykorzystanie gotówki.

Znanym przykładem scentralizowanego systemu płatniczego są kart Visa.

Przelew wykonany za pośrednictwem takiej karty zostaje przetworzony i zweryfikowany przez wiele instytucji, zanim trafi do odbiorcy. Zwierzchnicy w scentralizowanych systemach płatniczych nie tylko je kontrolują, ale także sprawują nad nimi władze.

W przeciwieństwie do najpopularniejszych kryptowalut diem będzie scentralizowaną kryptowalutą.

Cyfrowy pieniądz od Facebooka ma być nadzorowany przez ponad 20 dużych firm specjalizujących się w nowoczesnej technologii.

Cały ten konglomerat tworzy człon założycielski. W jego skład wchodzą inwestorzy, pomysłodawcy i twórcy oprogramowania.

Decyzje dotyczące kryptowaluty będą podejmowane przez zbiór firm sprawujących nad nią władzę. Ich głównym celem jest doprowadzenie do tego, aby diem stał się walutą cyfrową podobną do pieniędzy fiat. Czyli do walut takich jak euro, złotówki, czy też funty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy diem będzie zdecentralizowanym środkiem płatniczym?

Każda osoba z dostępem do internetu wykorzysta dziś rewolucyjne aspekty systemu blockchain. Nie wszystkie blockchainy są jednak zdecentralizowanymi systemami. W przypadku bitcoina nie mamy zwierzchnika, który mógłby kontrolować sieć. Blockchain kryptowaluty diem będzie wyglądał nieco inaczej. Sieć płatnicza zostanie scentralizowana.

Gdzie kupić diem?

Diem niebawem będzie można kupić m.in. na platformie Libertex.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.