Ile kosztuje Bitcoin? Aktualny kurs BTC, prognozy i analizy

Cyfrowa waluta Bitcoin „Matka wszystkich baniek i jednocześnie największa bańka w historii” – powiedział o bitcoinie Nouriel Roubini, amerykański ekonomista.

Jednak mimo sceptycyzmu ekspertów, coraz więcej inwestorów interesuje się kryptowalutwami.

Teraz bitcoin to już nie tylko ciekawostka i zabawka entuzjastów nowoczesnych technologii, ale również rentowna inwestycja dla instytucji finansowych i wielkich przedsiębiorstw.

W efekcie pojawiła się całkiem nowa kategoria papierów wartościowych, które noszą nazwę „bitcoin akcje”.

To akcje firm, które albo lokują majątek w bitcoina(BTC), albo tworzą technologię dla sieci blockchain. Ich wartość rośnie razem z kryptowalutą, na czym pośrednio zarabiają inwestorzy, którzy zaufali tym przedsiębiorstwom.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Koniec końców bitcoin w ostatnich tygodniach przebił granicę 60 000 USD i prawdopodobnie na tym się nie skończy, mimo że aktualnie obserwujemy silną korektę ceny.

O wszystkich tych zagadnieniach przeczytasz szczegółowo w artykule.

Jak się przedstawia kurs bitcoina (BTC) do dolara (USD)?

Poniżej przedstawiamy aktualny kurs najważniejszej pary bitcoina, czyli BTC/USD, oraz najistotniejsze informacje o samej kryptowalutcie (m.in. jaka jest jej kapitalizacja rynkowa).

 
 

 

Kurs BTC/USD — bańka z 2017 roku i ówczesna korekta ceny

W grudniu 2017 roku bitcoin przeżywał swój pierwszy złoty wiek. Jego kurs wzrósł do pozornie niebotycznej wartości 20 000 USD za sztukę.

W efekcie bitcoin był na ustach wszystkich i rozpalał wyobraźnię inwestorów pragnących szybkich zysków.

Jednak te nastroje szybko znalazły swój koniec.

Monety Bitcoin i banknoty dolar o różnych nominałach Już w styczniu 2018 roku 100 miliardów USD wyparowało z kapitalizacji kryptowalut.

Bitcoin spadł poniżej 8 000 dolarów za sztukę. Roubini wtedy mówił, że bitcoin wkrótce osiągnie „właściwą wartość”, która według ekonomisty wynosi okrągłe zero.

Mimo to podobne prognozy nie robiły wrażenia na polskich inwestorach BTC.

– Jeśli dokonasz długoterminowej inwestycji, powiedzmy na 2-3 lata, to tymczasowe spadki nie mają znaczenia – mówił w tym czasie Damian, jeden z członków grupy na Facebooku, która skupia Polaków zainteresowanych kryptowalutami. Od lat interesuje się rynkiem i ma własną teorię na temat spadków.

– Pod koniec 2017 roku zaobserwowano napływ nowych, niedoświadczonych inwestorów. Z powodu korekty kursu natychmiast się wycofali, co wywołało reakcję łańcuchową.

Inne czynniki również miały wpływ na kurs kryptowaluty.

– Nasilenie paniki wywołały na przykład fałszywe wieści, że Korea Południowa zakazuje kryptowaluty. Tymczasem okazało się, że Seul chce po prostu regulować rynek – mówił Damian. Wskazał również, że na wartość bitcoinów mogło mieć wpływ wprowadzanie kontraktów terminowych, tj. instrumentów pochodnych. – Właśnie tam zaczął się bałagan.

Duzi gracze giełdowi weszli do gry – mówi. Jego zdaniem „pompowanie bitcoinów” można zaplanować, aby przyciągnąć jak najwięcej mniejszych graczy.

