Kurs funta brytyjskiego – GBP/PLN

129

Interesuje Cię aktualny kurs pary walutowej i cena funta brytyjskiego w relacji do polskiego złotego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania funta brytyjskiego do złotego polskiego (GBP/PLN).

Kurs: GBP (funt brytyjski) / PLN (polski płoty)

Wykres i notowania funta brytyjskiego GBP

Analiza i prognozy funta brytyjskiego GBP

GBP/PLN – Great Britain Pound do Polish Zloty

Para funta brytyjskiego i polskiego złotego (GBP / PLN) jest uważana za egzotyczny instrument finansowy na rynku. Para ma małą płynność, a więc też bardzo znaczny poziom spreadu (25-30 pkt). Co dotyczy przewidywalności, para GBP / PLN jest średnioprzewidywalna. Wynika to z faktu, że zarówno funt, jak i złoty są walutami krajów UE i zmierzają w podobnym kierunku, z drugiej strony gospodarki Anglii i Polski bardzo się od siebie różnią.

Waluta: Funt brytyjski

Funt brytyjski, inaczej funt szterling jest walutą Zjednoczonego Królestwa. 1 funt brytyjski dzieli się na 100 pensów. Banknoty posiadają następujące nominały: £5, £10, £20 i £50, a monety, nie licząc serii okolicznościowych i kolekcjonerskich w kolejności: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 i £5 (mała ilość w obiegu).

Symbol, oznaczenie, znak funta brytyjskiego wygląda jak pisana duża polska litera Ł, czyli tak: £. Międzynarodowy trzyliterowy kod (ISO 4217) funta to GBP. Bardziej potocznie funt znany jest jako „quid”, banknot 5-funtowy to „fiver” (piątka), a banknot 10-funtowy to „tenner” (dycha). Pens skrótowo zapisywany jest symbolem małej litery „p„. Często można usłyszeć jak Brytyjczycy zamiast pens mówią „pi„, na przykład 20 pi (20p) zamiast 20 pence (20 pensów).

Do dnia 15.02.1971 funt dzielił się na 240 pensów (symbolizowanych literą „d” od słowa denar), lub na 20 szylingów (skrót „l“, lub „s“ od solid). Od tego dnia system podziału funta na 20 szylingów i jednego szylinga na 12 pensów zmieniono na europejski system podziału waluty – dziesiątkowy. W wyniku tego jeden funt szterling dzieli się teraz na 100 pensów. Po przejściu na system dziesiątkowy pens początkowo nazywany był nowym pensem ze względu na inną wartość w porównaniu do starego pensa.

Sprawdź kurs funta brytyjskiego

Zarabiasz za granicą i chcesz wymienić funty na ? A może wyjeżdżasz i interesuje Cię cena funta? Sprawdź aktualny średni kurs Forex oraz ceny kupna i sprzedaży funta. Na pytanie ile kosztuje funt odpowiedź znajdziesz na górze strony. Dane aktualizuowane są na bieżąco. Zwróć również uwagę na wykresy i zrealizowane oferty. Funt brytyjski jest jedną z popularniejszych walut na globalnym rynku finansowym. To daje Ci gwarancję, że transakcję wykonasz zawsze po najlepszej cenie. Zacznij kontrolować ceny i wybierz kurs funta, który naprawdę Cię interesuje.

Kupowanie i sprzedawanie funta online:

Dzięki brokerom online możesz kupować i sprzedawać funta brytyjskiego (GBP) bezpośrednio w internecie i na żywych wykresach, bez konieczności fizycznego posiadania waluty. Jest to świetny sposób na wykorzystanie zmian kursów, aby zarobić pieniądze samemu podejmując decyzje inwestycyjne czy postawić na wzrost czy na spadek cen funta.

Funt bytyjski i polski złoty GBP / PLN – Podstawowe informacje

GBP jest symbolem funta brytyjskiego. Dolar USA ma znaczący wpływ na funta. W związku z tym, przewidując późniejszą cenę pary GBP / PLN, należy wziąć pod uwagę główne cechy gospodarcze kraju. Są to m.in.: refinansowanie, wzrost produktu krajowego brutto, bezrobocie, liczba nowych pracowników i in. Należy zauważyć, że funt reaguje z różną prędkością na zmiany w amerykańskiej gospodarce. Dlatego para GBP / PLN jest ważnym czynnikiem dla uzyskania informacji o każdej z tych walut w parze.

