Najbardziej dynamiczne firmy technologiczne w regionie. Co piąta jest z Polski

608

Wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej jedną piątą zajmują polskie firmy – wynika z najnowszego rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wzrosła przez cztery lata o 1129 procent. Co trzecia z 300 zgłoszeń do rankingu pochodziła z Polski.

11 firm z Polski znalazło się w głównej kategorii rankingu „Fast 50”. Jeden z nich był również w podkategorii „Wielka Piątka”, a siedem w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Większość firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (19). Polskie i czeskie firmy zajmują łącznie 60 procent. miejsca w rankingu. Trzecie miejsce zajęła Chorwacja, reprezentowana przez sześć firm. Ranking obejmuje także firmy z Litwy (5), Węgier i Słowacji (po 3), Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii (po 1) – poinformowała firma konsultingowa Deloitte w podsumowaniu 20. edycji rankingu najszybciej rozwijającej się technologii firmy w Europie Środkowej.

Jako partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte Agnieszka Zielińska wskazuje, że aż 37 firm na 50 to debiutanci. Jej zdaniem pokazuje to ewolucję rynku młodych firm technologicznych.

Lista pokazuje, że tegorocznym zwycięzcą został litewski producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców – Voltas IT. Jak podkreślają autorzy rankingu, firma osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad 5734 procent.

„Tymczasem średni wzrost przychodów w 2018 r. W porównaniu do 2015 r. Firm, które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe, wyniósł 1129 proc. Rok wcześniej wynosił 1290 proc. (2017 w porównaniu do 2014 r.)” – czytamy w podsumowanie.

W pierwszej dwudziestce znalazły się trzy polskie firmy: Semantive (14 miejsce), Polish Standard Payments (17 miejsce) i TestArmy Group (18 miejsce). Jak zauważyła Zielińska, podobnie jak w poprzednich latach, w rankingu dominowały firmy produkujące oprogramowanie.

  • Na liście jest aż 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor „mediów i rozrywki”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Dwie firmy to fintechy. Zajęli dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może wskazywać, że w przyszłości będą w głównym rankingu – zaznaczyła.
  • Cieszę się, że katalog sektorów powiększa się z każdym rokiem. W tym roku mamy także wiele innych firm z branży medycznej, w tym silną reprezentację z Polski – dodała.

Autorzy listy poinformowali również, że rekordowa liczba firm, ponad 300, z których prawie 100 pochodzi z Polski, weszła w tegoroczny ranking pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej. Obecni na liście przedstawiciele polskiego biznesu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

Ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” to lista najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm nagrodzonych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził również młode firmy w kategorii „Wschodzące gwiazdy” oraz duże firmy technologiczne, których przychody w 2018 r. Przekroczyły 25 mln EUR („Wielka Piątka”). Firmy zgłaszają chęć uczestnictwa w rankingu, a Deloitte weryfikuje dostarczone przez nich dane finansowe.