— Kurs wkrótce znów się podskoczy. Bitcoin umiera co roku – mówił Tomek. Pozostał anonimowy, ponieważ piastuje wysoką pozycję w jednym z największych banków w Polsce. Zajmuje się kryptowalutami jako hobby. – Każdego roku rynek zabija niewinnych. Tak było od początku bitcoinów. Dzisiaj mamy dziurę. Eldorado dla kupujących – podkreślał w 2018 roku.

Mówił, że ten sektor działa jak każdy inny.

– Gdy jest zielony na giełdzie, przyciąga także inwestorów. Osobiście nie wierzę w żadną konkretną walutę. Ale wierzę w technologię. Blockchain zmienia wszystko. W tym samą bankowość. Jest bardziej ekonomiczny, stabilny i tańszy w utrzymaniu – stwierdza.

Jednocześnie podkreśla, że ​​nie poleciłby nikomu zaciągnięcia pożyczki na inwestowanie w kryptowaluty.

Przewidywania ekspertów z tamtych dni

— To spekulacja w najczystszej postaci. Jest to podobne do giełd papierów wartościowych w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy nie były one regulowane. To świat wolnego Amerykanina, którego nikt nie chce podjąć. A kryptowaluty rozpaczliwie potrzebują regulacji – uważa bankier.

Elegancka moneta Bitcoin z bliska Co więc potencjalni inwestorzy powinni pamiętać, gdy roztaczają przed sobą wizję wielkich zysków z kryptowaluty?

– Jedyną mądrą zasadą dla takiej inwestycji jest wkładanie tyle, ile możesz stracić – mówi Tomasz. I dodaje, że ma dobrą pracę i dlatego może sobie pozwolić na pewne ryzyko. – Głęboko wierzę, że kryptowaluty zaskoczą wszystkich w tym roku. A to, co dziś nazywamy „bańką”, okaże się ubogim przedsionkiem – mówi.

Sceptyczne słowa Roubiniego wcale go nie zaskakują.

Na normalnych rynkach takie wzrosty nie występują. Z którejkolwiek strony by nie patrzeć, wygląda to jak bańka. Kwoty kapitalizacji przekraczają wartość większości światowych gigantów. Jednak Roubini nie bierze pod uwagę, że w rzeczywistości bitcoin nie jest przeznaczony tylko dla brokerów. Każdy zwykły Kowalski może wejść na giełdę i kupić go, bez żadnych licencji ani zezwoleń. Wystarczy, że ma pieniądze i dowód osobisty – analizuje.

Nie oznacza to jednak, że nie ma się czego bać.

– Możesz zarabiać, a także szybko przegrywać – mówi Tomek. Bitcoin spadł z 20 tys. USD do 8 tys.? Prawda, ale i tak jest wyżej niż wcześniej. Pewnego dnia bitcoiny przestaną rosnąć, to na pewno. Ale moim zdaniem jeszcze nie teraz – kończy.

Aktualny kurs bitcoin — prognozy i opinie ekspertów

Dzisiaj obserwujemy podobną sytuację, co w 2017 roku, ale na nieporównanie większych nominałach. Pandemia koronawirusa i inne czynniki sprawiły, że cena bitcoina w krótkim czasie wystrzeliła do niewyobrażalnego poziomu, który przekroczył 60 tysięcy USD.

Aktualny wykres cenowy bitcoin znajdziesz poniżej:

Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.
 • bitcoin
 • Bitcoin
  (BTC)
 • Price
  $64,055.00
 • Market Cap
  $1.26 T

Niestety w tym momencie obserwujemy spadek ze szczytu, ponieważ w chwili pisania artykułu bitcoin kosztuje nieco ponad 49 tysięcy USD.

Monety na klawiaturze laptopa Nie oznacza to jednak, że czekają nas kolejne przeceny najpopularniejszej z kryptowalut. Sytuacja w 2021 roku różni się od ostatniego rekordowego skoku ceny tym, że do gry weszło dużo inwestorów instytucjonalnych.