Złoty jest walutą dziesiętną. Oznacza to, że każdy złoty składa się ze 100 mniejszych jednostek. Każda z tych mniejszych jednostek nazywana jest groszem. Chociaż wycena złotego jest różna w zależności od światowych rynków walutowych, jeden polski złoty kosztuje około jednej czwartej USD (lub 25 centów).

Każdy banknot przedstawia osobę historyczną jednej z polskich rodzin królewskich; z tyłu są lata, w których żył ten człowiek. Na przykład z przodu banknotu 100 złotych przedstawiony portret króla Władysława II, a z tyłu – symbol jego zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Od momentu pojawienia się polski złoty miał różne kształty. Termin „złoty” pochodzi od polskiego słowa „złoty” i dosłownie oznacza „złoto”. Ta nazwa jest bardzo odpowiednia, ponieważ złoty funkcjonował jako moneta przez większą część swojej historii. Od średniowiecza złoty był monetą ze srebra lub złota i służył, jako narzędzie wymiany w regionie Polski.

W ciągu całej swojej historii Polska wielokrotnie zmieniała swoją walutę, aby poradzić sobie z problemami inflacyjnymi i zapewnić stabilność cen.

Czynniki gospodarcze, wpływające na GBP/PLN

Polska doświadczyła wielu okresów zwiększonej zmienności związanej z wyceną w złotych w wyniku utrzymującej się inflacji. Aby poradzić sobie z problemami inflacyjnymi, polski rząd wynajął bank centralny do zarządzania złotym. Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Polski. Realizuje politykę pieniężną mającą przede wszystkim na celu utrzymanie stabilności cen. Od 1998 r. organizacja koncentruje się bezpośrednio na inflacji, a jej dopuszczalny cel inflacyjny wynosi 2,5%, a od 2004 r. dopuszczalna dyspersja wynosi 1%. Oprócz zarządzania inflacją NBP ma wyłączne prawo do emisji pieniądza i działa jako regulator lokalnych banków.

Pod względem produktu krajowego brutto (PKB) polska gospodarka zajmuje ósme miejsce w Unii Europejskiej. PKB na mieszkańca pozostaje jednak poniżej średniej UE: 17% ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. PKB Polski składa się głównie z usług i przemysłu, które stanowią 96% całkowitego PKB.

Prawie 55% siły roboczej jest zatrudnionych w sektorze usług gospodarki. W sektorze przemysłowym – 30%. 12,6% przypada na sektor rolny, który stanowi zaledwie około 3% polskiego PKB. Najważniejsze branże w Polsce to wydobycie węgla, produkcja żelaza i stali, przemysł stoczniowy i produkcja nawozów chemicznych. Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, Rosja i poszczególne kraje UE.

Giełda Papierów Wartościowych jest największym rynkiem finansowym w Polsce i główną giełdą na wschodzących rynkach europejskich (EME). Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizująca się w akcjach i instrumentach pochodnych, jest jedną z najszybciej rozwijających się giełd w regionach Europy Środkowo-Wschodniej.

Organem regulacyjnym rynków finansowych w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Oprócz monitorowania operacji handlowych na GPW KNF kontroluje praktyki bankowe, rynki ubezpieczeniowe, kasy oszczędnościowo-kredytowe. Polski organ nadzoru finansowego działa zgodnie z poleceniami polskiego rządu.

Jak handlować GBP/ PLN

Ze względu na niską płynność od czasu do czasu pojawiają się nieprzewidywalne wykresy znacznej zmienności. Z tych wykresów mogą korzystać osoby, zawodowo zajmujące się skalpowaniem. Jednak niektórzy nowicjusze też mogą skutecznie handlować przy użyciu tej pary.

Znalezienie właściwej analizy dla GBP PLN nie jest łatwym zadaniem, nawet na specjalnych forach handlowych. Ponadto, takie dane rzadko są poświęcone parom egzotycznym, ponieważ większość inwestorów handlujących polskim złotym woli inwestować w USD / PLN lub EUR / PLN.