Na giełdach inwestorzy zastanawiają się czy to już korekta, czy chwila wytchnienia

1619

Na europejskich giełdach inwestorzy zastanawiają się czy to już początek korekty, czy też jedynie chwilowe wytchnienie po zwyżkach w ciągu poprzednich sesji – wskazują maklerzy.

Oceny, że globalna gospodarka jest na tyle mocna, aby poradzić sobie w sytuacji rosnących kosztów pożyczania, pomogły w ubiegłym tygodniu we wzrostach indeksów do rekordowych poziomów, w sytuacji gdy podwyżka stóp procentowych w USA za kilka dni wydaje się już prawie pewna.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami.

Posiedzenie Fed odbędzie się 14-15 marca. Do tego czasu szefowa Fed oraz inni bankierzy nie mogą wypowiadać się publicznie na temat polityki pieniężnej USA.

Traderzy oceniają szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych w USA na 94 procent. Jeszcze przed tygodniem było to 40 proc.

“Rynki już w większości uwzględniły tę podwyżkę w cenach” – mówi Kiyoshi Ishigane, główny strateg Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co.

“Ale jeszcze chcemy zobaczyć jakie będą piątkowe payrolle. Również ważne będzie to, jaką ścieżkę przyjmie Fed po marcu” – dodaje.

“Przed tak dużymi wydarzeniami jak przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej inwestorzy zazwyczaj wolą się trzymać z dala od handlu” – wskazuje.

W piątek w USA zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy w lutym.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym.

Inwestorzy poznali tymczasem we wtorek słabe dane makro z niemieckiej gospodarki. Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w styczniu aż o 7,4 proc. mdm – podał urząd statystyczny. To najmocniejszy spadek tego wskaźnika od 2009 r. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 2,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 5,2 proc.

W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,8 proc., po wzroście poprzednio o 8,0 proc., po korekcie z +8,1 proc. – podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 4,3 proc.

Eurostat potwierdził za to swoje wcześniejsze wyliczenia dotyczące PKB w strefie euro w IV kw. Wynika z nich, że Produkt Krajowy Brutto w eurolandzie w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk, jak wstępnie oceniano. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w IV kw. o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB właśnie o 1,7 proc.

Na rynkach paliw we wtorek małe wzrosty cen ropy – WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 8 centów do 53,28 USD za baryłkę. Kraje OPEC mogą zdecydować o przedłużeniu polityki ograniczania podaży surowca z kartelu, aby zrównoważyć globalną nadpodaż ropy.

Na rynku metali miedź traci 0,6 proc. – do 5.824,50 USD za tonę, po zniżce notowań w poniedziałek o 1 proc. Metal tanieje, bo w ciągu 2 ostatnich dni jego zapasy na LME w Londynie wzrosły aż o 34 procent, najmocniej od 2004 r.

Ceny złota we wtorek lekko w dół – o 0,1 proc. do 1.224,25 USD za uncję, po zniżce w poniedziałek o 0,8 proc.

Kurs euro w dół o 0,1 proc. do 1,0572 USD, po spadku podczas przedniej sesji o 0,4 proc. Wspólna waluta uzyskałaby wsparcie, gdyby w czwartek, gdy zostanie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej, EBC ogłosił, że zacznie “zwijać” QE – oceniają analitycy.

W czwartek zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a bank wczesnym popołudniem tego dnia ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Podczas posiedzenia w styczniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, tj. stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0,00 proc., stopa kredytu w banku centralnym 0,25 proc., a stopa depozytu w banku centralnym -0,40 proc.

Rada nie zmieniła też wówczas parametrów programu skupu aktywów do końca marca 2017 r. na poziomie 80 mld euro miesięcznie oraz od kwietnia do grudnia 2017 r. w wys. 60 mld euro miesięcznie.

Rynek jest zgodny w ocenie, że 9 marca EBC pozostawi założenia polityki monetarnej bez zmian.