Takie spółki jak MicroStrategy, Tesla czy Galaxy Digital Holdings przodują w rankingu posiadaczy bitcoina (BTC), bo mają w swoim portfolio ponad 155 981 coinów tej cyfrowej waluty.

Tak ogromni inwestorzy sprawiają, że na rynku kryptowalut zachodzi większa stabilizacja.

Instytucje i duże przedsiębiorstwa zazwyczaj nie podejmują pochopnych decyzji. Ryzyko, że nagle się wycofają, jest niewielkie.

Nie powiemy tego samego o inwestorach detalicznych, w przypadku których jedna negatywna informacja może doprowadzić do lawinowej sprzedaży bitcoina. Właśnie taka sytuacja zdarzyła się w okolicach stycznia 2018 roku, kiedy to notowania BTC w kilka dni spadły o ponad 50%.

Innymi słowy: sytuacja cyfrowej waluty jest o wiele lepsza, niż w ostatnich latach.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czy cena bitcoina znów wzrośnie?

Prognoza youtube’owego eksperta w sprawach kryptowalut, Bena Armstronga, jest wyjątkowo pozytywna. Według niego bitcoin (BTC) zwiększy swoją wartość do 300 000 USD jeszcze w roku 2021.

Słowa te płyną z ust człowieka, który podobno posiada portfolio składające się z kryptowalut o łącznej wartości 10 mln USD.

Skąd u niego aż tak pozytywna prognoza? kupić kryptowalutę Bitcoin

Tłumaczy ją tym, że wedle jego informacji inwestorzy obstawiają wzrost wartości BTC do sześciocyfrowej kwoty.

— Ludzie, zastanówcie się nad tym. Zakłady, że BTC osiągnie wartość 100 000 USD aktualnie sprzedają się za cenę 0,164 BTC, czyli około 9 500 USD — tłumaczy Ben Armstrong. — Jeśli ktoś tyle płaci, musi być niemal pewien, że cena BTC wzrośnie.

Później w swoim nagraniu dodaje:

— Jestem przekonany, że bitcoin jeszcze w tym roku odnotuje wzrost do poziomu 300 000 USD. Jestem przekonany. Niektórzy ludzie twierdzą, że zwyżka kursu potrwa dłużej, ale nie. Nastąpi to jeszcze w tym roku.

Ben Armstrong nie jest jedynym, który snuje takie przypuszczenia. Willy Woo, spec od analizy danych bitcoina, wierzy w kryptowalutę. Mówi, że długoterminowo możemy spodziewać się wzrostów ceny bitcoinów.

Co więcej, przewiduje kryzys podaży. „Zapotrzebowanie na bitcoina będzie rosło, ale zasoby każdej giełdy kryptowalut będą się kurczyły. W efekcie cena BTC urośnie do kilku milionów USD” — Woo zdradził swoje przypuszczenia w jednym z wywiadów.

— Nie ma takiej możliwości, żeby kapitalizacja bitcoina zatrzymała się na poziomie kapitalizacji złota, która wynosi 10 bilionów USD. Bitcoin pójdzie znacznie dalej, co znaczy, że cena sięgnie poziomu kilku milionów USD za coina. Trudno w to dziś uwierzyć, ale jeśli sięgniemy do danych fundamentalnych i rozciągniemy je w długim terminie, wszystko wyjdzie na jaw. Zobaczymy, że BTC dzisiaj jest naprawdę tani.

„Bitcoin akcje” — co to jest?

Wielu ludzi mylnie rozumie ten termin. Potwierdzają to najpopularniejsze wyniki wyszukiwania, które znajduje Google.

Wszystko wskazuje na to, że zainteresowani bitcoinem starają się w ten sposób znaleźć informacje o kursie. To pomyłka, ponieważ termin „bitcoin akcje” dotyczy czegoś zupełnie innego. Już we wstępie wspominaliśmy, że wiąże się z firmami, które na różne sposoby zajmują się kryptowalutą.

Zwykle związek ten sprowadza się do jednego z dwóch połączeń (albo obu naraz):

 • firma lokuje kapitał w BTC,
 • firma inwestuje w technologię Bitcoin albo ogólnie — blockchain.

Tego typu przedsiębiorstw jest coraz więcej.

Inwestują w bitcoina, bo jego wysoka cena wpływa pozytywnie na wartość ich akcji.

Spółki o specjalizacji bitcoin (BTC) oraz blockchain

Poza wielobranżowymi gigantami, istnieją też przedsiębiorstwa, które specjalizują się nie tylko w temacie kursów kryptowalut. To stosunkowo małe firmy, których obrót wynosi max. kilka milionów USD.

Moneta Bitcoin na ekranie W ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas inwestycji.

Ostatnie lata już kilkukrotnie pokazały na wykresie, że tego typu przedsiębiorstwa często są przeceniane.

Praktycznie każdy boom na bitcoina lub inne kryptowaluty wywołuje gorączkę złota na tych akcjach, przez którą następuje ekspresowy wzrost cen.

Jednak spółki są zbyt małe i nie mają na czym oprzeć tak wywindowanej wartości. W efekcie przychodzi korekta, podczas której w nawet w parę godzin cena akcji spada o kilkadziesiąt procent.

Jeśli więc trafisz na takie przedsiębiorstwa w ofercie giełdy, dobrze się zastanów, czy stosunek ryzyka do zysku jest optymalny.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów przedsiębiorstw, które specjalizują się w BTC i technologii blockchain:

 • Bitcoin Group,
 • Naga Group,
 • Online Blockchain PLC,
 • Maier & Partner.

Podczas boomu na rynku kryptowalut wszystkie niemal jednocześnie odnotowywały wzrosty, ale krzywa na wykresie szybko wracała do normy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Wielobranżowe przedsiębiorstwa

W przypadku dużych przedsiębiorstw, dla których bitcoin i technologia łańcucha bloków to tylko jedne z wielu inwestycji, sprawa wygląda nieco inaczej.

Mają one ugruntowaną pozycję, którą zbudowały na bardziej tradycyjnej działalności. Dzięki temu rynek kryptowalut i jego wahania nie wpłyną w znacznym stopniu na wartość spółki.

Za to mogą pomóc i podnieść kurs akcji. Liczy na to każdy, kto inwestuje w przedsiębiorstwa, które dołożyły do swojego portfolio bitcoina.

Ryzyko przewartościowania tych spółek jest niewielkie. Dzięki temu cena akcji nie uświadczy nagłej kilkudziesięcioprocentowej korekty, jak to nieraz miało miejsce w przypadku firm, które skupiają swoje działania wokół bitcoina.

Dlatego wielobranżowe przedsiębiorstwa są w tym momencie najbezpieczniejszą inwestycją, jeśli chodzi o bitcoin akcje.

Należy jednak wziąć pod uwagę przedział czasowy. Zysk prawdopodobnie nie nadejdzie w ciągu kilku godzin czy miesięcy, jak to czasem bywa z kryptowalutą i firmami o specjalizacji „łańcuch bloków”.

Duże przedsiębiorstwa z kapitałem w BTC to inwestycja na lata.

Jeśli w tym okresie kurs bitcoina wzrośnie, prawdopodobnie cena akcji takich spółek będzie go naśladowała. Zaś jeśli spadnie, duże przedsiębiorstwa nie odczują tego aż tak boleśnie.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych wielobranżowych spółek, które dokładają swoją cegiełkę do rozwoju bitcoina i technologii łańcucha bloków:

 • AMD,
 • Facebook,
 • Fujitsu,
 • IBM,
 • Microsoft,
 • Nvidia,
 • Square.

Czy warto inwestować w akcje bitcoin?

W uniwersum bitcoina i technologii łańcucha bloków bez dwóch zdań znajdziesz „gorące akcje”, które odnotowują wzrost wartości przy każdym boomie kryptowalutowym.

Bitcoin w dłoni Ich cena rośnie wprost proporcjonalnie do kursu bitcoina, mimo że od początku wiadomo, że spółki nie są tyle warte. W efekcie zazwyczaj szybko przychodzi ostra korekta.

Możesz na nich sporo zarobić, ale też wiele stracić. Dlatego polecamy je raczej doświadczonym użytkownikom giełdy.

Jeśli jednak wysoce niestabilny kurs to dla ciebie za duże ryzyko, wybierz kolejne akcje bitcoin.

Chodzi o wielobranżowe przedsiębiorstwa, które może nie odnotują kilkunastoprocentowego wzrostu wartości w ciągu jednego dnia, ale też nie grozi im nagła i ostra korekta.

Tego typu spółki na różne sposoby wspierają bitcoina i łańcuch bloków. Np. Nvidia i AMD produkują i sprzedają sprzęt dla górników BTC, zaś Microsoft wynajmuje im miejsce do życia, ziemię do pracy oraz zapewnia różne licencje.

Należy pamiętać, że w przypadku tych akcji inwestycja zazwyczaj przynosi istotny zysk dopiero po kilku latach.

Chcesz inwestować w bitcoina i bitcoin akcje? Wybierz Binance

Binance

binance coin logo

Binance jest największą giełdą krypto pod względem wolumenu handlu. Oferuje ogromny wybór ponad 600 cyfrowych monet, w tym bitcoina.

Platforma pobiera niskie prowizje, które wynoszą maksymalnie 0,1%.

Udostępnia także zaawansowane narzędzia handlowe i analityczne, co czyni ją idealną dla inwestorów o różnych preferencjach.

Zalety

 • Ugruntowana pozycja w branży krypto;
 • 600+ kryptowalut w ofercie, w tym bitcoin;
 • Niskie prowizje (max 0,1%);
 • Liczne zaawansowane funkcje i narzędzia do analizy rynku;
 • Wysoki poziom regulacji i bezpieczeństwa.

Wady

 • Wysoka opłata za transakcje kartą kredytową/debetową (2%).

Jak kupić BTC lub akcje BTC? Poradnik krok po kroku

Wiesz już wszystko na temat bitcoinów oraz akcji spółek z nimi związanych. Najwyższa pora dowiedzieć się, w jaki sposób kryptowaluta lub papiery wartościowe mogą stać się twoją własnością.

Czytaj dalej, a poradnik przeprowadzi cię przez cały proces — od rejestracji na platformie brokera, do pierwszej transakcji kupna bitcoina lub akcji bitcoin.

Krok 1: Załóż konto

Rejestracja jest bardzo prosta i zajmie ci maksymalnie kilka minut. Wejdź na stronę Binance i kliknij przycisk „Rejestracja”.

Przejdziesz do formularza rejestracji. Jak zarejstrować konto w Binance

Wypełnij następujące pola:

 • nazwa użytkownika,
 • hasło,
 • adres e-mail.

Na koniec zatwierdź swoją decyzję.

Broker wyśle ci wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Wejdź w niego, a od razu przeniesiesz się na platformę.

To wszystko, jeśli chodzi o rejestrację.

Krok 2: Aktywuj konto

Pełna aktywacja konta wymaga podania dokładnych danych osobowych. Wejdź w profil konta i uzupełnij je.

Należy tutaj podać m.in.:

 • imię i nazwisko,
 • miejsce zamieszkania,
 • datę urodzenia,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu.

Na koniec zweryfikuj dane za pomocą skanów odpowiednich dokumentów.

Chodzi o dowód tożsamości i dokument, który potwierdzi twoje miejsce zamieszkania.

Krok 3: Wpłać depozyt

Zanim kupisz bitcoina, zasil rachunek inwestycyjny.

Minimalna kwota wpłaty zależy od konkretnego brokera. W Binance wynosi 10 USD.

Jak kupić kryptowaluty na Binance

Wybierz metodę płatności i wykonaj przelew.

Krok 4: Kup bitcoina

Gdy pieniądze znajdą się na rachunku, przejdź do transakcji. Wybierz z listy aktywów BTC lub akcje związane z BTC i kliknij w nie.

Przejdziesz do nowej zakładki, w której sprawdzisz szczegółowe informacje na temat bitcoina lub tego, jak radzi sobie dana spółka. Znajdziesz tu m.in. historyczny kurs (wykres), a także najnowsze wiadomości oraz opinie użytkowników.

Gdy się z wszystkim zapoznasz, kliknij przycisk „Dalek”.

Pojawi się nowe okno z parametrami transakcji. Decydujesz tu, ile bitcoina chcesz kupić lub sprzedać. 

Na koniec kup bitcoina.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Od czego zależy kurs bitcoin i przewidywania ekspertów?

Na kurs BTC wpływa wiele czynników. Zależy od nich nie tylko aktualna cena, ale również prognozy analityków cyfrowej waluty.

Oczywiście nikt dokładnie nie przewidzi, jak będzie wyglądał kurs BTC w przyszłości, ale dzięki wiedzy o tych zależnościach inwestor zrobi to celniej.

Dzięki temu każda nowa inwestycja będzie lepsza od ostatniej.

1. Ilość bitcoina

Sieć BTC od początku swojego istnienia zakładała, że na rynku pojawi się max. 21 milionów bitcoinów.

Jako że kryptowaluta ma z góry ustaloną ilość monet, jest odporna na inflację.

W efekcie jeśli zapotrzebowanie na BTC będzie dalej rosło, a podaż w końcu się wyczerpie, cena cyfrowej waluty znacznie wzrośnie.

2. Rozwój sieci BTC

Złota moneta Bitcoin na ekranie telefonu Sieć bitcoina wciąż się rozwija.

Ma słabe punkty, które deweloperzy regularnie starają się usuwać.

Za każdym razem, gdy uda im się wprowadzić ważną aktualizację, kryptowaluta prawdopodobnie zyska na wartości.

Czas działa na korzyść tej kryptowaluty.

3. Regulacje BTC

Mimo że każda kryptowaluta powstała z myślą o niezależności względem rządów i banków, nie zawsze się to udaje.

Jeśli państwa wprowadzają negatywne regulacje lub ograniczenia na BTC, odbije się to na kursie.

I adekwatnie — jeśli pojawi się prawo przychylne BTC, cena wzrośnie.

4. Adaptacja cyfrowej waluty

Główną wartością użytkową BTC jest dokonywanie płatności.

Dlatego każda wzmianka o tym, że najważniejsze przedsiębiorstwa na świecie wprowadzają możliwość zapłaty w BTC, wpłynie pozytywnie na kurs.

5. Newsy branżowe

Jako że BTC w dużej mierze ma wartość spekulacyjną, cena będzie reagowała na pozytywne i negatywne wiadomości odnośnie cyfrowych walut.

Jeśli np. wystarczająco dużo inwestorów przestraszy się złych wieści i sprzeda BTC, kurs natychmiast spadnie.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

FAQ

Czym są tzw. bitcoin akcje?

Terminem bitcoin akcje określamy akcje firm, które albo specjalizują się w technologii blockchainowej, albo częściowo inwestują w bitcoina. Ich wartość zwykle rośnie razem z popularnością i kursem cyfrowych walut.

Czy cena bitcoina będzie nadal rosła?

Na to pytanie nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi, bo nikt z nas nie jest jasnowidzem. Jednak wielu analityków i znawców BTC twierdzi, że cena za jednego coina osiągnie wartość 300 000 dolarów, a w odległej przyszłości nawet kilku milionów dolarów.

Gdzie kupić BTC i akcje BTC?

Najlepszym miejscem do kupna i sprzedaży BTC oraz akcji jest broker Binance. Nie pobiera on opłat od transakcji na akcjach i ETF-ach, a spread BTC jest stosunkowo niski. Ponadto to najlepszy broker, jeśli chodzi o social i copy trading.

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.